| seby1718 a întrebat:

Vin cu o intrebare. Ciclul prietenei mele luna trecuta a intarziat 7-8 zile. Cand a venit a durat 3 4 zile a fost normal. Acum 2 luni a intarziat 4 zile si apoi iar la fel vreo 3 zile normal. Acum 3 luni a intarziat 2 zile si tot normal a fost. Acum 4 luni a venit fara intarzieri, iar acum 5 luni a intarziat 2 zile si atunci ca durat 2 zile slab cantitativ. Acum suntem pe 30 iunie si ar fi trebui sa apara pe 28-29. Ieri pe 29, a simtit cateva dureri de menstruatia de dimineata si are sanii umflati si proeminenti si se simte balonata, specific menstruatiei. Precizez ca amandoi suntem virgini si niciodata nu am avut contact sexual. Am facut doar petting. Poate fi vreo problema grava faptul ca are astfel de intarzieri, nici de sarcina nu cred ca e vorba făcand doar petting cu lenjerie uneori alteori si haine.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Exista posibilitatea ca ovarele prietenei tale sa fie afectate de asa numitul sindrom al ovarelor chistice/polichistice (SOC/SOPC) si din acest motiv ovarele nu au posibilitatea reala de a reusi sa maturizeze si sa elibereze ovulul dupa trecerea unui timp bine stabilit si din acest motiv ciclul devine NEREGULAT cu lungimi cand mai mici, cand mai mari, imposibil de anticipat. Ceea ce trebuie sa stiti/cunoasteti in mod precis de la inceput in privinta ciclul menstrual se refera la informatia potrivit careia ciclul NU este influentat, modificat sau conditionat de factori externi. Pornirea menstruatiei este dirijata STRICT hormonal si din acest motiv pot sa existe cicluri menstruale REGULATE, dar din pacate in majoritatea cazurilor ciclurile menstruale sunt NEREGULATE. Caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este insasi IMPREDICTIBILITATEA sa, privind momentul de incepere si producere a menstruatiei cat si anticiparea lungimii ca numar de zile a ciclului menstrual, fiindca nu exista reperul precis/fix al OVULATIEI fata de care sa se poata calcula/prezice data la care va porni urmatoarea menstruatie si nu se poate determina nici perioada fertila. In situatia prezentata in intrebarea ta, se poate afirma fara a gresi ca este vorba de o mica dereglare a activitatii hormonale, situatie care apare in urma activitatii mai mult sau mai putin proaste si incorecte a unuia sau a mai multor glande endocrine.
O alta caracteristica evidenta a ciclului menstrual NEREGULAT este de asemenea si IMPREVIZIBILITATEA. Reiese ca lungimea ca numar de zile a ciclului poate sa difere de la un ciclu la altul si diferentele sa fie uneori chiar foarte mari de multe saptamani sau luni. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.) care nu produc nici la timp, nici in cantitatile normale si de asemenea nici intr-o proportie echilibrata a hormonilor esentiali feminini estrogen si progesteron. Aceste deficiente hormonale provoaca ovulatii imprevizibile care pot sa aiba urmari prin producerea unor menstruatii anormale, atipice, slabe cantitativ, de regula imprevizibile, imposibil de a fi determinate exact. Eliminarea situatiilor de aceasta natura destul e neplacuta se poate face doar medical, prin efectuarea analizelor endocrine necesare si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, sa fie in stare sa analizeze si sa determine situatia reala si sa indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca sa se regleze ciclul menstrual. In caz contrar prietena ta toata viata se va confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea si cu teama constanta/permanenta provocata de stres, ca nu cumva sa apara o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa va prescrie ca tratament folosirea de pastile anticonceptionale o anumita perioada de vreme pentru a se regla ciclul menstrual. Multa sanatate!

| X1234 a răspuns:

Sa consulte un ginecolog