| madalishor0021 a întrebat:

sunt foarte stresata.oi fi paranoica habar nu am ce sa mai fac. am avut contacte neprotejate in ultimile 3 luni dar menstruatia mi-a venit de fiecare data normal si regulata si cu aceleasi simptome.la terminarea ciclului din prima luna in care am avut contatul am observat ca linia de sub ombilic e mai inchisa e putin mai maro in rest greturi nu am avut in jurul buricului e putin mai maro...si de o luna imi simt burta tare si simt ca sunt balonata si ca am ceva in burta mi.am facut si test de sarcina si era negativ.de la ce poate fi toate astea? si app pe sanul stang mi-au aparut niste vene albastrui vizibile mai mult atunci cand trebuie sa imi vina ciclu pentru ca se intaresc sanii. oare sunt paranoica? ajuati.ma ca nu imi doresc o sarcina la 18 ani sad

6 răspunsuri:
| Miriamm a răspuns:

Cat te-a tinut menstruatia? Menstruatia penste sarcina, tine de regula 2 zile, cel mult 3 in care sangele este mai deschis la culoare, roz. Daca mentruatia a fost ok, te-a tinut cat te tinea de obicei, nu ai dc sa iti faci probleme. Exista termenul de "sarcina falsa". Citeste despre ea pe net si te vei convinge singura daca esti sau nu gravida. Toate cele bune!

| greyhound a răspuns:

Ma da voi ce aveti impotriva prezervativelor? Esti a nu stiu cata fetita care vine si se plange ca este posibil sa fie insarcinata. Daca nu sunteti indeajuns de constiente si responsabile sa va protejati de ce dupa ce o faceti lata va apuca disperarea.
Si transmite-i si prostalaului ala ca desi inteleg pana la un punct ca nu-i place sa se protejeze, trebuie sa dea si el dovada ca are ceva in cap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la un consult medical ca cele ce ne-ai relatat tu nu sunt semne ca ai fi insarcinata

| Vi003 a răspuns:

Pentru diagnosticul de stres si paranoia, adreseaza-te unui psihiatru si pentru restul problemelor tale (ciclu, posibila sarcina), unui ginecolog, pentru lamurirea aparitiei semnelor si explicarea senzatiilor, intoarce-te la psihiatru. Treci apoi pe la farmacie si ia-ti medicamentele de pe retetele celor doi. Stai linistita, sunt cativa oameni ca tine care s-au vindecat. Sa iei pe cineve cu tine, nu trebuie sa mai mergi singura pe strada in starea in care esti...

| MoruAndrei a răspuns:

Vorbeşte cu un medic. E riscant să ceri sfaturi de genul aici. Ai grijă ce faci pe viitor.
Cel mai bine este să consulţi un medic.

| docil a răspuns:

Ce id ai? big grin