| anonim_4396 a întrebat:

Sunt impreuna cu un baiat de 10 luni si el vrea sa facem dragoste, dar eu nu. Mentionez eu am 15 ani si el 19 ani.
El inainte sa fie cu mine mergea la cur ve si mi-e cumva sa ma culc cu el ( eu fiind virgina). Pentru ca el are experienta si nu stiu cum, ce, cand sa fac. Si mi-e si frica sa nu raman gravida.
Ce pot face in aceasta privinta?

Dau FUNDA happy

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
14 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Informeaza-te mai intai. Dar nu oricum, ca toti zic ca ce sigure is metodele anticonceptionalele, dar 'accidente' tot se mai intampla.
Pune siguranta inainte de dorinta. Daca nu vrei o infectie cu HPV, cancer de col uterin, sarcina, avort, etc, atunci singura solutie complet sigura este abstinenta. Orice faci dupa, este un risc asumat, constient sau inconstient.

| neutrino a răspuns:

Fii linistita, dupa ce te vei culca cu el, si tu te vei numi la fel. Roaga-l sa foloseasca un prezervativ si fericirea ta va fi totala. Succes!

| Fatamuntilor a răspuns:

Iau,,foc'' ori de cate ori citesc despre fete ca tine care vor sa faca sex cu persoane cu mult mai mari decat ele.
Daca tu nu vrei, vrei, clar ca nu esti pregatita din nici un punct de vedere
Stii bine ca corpul tau nu e pregatit si banuesc ca esti constinta de riscuri. Cancerul de col uterin este destul de frecvent in randul fetelor care isi incep viata sexuala la varsta ta.
In plus s-ar putea sa te doara foarte tare la
dezvriginare
In plus daca fost la curve s-ar putea sa fi luat si nisca boli, pe care ti le trasmite si tie.

Cu alte cuvinte, ii spui ca esti prea mica, nu esti pregatita si zici sa astepte macar doi ani, doi ani si jumatate.

| PeFuga a răspuns:

Simplu: asculta-ti instinctul si NU te culca cu el. Subconstientul tau stie ce e mai bine pentru tine! Ori mai asteapta un an-doi, ori asteapta inca o relatie-doua...

Răspuns utilizator avertizat
| RedDeath a răspuns:

Mai... la varsta asta, baietii sunt animale in calduri! Si de te culci cu el, se va culca cu altele! Acum e perioada de 'cercetare' in care incearca toate femeile, pana se convinge ca toate au aceeasi constitutie! Haha, glumesc, nu isi vor da seama niciodata, barbatii astia obsedati de sex!
Deci, da-i pace si gaseste-ti unul mai mic si care nu te preseaza atata la sex. Tu faci cand vrei si cand ai chef! Nu spun sa ramai virgina pana esti baba batrana, dar sa o faci cu cine vrei tu si cand vrei tu. Uite, poate vezi unul super, si esti cu el doar pentru a te simti bine. Nu te judeca nimeni! Ca doar toti baietii fac asa. Tu de ce nu ai face-o?
Asa ca trage-i cu papucii peste cap si peste gura, cand mai spune ca vrea "dovezi de iubire" si alte abureli. Lasa-l mosului in pace ca asta e in calduri groaznic de tare, si oricum nu va tine relatia. Decat sa ai neplaceri si batai de joc, cauta-ti altul. Tu nu esti sluga lui. Tu faci ce vrei tu si cand vrei tu. Baietii sunt vulnerabili la sex, ca ratiunea e pe locul 2, instinctul animalic de inperechere e pe locul 1. Dar noi, fetele, noi avem creier si nu murim daca nu facem sex atat de repede cum mor baietii! devil
Asa ca desparte-te de el cu stil si cu razbunare pentru nesimtirea de care a dat dovada, si cauta-ti unul care sa te atraga si sa il manipulezi tu pe el!

| Psihedelic777 a răspuns:

Nu-i problema. Stai linistita.In primul rand spune-i ca il iubesti,ti mult la el si ca nu vrei sa-l super, dar nu vrei inca sa te culci cu el pentru ca nu te simti pregatita. Cere-i sa te inteleaga si sa te accepte asa cum esti. Daca iti spune porcaria aia, cum ca nu il iubesti pentru ca nu faci sex cu el inseamna ca nu te merita. Oricum spune-i sincer ceea ce crezi si ceea ce simti, daca te iubeste cu adevarat iti v-a respecta decizia.Pur si simplu, daca nu te simti pregatita nu o faci si gata.Nu vrei sa faci o greseala doar din obligatie sa zic asa.Iar cand te vei simti cu adevarat pregatita atunci ...nu ai decat.Dar orice ar fi nu te grabi pentru ca esti inca mica si ai timp destul si pentru asta.
P.S: SA NU FACI SEX FARA PREZERVATIV.In rest iti urez multa baftahappy

| alexandrafocus a răspuns:

Pai trebuie sa ii spui pur si simplu ca nu vrei sa o faci, esti prea mica...etc.insa ai grija sa nu crezi ca te iubeste cand de fapt sa se foloseasca de tine. Insa daca o veti face spune-i sa foloseasca un prezervativ, si spune-i ca e prima data pentru tine si sa o ia mai usor!

| IuuLiiaN a răspuns:

Se putea ca tipul ala sa nu aiba peste 18 ani? Asta e moda mai nou sau cum?

| alysya29 a răspuns:

Trecând peste faptul ca esti prea mica... Trebuie doar sa te informezi, sa discuri deschis cu iubitul tău, sa ai încredere în el, sa folositi prezervativul! Daca nu vrea..mai bine lasa. In rest..lasa.te dusa de val. Când vei fi cu iubitul tău in pat, vei sti ce ai de făcut. Bafta!