| galma a întrebat:

Buna TPU...Sunt in clasa a 8a, si acum 2 luni mi-a venit menstruatia pentru prima data...Prima data mi-a venit pe 13 decembrie, seara, cand m-am dus la baie am vazut o pata pe chilot etc..Si ma tinuT 6 zile.NU AM AVUT dureri,nimic, absolut normal, canitatea de sange curs in primele 2 zile a fost medie,normala.
Ei bine, in aceasta luna, mi-a venit pe data de 7 ianuarie.M-a tinut 8 zile..In a doua seara,am folosit always de noapte, si dimineata eram patata, atat pe chilot cat si pe cearceaf..am avut o scurgere abundenta..in aceste 8 zile am consumat undeva la 30 tampoane.Sa ma ingrijorez? saau cu trecerea timpului, durata se va ameliora?

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Asa e la inceput, unele se plang ca nu le vine mult iar altele ca le vine prea mult, oricum stai linistita ca se va regla cu trecerea timpului

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai de ce să te îngrijorezi!

Aceste dereglări sunt NORMALE în primul an de CM happy
Poţi avea chiar menstre de 10-12-15 zile şi destul de abundente...

Totuşi, cam în 1-2 ani, ar trebui să se regleze şi să ai o menstruaţie medie de 4-5 zile cu o sângerare potrivită.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Relax. E normal. Incearca eventual sa schimbi absorbantele cu unele care absorb cantitati mai mari de sange.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te speria, e normal, menstruatia se regleaza dupa 2-3 ani doar apoi ai de ce sa iti pui asemenea probleme!

| MiruD a răspuns:

Buna Galma!
Tot ce iti poti zice, e sa nu te sperii. Tu ai menstruatie pentru prima data. E normal. Tot ce se intampla cu corpul si organismul tau, e normal. Ciclul tau se va regla peste cativa ani, si vei sti si data fixa cand iti va veni. Acum, e naspa. big grin Vine cand vrea el, sta cat vrea el..na!
El isi mai revine si dupa inceperea vietii sexuale. Bineinteles, ca nu-ti recomand s-o faci de la varsta asta. Am spus-o doar cu scop informativ. Daca ai niste dureri, poti lua un analgezic ceva, si poti schimba absorbantul la 2-3 ore.
Asa ca, relax! :*

| ElizaaaX a răspuns:

Nu te ingrijora...Mie cand mi-a venit ciclul prima data dormeam si patasem tot patul.Cand am vazut, am inceput sa plang si m-am dus in baie crezand ca mi s-a rupt ceva la rinichi si a venit tata sa-mi explice(mama mea a murit acum cativa ani...)ca e perfect normal.
Stai calma, nu e regulat la inceput.Peste cativa ani nu o sa mai ai probleme. happy