| jasjsjsjsjsjks a întrebat:

Buna TPU! sunt la început cu viața sexuală și sunt puțin stresat cu o chestie, am avut 2 acte sexuale protejate in aceeași zi și am folosit 2 prezervative diferite și nu s-a spart sau alunecat, prezervativul era mai lung dar nu era larg, era strans pe penis cât de cât, pe lângă ca a foat protejat am folosit și metoda retragerii pentru a fii și mai sigur ca e totul ok, știu ca suna stupid, dar îmi e puțin frica sa ejaculez inauntru, poate e spart și nu văd, deci, am folosit prezervativ care nu s-a spart sau alunecat și metoda retragerii, dar simt o frica pentru ca ma gândesc la preejacularea aia, nu stiu dacă are cum sa iasă din prezervativ, presupun ca nu, dar sunt stresat, nu am fost așa speriat dar mi-a spus fata cu care am facut actele ca după o zi de la actul sexual ii s-au umflat sanii (am uitat sa precizez ca era la ovulației și de aia sunt și așa speriat) dar sanii ii se umfla mereu înainte sa ii vina mentruatia, presupun ca e simtom premenstrual, dar după încă câteva zile, 2-3 zile de la contact mi-a spus ca simte ca face febra in ziua aia, după următoarea zi la fel, si după iar următoarea zi la fel, dar mi-a spus ca e răcita si ca tatăl si fratele ei au avut febra si ea spune ca a luat de la ei, chestia asta cu febra ma sperie, deoarece la implantare știu ca temperatura corpului e mai ridicată, dar ia trecut răceala si nu a mai avut, știu ca la implantate pot apărea sangerari ușoare dar ea nu a avut nici un fel de sângerare si nici grețuri, a avut niște crampe la stomac dar foarte puțin, asta nu știu dacă e simtom premenstrual, acum nu mai are nimic, asta e a 7 a zi de la contact și de 2 zile nu mai are absolut nimic, a durut o zona ficatului dar doar la apăsare in zona aia, ea spune ca de la pastile ca ia prea multe și ca nu mănâncă corespunzător, nu știu dacă sa fiu calm sau stresat, vreau niște păreri va rog! (am uitat sa precizez ca menstruatia trebuie sa vina intr o săptămâna)

14 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Sansa de a rămâne însărcinată e 1%, pot avea loc scurgeri imperceptibile pe lângă. Și apoi nu poți anticipa dacă nu se va rupă cumva prezervativul. Ai fi mult mai fericit și liniștit dacă ai alege sa respecți planul Creatorului și pe viitor ai face sex numai după căsătorie. Păcat curviei aduce multe mustrări de conștiința, împotriva cărora nu rezista prezervative și nefericire pe termen lung.

| Violleta2022 a răspuns:

Mai baiete, de unde stii tu ca la implantare apar sangerari?
DEsti femeie si ai rams gravida vreodata ca sa sstii asa ceva?
Acelea care au sangerari intre menstruatii au din cauza unor boli sau probleme de rani pe colul uterin, au chisturi sau fibroam euterine, ca o fata/femeie sanataosa NU va avea nici un feld e sangerare la implantarea ovulului, atunci cand ramane gravida.

Nu mai vorbi in necunostinta de cauza si lasa femeia aia sa isi rezolve singura problmea intima cu pasarica ei, tu ocupandu-te de cucul tau si de prezervativele de masura corecta, care trebuie sa intre greu pe un penis erect, stand perfect intinse, precum pielita de la salam, pe salam. Un prezervativ largut sau larg se va rasucii pe penis in timpul actului sexual, se intinde la maxim si se rupe.
Deci cumpara o masura mai mica de prezervativ, ca sa nu mai risti la sex.

| Hypefox a răspuns (pentru Violleta2022):

Doamna Violeta, înțeleg "acest ajutor" cică pe care îl oferiți pe internet. Dar nu luați in derâdere oamenii cu problemele lor, chit ca poate sunt stupide chit ca poate sunt mai logice, fiecare are câte-un stres al sau căci nu degeaba vin aici sa ceara o PĂRERE. Ceea ce in cazul dumneavoastră nu e părere ci judecați ba chiar aveți aceasta nesimțire de a fi ironica.

Si măcar dacă aveți diploma in ceva din punct de vedere ginecologic, psihologic si orice ar mai fi căci sunteți foarte înțepata, nu numai la aceasta întrebare dar chiar si la altele. Ca sa va fac sa înțelegeți, sunteți o persoana tot la fel in necunoștință de cauze caci nu puteți știi absolut tot. Aveți părerile dumneavoastră experimentate din ceea ce vi s-a întâmplat dar acum nu înseamnă ca toate sunt la fel in cazul tuturor după cum au văzut ochii dumneavoastră.Nu sunteți atotștiutoare, de asta sunt clar sigura, căci dacă ar fi fost așa, ați fi luat in considerare ca sunt anumite femei care la momentul când se produce (implantarea), exista aceasta mică sângerare care anunța "însemnează" femeia ca s-a produs ceva. Dar acum nu se întâmpla la toate femeile si nu e o regula ca de fiecare data orice femeie care rămâne are o sângerare la acel moment. Dar din sursa sigura va zic ca sunt si femei care au o mică pata rozalie sa zic si anunța implantarea.

Băiatul pana la urma chiar are o cunoștința generală foarte buna ceea ce se vede rar ca sa știe un bărbat toate acestea, e bine ca se interesează si vrea sa își ajute partenera.

Si in cazul dumneavoastră, ori ajutați într-adevăr ori stai in banca dumitale bre mamaie. Ori știi sa ajuți zicând o părere din ceea ce știi ori taci din gura asta in orice caz, orice subiect, orice situație ca măcăni la fiecare si pe lângă asta când ti se spune adevarul căci au fost cazuri in care tot așa câțiva au vorbit de matale ați cam pus botu.

Așa ca cu toată stima, ori faceți treaba buna ori i-ați traistele si vezi ti de ale tale. Nu știu ce rol ai pe platforma asta si de ce te mai lasă ăștia de pe TPU sa ti dai cu părerea. Când si tu ești dezinformată in anumite privințe.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Hypefox):

Nu ia nimeni in deradere nimic, ci corectez si ajut explicand anumite procese.
Nu mai cititi pe internet prostiile spuse de unii si altii care sunt interpretate gresit si scrise aiurea, ca nu va ajuta la nimic, dimpotriva, in induce in eroare.
NU sunt dezinformata, dimpotriva, sunt femeie in toata firea si am destula educatie pe care o pot imparatsii cu voi. ia si tu de invata ca nu-i rusine, dar este rusinos sa intervii in conversatiile altora mai ales cand nu ai habar ce vorbesti si nici un pic de experinta d eviata.
Nu stiu cat respect ai tu pentru parintii tai, dar daca si maica-tii ii spui sa-si ia traista si sa plece ori matele, ori mamaie, atunci nu ai pic de respect pentru nimeni.
ia de invata fetita, ca ai multe lacune in toate domeniile, in special lipsa educatie si bun simt!

| Hypefox a răspuns (pentru Violleta2022):

Este una când împărtășiți aceasta "educație" si alta când veniți si argumentați dar intr-o maniera in care in loc sa ajutați faceți ca acea persoana sa se simtă judecată. Credeți ca ajutați pe cineva zicând ( cum avem exemplu in aceasta connversație ), ea sa si vadă de *** ei si el de pl lui. Nu este chiar așa. Nu zic ca aveți concluzii eronate dar modul in care le relatati este într-un mod agresiv. Nu este okay sa educați oamenii așa. Într-un fel, in loc sa apropiați 2 oameni, undeva mai mult sa ii îndepărtați. Așa văd eu in conversațiile dumneavoastră.

Acuma nu încercați sa ma jucați "psihologic" ca nu va iese cu

(Nu stiu cat respect ai tu pentru parintii tai, dar daca si maica-tii ii spui sa-si ia traista si sa plece ori matele, ori mamaie, atunci nu ai pic de respect pentru nimeni.)

Nu puteți compara nivelul de respect al părinților cu cel ce îl purtam cu cei din jur. Practic acum va dați cu părerea si judecați ceva fără sa știți într-adevăr.
Va dați cu părerea ca si cum știți dumneavoastră mai bine ce o fi la mine in casa mai bine decât mine. Sunt foarte bine crescută, foarte educata dar poate nesimțita atunci când legea sau mai bine zis corectitudinea nu este aplicata.
Din punctul meu de vedere nu mi se pare corect cum va exprimați in conversații, aveți o maniera aroganta. Nu sunteți milostivă sau cel puțin nu va simt ca vreți sa ajutați din inima, ba chiar va place sa va legati un pic de situația omului si chipurile apoi sa va lăsați o părere care "să ii ajute pe oameni"

In același timp îmi spune-ți ca este rușinos sa intervii in conversațiile altora.

Platforma este free, nu exista vreo lege care sa zică ca nu putem comenta la un anumit punct de vedere. Nu este ca si cum vorbim FTF si trebuie sa ne așteptăm rândul. Poate dacă ar fi fost cazul sigur știam când sa tac sau când sa vorbesc.

Experiența de viața? Puteți avea si 70 de ani si tot nu ați trecut prin toate. Iarăși din nou, o părere penibila. Nu aveți de unde știi cine este in spate, câți ani are o persoana, prin ce a trecut in acesta viața.
Poate am întâmpinat la viața mea chestii ce nici măcar nu v-a dat prin cap sa va gândiți o secunda.

Eu dacă îmi dau părerile aici sunt neutra si le pun pe toate părțile, in același timp încerc sa încurajez poate sa găsesc rezolvare dacă o problema se aseamănă cu ceva trăit de mine personal.

Asa ca lăsați ma cu aceste penibile relatări ba de educație, ba de rusine si ce o mai fi cum se folosește in România, nu aveți cu ce sa îmi bate ti obrazu căci nu v-am înjurat absolut deloc, ci poate am interpretat conversațiile dumneavoastră ca si cum as vorbi cu o persoana foarte învarsta de se exprima așa si v-am luat la pertu, nimic altceva.

De aici nu mai e nimic de zis!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Hypefox):

Nufetita, nu am 70 de ani, probabil am varsta mamei tale... dar asta nu are importanta, ca la tine bunul simt lipseste cu desaravsire, probabil ca maica-ta nu te-a educat cum trebuie.

vad caesti inca micuta sa ai tu experinta de viata sau sa stii despre sexualitate si protectie, deci pune mana si invata pentru tine, ca sfaturile tale sunt eronate.

Nu-i rusine sa inveti, dar este rusine sa dai sfaturi eronate si mai ales sa-ti faci parintii de rusine, rpin lipsa bunului simt!

| dullcat a răspuns:

Buna.Te stresezi inutil, asadar incearca sa te linistesti.

Si eu cred ca nu esti inca pregatit pentru viata sexuala.Ce varste aveti?

| Emilian65 a răspuns:

Dacă actul sexual a fost protejat și nu au fost scurgeri de spermă în vagin, nu este posibil ca prietena/iubita ta sa fi ramas gravida.

| ywar a răspuns:

Sa moara Gibilan. fara punct, fara subiect, fara predicat. Invata gramatica si pe urma te si f@ti. Important este sa poti forma propozitii simple inainte de a baga cocosul in cotet.

| Eireann a răspuns:

Tu ai foarte multe informatii dar sunt fie incomplete, fie nu le intelegi in context.
1. Ai facut sex protejat, prezervativul nu a fost start, nu a alunecat si ai folosit si metoda retragerii. Lichidul preejculator nu are cum sa iasa din prezervativ.
2. Simptomele unei sarcini nu apar la 24 de ore de la actul sexual, durerea de sani e un simptom timpuriu dar apare la o saptamana - doua dupa actul sexual, in nici un caz a2a zi. Implantarea are loc intre 7 sau 8 zile dupa actul sexual - sangerarea de implantare nu e obligatorie, apare cam i
25% din cazuri, uneori nu are loc, uneori nu este sesizabila fiindca este foarte slaba cantitativa; cesterea temperaturii bazale nu are nimic in comun cu febra, e de maxim 0, 5 grade plus ca la implantare scade apoi creste la loc.
3. Nu e nici o sansa sa fie insarcinata.

| Miruna333 a răspuns:

Act protejat, lipsit de accidenta= 0 risc
Menstruatia intarzie din N motive, daca ii intarzie nu inseamna ca este insarcinata.
Nu iti face griji ca nu ai de ce, daca faci sex responsabil, nu ai de ce te stresa

| Sistemulxxl a răspuns:

Va casatoriti, va cresteti copilul si gata. Scumpe sunt numerele voastre.

| RoxanaIoana108 a răspuns:

Dacă actul sexual a fost protejat si pe lângă asta ai mai si folosit metoda retragerii, ce te mai stresezi atâta?

Daca iti faci atatea probleme si te stresezi cu asta, înseamnă ca nu erai încă pregatit pentru a-ti incepe viața sexuala.

| Hypefox a răspuns:

Așteaptă i menstruația. Ia prezervative pe măsura ta. In orice caz nu s-a produs nimic, adică nu e gravida, îți poți lua gândul. Dar pe viitor gândește sa faceți sex sănătos cu metoda de protecție căci la început nu ești capabil sa te controlezi si totul se învață in timp si experiența.