| eu2999 a întrebat:

Bună TPU! Acum doua săptămâni am folosit pentru prima data metoda retragerii. E posibil sa eșueze? Și dacă da, la cât timp începi sa ai simptome? E posibil sa am grețuri de pe acum? Nu sunt niște grețuri foarte puternice. E posibil sa fi rămas insarcinata daca am luat înainte anticonceptionale, dar le-am întrerupt înainte cu o săptămână de la contact? Iar acum din cauza unor problemele ginecologice le iau din nou, la câteva zile după ce a avut loc actul sexual. Și acum le iau în continuare.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Metoda retragerii nu este o metoda contraceptiva si poate sa dea rateuri daca barbatul nu este experimentat.

Un test de sarcina se poate face dupa 21de zile de la ultima parida sexuala.

Simptomele de sarcina apar dupa 3 saptamani de la fecundare, prin lipsa menstriatiei, stari de greata si voma, dureri de burta samd.

Dar cum fiecare femeie este diferita, este la fel de posibil sa nu ai nici un simptom si sa fii gravida.

Faptul ca ai intrerupt anticonceptionalele inseamna ca nu mai erai deloc protejata, existand risc de sarcina, daca cumva barbatul a scapat 1 picatura de sperma in vagin si daca tu erai in perioada fertila.

| dullcat a răspuns:

Buna.Raspunsul e da, poate sa esueze.De citit : https://www.sfatulmedicului.ro/......cina_17592