| ValentynaTynaAmy a întrebat:

Bună TPU.
Știu că e o întrebare penibilă, dar de ce sunt atrasă de băieții mai mari ca mine și mai mături, și nu îmi plac băieții de o vârstă cu mine sau o vârstă mai apropriată

Răspuns Câştigător
| NCristian a răspuns:

Nu-i o întrebare penibilă...
Părerea mea e că nu contează câţi ani are partenerul de viață, atâta timp cât îl iubești și puteţi sa vă bazati pe el, în sensul că puteţi fi sigură pe acesta că vă va apăra, ca nu vă va înșela etc, siguranța unui viitor bun. De-aceea îti plac băieții mai mari, mai maturi. Pentru că ai siguranța că aceștia au mai multă experiență în viață și că nu vor mai zbura din floare în floare, căci aceștia și-au făcut plăcerile. Părerea mea...

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa vedem de ce?
fetele au pubertatea mai repede deci sunt pregatite spre a fi mame mai repede, baieti au pubertatea mai tarziu desi se si maturiseaza mai tarziu, asa ca fetele sunt biologic vorbind atrase sexual de barbati mai maturi, asta e transmis genetic inca din timpuri cand eram in pesterea, fetele fertile faceau sex cu cei mai buni vanatori, plus ca fetele vor siguranta =asta o ofera un barbat matur, vor protectie, siguranta materiala si trasaturi masculine dominante

| corbulalbrosu a răspuns:

Poti fi sigura si convinsa ca NU esti singura, unica fata/femeie care este atrasa sau manifesta o afinitate deosebita fata de persoane (mult) mai in varsta. Un astfel de comportament sau conceptie nu poate fi nici explicata dar nici nu poate fi apreciata sau catalogata ca fiind nefireasca. Multa sanatate!

| mihaicelsfant a răspuns:

Cati ani ai? si eu unu sunt asa dar fete nu baietilaughing nu esti singuratongue

| ValentynaTynaAmy explică (pentru mihaicelsfant):

Am 17 ani

| mihaicelsfant a răspuns (pentru ValentynaTynaAmy):

Mi se pare normal sa fi atrasa de persoane mai mature

| Doja a răspuns:

E foarte simplu. Mereu femeile/fetele sunt atrase de baieti/barbati mai maturi si mai siguri din punct de vedere fizic/social/financiar/etc.

Este o trasatura a voastra numita hipergamie, cu care puteti doar sa va luptati, insa e o chestie genetica. Mereu veti cauta unul mai bun, mai puternic, etc.

Daca esti adolescenta, in mod evident un baiat de varsta ta nu va fi la fel de atractiv ca unul cu 10 ani mai mare. din simplul motiv ca el inca nu e complet dezvoltat fizic, pana la detalii mai subtile cum ar fi faptul ca cei mai in varsta au mai mare experienta de viata.

Totusi, trasatura asta este o capcana, deoarece voi, fetele, aveti o data de expirare. Aceasta data se numeste menopauza, adica sfarsitul fertilitatii, care are loc undeva in jur de 40 de ani. Barbatii nu au problema asta pana foarte tarziu in viata.

De-aia multe fete se "distreaza" f mult in anii adolescentei pana pe la 30 de ani dupa care vor sa-si gaseasca un sot cand sunt pe linia dreapta spre infertilitate (dupa 30 de ani). Este desigur un calcul foarte prost, pentru ca ele nu constientizeaza ca asa cum ele s-au distrat in adolescenta cu baieti mai maturi, asa si alte fete tinere exista care sunt mai tinere, mai frumoase, mai fertile, mai putin atinse de alti barbati.

Iar barbatii nu doresc partenere de viata care au trecut prin multi altii inainte. E de asemenea o trasatura genetica de selectie.

Solutia e sa nu treaca un tren de baieti prin tine pana cand vrei sa iti faci o familie, chiar daca presiunea sociala este in directia asta. Orice presiune sociala, norme, videoclipuri cu fete care dau din fund ar fi..de genetica si de natura umana nu vei putea scapa niciodata.

Daca vrei sa-ti faci o idee cam cat de atractive sunt femeile vazute de barbati si barbatii fata de femei in functie de varsta (in general, nu particular, pentru ca mereu exista exceptii) poti sa te uiti pe acest grafic

https://i1.wp.com/......curve1.jpg

| gheorghe699 a răspuns:

Este o intrebare normala,si nu este obligatoriu sa iti placa baietii de aceiasi varsta cu tine,daca tie iti plac cei mai mari,te simti mai bine cu ei, ai subiecte de comversatie mai placute, nu este nici o problema, nu poti trai viata dupa un tipar, dupa un sablon.

| Andersen2k18 a răspuns:

Eu cred ca este normal si nu penibil. De cele mai multe ori fetele mai mici sunt atrase de baieti mai mari pentru ca, ii vad mai maturi prin comportament sau atragatori. La fel este cazul si pentru unii baieți care cauta cred fete mai mari decat ei cu an, doi. Se stie faptul ca fetele au grad de maturitate mai repede decat al baietilor.

| LtBlue6392 a răspuns:

Probabil nu iți plac băieții care sa se joace pe telefon sau cei care sunt mai copilăroşi. Si eu sunt atrasă de băieții mai maturi si siguri pe ei. E ok.

| Adentro_Mar_1974 a răspuns:

Discuția e mare. B au pubertate la fel de precoce precum F, ideea că ele sunt mature mai devreme e un clișeu vechi. e același procent de imaturi. Așadar nu toti B tineri sunt imaturi - generalizările sunt false. E drept că B tineri și imaturi sunt mai penibili decât F în același stadiu - B imaturi sunt puțoi, iar F imature sunt cum sunt. F, în plus, sunt supuse presiunilor sociale și prejudecăților, dogmelor religioase, și își formează altă perspectivă.

| ShutiPuti a răspuns:

Este ceva normal am 28 ani si majoritatea fetelor care sunt atrase de mine sunt numai intre varrsta de 18 si 22 ani