| Larisa_3441 a întrebat:

Va cer din nou ajutorul vostru.Ma confrunt cu situatia "adolescentei" ca sa zic asa haideti sa va spun despre ce e vorba:
Eu de obicei nu prea ma duc pe afara, stau mai mult in casa din cauza ca nu prea am cu cine sa ies.Prieten nu am,fiind si orasul mic iar parintii vor afla imediat(tata ca mama e vitrega dar ma rog), mama vitrega are un bebelus de 7 luni si iese cu el pe afara iar tata ma pune sa stau cu ea sau ma duce el afara eu una nu am ce sa fac pentru ca ea mai sta cu o fata si normal nu e de varsta mea iar pe unde stau eu sunt numai copii mici, m-am saturat sa ma tot duc afara sa vad fete de varsta mea plimbandu-se(si eu ma duc cu prietena mea dar mai rar nu prea am "prietena" dovedindu-se toate niste tradatoare). Tata ma lasa normal sa ma duc cu ea nu are nimic impotriva sa ies cu fetele sau asa dar ma gandesc ca daca as iesi cu un baiat ar afla ca na oamenii s-ar duce si i-ar spune:"ai vazut-o pe fita cu ala?" sau chestii de genu ca asa e lumea si eu una ma simt singura chiar acum cateva zile m-a invitat un baiat sa iesim la o plimbare (cred ca era 8 seara) dar am refuzat, sa spund drept era si mai mare ca mine dar na intrebarea mea este:
Tata mai crede ca sunt copil de 7 ani sa ma duc cu el in parc sau cu mama MEREU acum vad si eu cupluri si mi se se pare normal sa nu mai suport sa stau cu ei am crescut tata are acum alt copil si eu simt nevoia sa am pe cineva langa mine.Voi ce care sunteti adolescenti cum procedati si sa nu incepeti sa imi spuneti:"o sa ai timp toata viata pentru asta" sau "eu la varsta ta ma jucam cu papusile" serios cum dracu sa te joci cu papusile eu le-am aruncat de pe la 7-8 ani
Sa nu credeti sa sunt vreuna din aia care vrea sex nu, nici pe atat si scuzati ca am scris asa de mult.

11 răspunsuri:
| Alexutsa_2737 a răspuns:

Daca vrei sa iti faci prieteni noi. I-ati o punga de seminte si du-te la o scara de bloc sigur o sa vina mai multi pe acolo

| Empathizer a răspuns:

Dar ce varsta ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

straight face
Si banuiesc ca ai mintit cu data nasterii la profil... 1986, ai cumva...26 de ani?
Ma rog, ar trebui sa ii ceri permisiunea tatalui tau, sa vorbesti cu el despre situatia din ziua de azi. Nu cred ca e batut in cap. Inainte sa iesi cu un baiat, il intrebi si ca sa fie el sigur ca are situatia sub control, poti sa-l rogi pe tip sa te ia, sau/si sa te aduca acasa(asta daca n-o sa dea bir cu fugitii cand va auzi).
Ai putea de asemenea sa vorbesi cu mama ta vitrega(asta in ipoteza ca va intelegeti), ea ar putea avea mai multa putere de convingere asupra tatalui tau. Si nu e bine sa ai incredere in baietii mai mari...
Sa nu uiti ca tatal tau vrea numai sa te protejeze, fiind constient de pericolele strazii.
Mi-am amintit, tu spuneai ca nu ai o "prietena" pentru ca fetele sunt tradatoare. Esti naiva daca iti imaginezi ca baietii nu sunt. Doar ca pentru un baiat ai putea suferii mai mult. Crede-ma, dragostea nu te face intodeauna fericita.

| Empathizer a răspuns (pentru anonim_4396):

... but love is such a sweet sorrow!

| Neinteresantul a răspuns (pentru anonim_4396):

Are 13 ani. Ce stie ea despre viata? S-a uitat la prea multe seriale cu adolescenti din america.

Raspuns la intrebare:
Tatal tau te protejeaza, el stie cum sunt baietii si ce vor, asa ca asculta-l si bucura-te de copilaria ta. Asculta-l ca-ti vrea binele. Lasa "cuplurile" alea in pace, ei isi strica copilaria. De baieti ai timp.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Neinteresantul):

N-am stiut ca are 13 ani. Vorbea asa despre adolescenta ca m-a facut sa cred ca are 16.

| Larisa_3441 explică (pentru Neinteresantul):

Tocmai asta am spus si in intrebare sa nu aud de raspunsuri ca o sa am timp asa ca fi mai atent la ce raspunzi

| Neinteresantul a răspuns (pentru Larisa_3441):

De la mine n-o sa auzi doar ceea ce vrei sa auzi! Eu iti spun cum e bine. Daca vrei minciuni, atunci asculta de habarnisti si nepasatori.

| Maria2199 a răspuns:

Expilica-i k esti destul de mare si ca trebuie sa ai si u un prieten...

| babyflyy a răspuns:

Fa`ti curaj si vorbeste deschis cu tatal tau, chiar daca poate nu din prima o sa-ti dea dreptate, sigur se va gandii mai bine ca e in joc fericirea ta! pupicikiss

| Stff_Alexander_1996 a răspuns:

Pai prietena mea era in aceeasi situatie cu tatal ei. Insa cu timpul sa acomodat cu ideea ca fica ei nu mai este un copil si ca este foarte normal ca la o varsta sa aiba un prieten. Ce-i drept am ajutat-o mult sustinand-o moral, pentru ca a fost pedepsita de multe ori din cauza ca are un prieten.

Ceea ce trebuie tu sa faci este sa-ti vezi de lucrurile tale, viata ta personala si sa nu-ti pese de criticile oamenilor din jur. Ceea ce nu te doboara te face mai puternic/a.

Succes sper ca te-am ajutat!