| Loreee_9776 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati cu un răspuns serios fără glume și mișto. In luna februarie în jur de 15 am avut un contact neprotejat și a ejaculat înăuntru. Am fost la farmacie i-am zis doamnei ce și cum și mi-a dat Postinor.Le-am luat nu am avut treaba nu grețuri nu ameteli după cum am citit și aici pe site.Mi-am făcut și doua teste negativ la amândouă. La 2 săptămâni de la incident apare și menstruatia că pana atunci la fel ca și flux ca și durata.M-am apucat sa iau anticonceptionalele care mi le-a prescris medicul în caz că vreau aceasta metoda de contraceptie cred eu ca mai bine îi asa. Nu am întârziat cu ele mai mult de 15 minute. De atunci am avut 6 menstruatii la fel ca flux ca și durata. Nu m-am îngrășat din contra am slăbit am avut 43 kg acum am 40 kg sad. Am o burta plata. Dar pulsatiile astea în tot corpul ma omoară ba La ochi picior mana spate fese și în burta am început să am. Ce părere aveți dumneavoastră. Îi posibil sa fie sarcina? Sa fie de la stres și îmi dau eu filme aici degeaba? Nu am posibilitatea sa ajung la medic acum pentru ca stau la tara.

8 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
SARCINA O ELIMINAM TOTAL!
Ca orice tratament, si anticonceptionalele dau si efecte negative.
Asa ca, nu ezita si fa-ti timp sa mergi la medic, chiar daca stai la tara, ai un medic de familie care isi poate da cu parerea.
Daca tii cu adevarat la viata ta, atunci fa-ti timp si cauta de ea, ulterior, nimic nu mai are valoare.
O zi bunahappy

| Astaeparereamea a răspuns:

Daca zici ca ai slabit e si normal sa ai acele pulsatii, lipsa de glucoza si alte minerale din corp nu e vorba de nici o sarcina. Pune mana si manca alimente cat mai proaspete, legume fructe, dar si oua, branza si carne nu e de lasat. Stiu eu ca mai toate fetele aveti frica de kilogramele in plus, dar cine te place te place pentru ceea ce esti nu pentru cum arati.Un 5 kg in plus fata de media nu incurca pe nimeni. Pe viitor atentie mare la protectie si igiena, sa fi iubita!

| corbulalbrosu a răspuns:

Cum te poti gandi la o sarcina dupa trecerea unei jumatati de an si 6 menstruatii toate petrecute in conditii normale. Prin menstruatie se elimina endometrul in care ar urma sa se "inradacineze" un ovul fecundat pentru a se transforma intro sarcina, in cazul in care se produce fecundarea. Acest endometru care este o captuseala a uterului se elimina ciclu de ciclu si este mereu reinoit cu scopul ca un ovul fecundat sa aiba posibilitatea/toate conditiile de a se dezvolta. Prin eliminarea lunara a acestui endometru posibilitatea ca tu sa fii insarcinata este egal cu 0 (ZERO). Iti faci griji fara rost, te stresezi fara rost si intreagul tau comportament in acest caz este paranoic. Iti doresc multa sanatate.

| Fatamuntilor a răspuns:

TU iti problema unei sarcini dupa aproape sase luni?
Ai luat posterioar, ai avut mestruatii, deci posibiliatea unei sarcini este exclusa!
Acele simptome pot fi de la AC, orice medicament da si efecte adverse
Eu zic sa-ti faci timp si rost de ceva banuti si sa mergi undeva la doctor! Medic de familie ai?
Ar bine sa vorbesti cu mama ta!

| Xpressurself a răspuns:

Sunt efecte adverse si nu sunt normale, au efecte asupra sist nervos. cu siguranta si stresul are de-a face cu asta.
fa-ti timp si mergi la un medic, de data asta du-te la un ginecolog. farmacistii vand postinor dar sa stii ca are efecte adverse foarte urate. la fel se plang toate fetele care il iau. sa nu mai iei de acum.
anticonceptionalele pe care le ei cred ca va trebui sa le schimbi si sa iei altele dupa ce-i ceri medicului sa-ti faca niste analize de sange ca sa stabileasca ce ti se potriveste. un medic ginecolog spuneam.
nu cred ca nu poti sa ajungi la un medic, sunt scuze.

| Sergiu1996 a răspuns:

Cati ani ai?

| Loreee_9776 explică:

Astaeparereamea De la începutul sesiunii am slăbit plus ca am fost foarte supărată odată cu plecarea prietenului meu în străinătate. Crede-mă că dacă aș putea și 10 kg sa ma îngraș nu m-aș supăra. Oricât mănânc nu se pune nimic. Și acum îmi aud mantele cum suna și se mișcă în burtă. Eu va mulțumesc tuturor pentru răspunsuri. M-am mai liniștit un pic!

| Loreee_9776 explică:

Xpressurself anticonceptionalele mi-au fost prescrise de doctor nu le iau după capul meu nici ca hai sa le iau numa asa. Nu îmi venea ciclu regulat și mi-a prescris Novinette. Nu m-am simțit rău de ele pana acum. Am luat postinor de frica sa nu rămân însărcinată. Nici după ala nu m-am simțit rău. Doar că acum am slăbit cam mult nu știu de ce. Și odată cu slăbit au venit și acele pulsatii la ochi mana picior burta și m-am cam speriat. De-aia am cerut un sfat. Oricum am sa ma duc la medic cat de repede pot.