| SimonaaSymoo a întrebat:

Am o problema..Trebuia sa imi vina ciclul pe 20 decembrie si mi-a intarziat 14 zile, tinand cont ca ciclul meu este oarecum regulat(diferenta 2-3 zile maxim). Am avut contact sexual neprotejat in decembrie insa prietenul meu nu a ejaculat in mine.Am cateodata greata si ameteli,sanii mi s-au umflat putin si sunt mai grei, sunt un pic balonata si mi s-a spus ca m-am ingrasat putin insa alte simptome nu..Am facut azi un test SureCheck si a iesit negativ,dar am o banuiala destul de mare ca as fi insarcinata. Dureri de burta am avut doar aseara,dar usoare si de scurta durata, iar azi am fost ok..nu mai inteleg nimic si este stresant.Ce ar trebui sa mai fac?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Testerele de sarcina pot avea si erori, sau pot fii defecte, sau pot arata negativ, daca sunt facute cu mult inainte de data corecta.
Fa un test de sarcina la 5 saptamani de la ultimul ciclu menstrual si vei vedea daca esti ori nu insarcinata!
Ori dupa 21 de zile de la ultima data cand ai avut sex.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu poti fi insarcinata si nici sa ai simptome de sarcina dupa 2-3 saptamani de la data intretinerii sexului. Daca testul a fost facut inainte de a fi trecut 21 de zile de la sex, rezultatul nu este corect, valabil. Trebuie refacut testul de sarcina daca au trecur 21de zile de la ultimul act sexual. Asta in primul rand si doar pe urma se poate incepe o discutie adevarata. Multa sanatate!

| KEVINTPU a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Laba gxh. Yc

| SimonaaSymoo explică (pentru corbulalbrosu):

Am si spus ca au trecut doua saptamani de cand trebuia sa imi vina ciclul, nu de la data actului! De la data actului a trecut mai mult timp! Multumesc la fel!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru SimonaaSymoo):

Imi cer scuze, nu am citit cu maxima atentie si mi-a scapat ca ai mentionat ca intarzierea este deja de14 zile si testul afost efectuat astazi. In acest caz rezultatul testului se considera ca fiind unul valabil si corect insa intotdeauna in mod obligatoriu dupa 3-4 zile se efectueaza un al 2-lea test asa numit de control pentru a se putea compara cele 2 rezultate si a se confirma primul rezultat. Deoarece simptomele premenstruale si-au facut simtita prezenta si in baza acelui rezultat negativ, sepoate aprecia ca in mod sigur in urmatoarele ore sau zile se va porni menstruatia. Inseamna ca intarzierea se datoreaza dereglarilor hormonale si ar fi indicat sa discuti despre acest aspect cu medicul ginecolog pentru a stabili daca se impune un tratament de reglare a ciclului menstrual. Sanatate!

| SimonaaSymoo explică (pentru corbulalbrosu):

Ma gandesc(si nu sunt singura persoana) ca acele simptome pot fi acelea de sarcina pentru ca totusi 2 saptamani inseamna ceva.dar voi mai astepta si voi face ceea ce trebuie.Revin cu vesti, multumesc, la fel!

| vocea a răspuns:

Daca esti sigura ca prietenul tau nu a ejaculat in tine, atunci nu ai de ce sa iti faci griji, stai calma si pe viitor sa te protejezi, poate este vorba despre o dereglare hormonala.

| SimonaaSymoo explică (pentru vocea):

Nu a ejaculat, dar ma gandesc ca puteam ramane din cauza lichidului pre("picatura de placere"), pentru ca atunci eram in perioada fertila.

| Alicezzz a răspuns:

Mai fa'ti un test de sarcina.

| KEVINTPU a răspuns:

Laba