| StefCris2004 a întrebat:

Buna TPU!
Vin si eu cu o intrebare scurta. Ca sansele de imbolnavire cu BTS prin sex oral sunt mai scazute, decat cel vaginal. Care sunt sansele ca primul oral pentru ambii parteneri sa reprezinte un risc sau mai exact care sunt factorii care pot ducea la dobandirea unui BTS?
Iar daca este masturbare reciproca si de exemplu partenerul/partenera da din mana(pe un deget) sa guste secretia celuilalt, exista vreun risc?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sansele sunt de 99.9% sa te contaminezi cu absolut toate bolile sexuale pe care le are partnerul tau de sex oral, la fel d emult ca si cel vaginal sau anal, fiindca ai contact DIRTECT cu organul bolnav si iei 100%

Atata vreme cat pui gura sau limba pe o secretie contaminata cu boli, vei lua 100% acea boala.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

2. Da.

| mastadont a răspuns:

în cazul în care ambii parteneri sunt la primul contact sexual acest lucru e imposibil pentru că BTS-urile se transmit doar prin acte sexuale. Dacă nu ai mai făcut sex înainte nicio dată atunci e imposibil să fi contractat o asemenea boală.