| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU. Voi ce parere aveti? Credeti ca ne indragostim de o anumita persoana pentru caracterul ei, pentru valorile ei, pentru modul ei de comportament fata de lume sau si de partea fizica, de infatisare? Si de ce oare ne indragostim "involuntar" si nu putem alege pe cine sa iubim? Si o ultima intrebare: dupa voi, care e diferenta dintre a fi indragostit si a iubi o persoana(a te atasa de ea)? Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| wildthing a răspuns:

Nu suntem toti la fel, nu ne indragostim toti din aceleasi motive. De exemplu, sunt persoane pentru care partea fizica e esentiala, iar altele care nu pun atat de mult pret pe asta.
De ce nu ne putem indragosti de cine vrem noi? Pentru ca nu putem controla reactiile chimice din corpul nostru, ci suntem controlati de catre ele. Daca eu am fost programat de catre natura sa ma ghidez in primul rand dupa trasaturile fizice ale femeii, daca in codul genetic mi-a fost scris ca imi vor placea blondele cu ochi albastri, cu trup de manechin, atunci de o astfel de femeie ma voi indragosti. Daca o femeie a fost programata genetic sa nu-i pese prea mult de aspectul fizic, ci mai degraba de statutul social si forta financiara a barbatului, e evident cam de cine se va indragosti.
Care e diferenta dintre a iubi si a fi indragostit/a? Diferenta o face atractia sexuala. Poti iubi pe cineva fara sa existe atractie sexuala. De exemplu, poti sa-ti iubesti o prietena foarte buna, dar daca nu cumva esti cumva indragostita de ea, e posibil sa nu vrei sa faci sex cu ea, nu?winking Sigur ca poate exista oricand atractie sexuala fara sa fii indragostit/a, dar nu cred ca poti fi indragostit/a fara sa fii atras/a si sexual de persoana respectiva.

4 răspunsuri:
| Seba2013 a răspuns:

Iubirea sau cum spun catolicii caritatea trebuie SA fie insotita de virtutea intelepciunii. Aristotel spune ca sentimentele sunt mai rationale nu chiar animale. Alta este chimia Dragostei. Insa ca sa cresti in virtutea asta nu ajunge doar mintea ci trebuie sustinuta si cu corp. Romanticistii dau prioritate sentimentelor. Insa de-a lungul secolelor au spus ceva bun sau mai putin pun, au ajuns SA spuna si rau. Ei sunt un fell de Alchimie care cauta sa transforme lucrurile in aur. Insa nu tot timpul le-a reusit pentru ca le-a transformat si in rugina sau badaranie ci nu afectivitate.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Ne indragostim de toate lucrurile mentionate de tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei!

De departe, în mod categoric și fără îndoială, îndrăgostitul înseamnă că ne îndrăgostim de acea persoană care se apropie cel mai mult de imaginea noastră, de cele mai ascunse dorințe

Pe de altă parte însă, ne simțim foarte atrași când este cineva familiar, care se apropie foarte mult de ce ne este nouă familiar, în special atunci când eram mici și ni s-a format partea asta

Îndrăgostitul, atașamentul și iubirea sunt 3 lucruri diferite

Atașamentul e mai mult despre iubirea de sine decât despre iubirea de altul și astfel dacă nu ne atașăm prea tare, dăm altora pentru că suntem deja plini ci nu luăm de la ceilalți prea mult pentru că suntem aproape goi

Îndrăgostitul este mai mult despre o imagine a noastră, influențată de familie, societate, cunoscuți, filme celebre despre asta și așa mai departe

Te îmbrățișez

| Bogdanel27 a răspuns:

Eu consider că partea exterioară atracția fizică e primordial nu ai cum să te îndrăgostești dacă nu te atrage fizic automat îți plac ochii părul îți place el ca om apoi te îndrăgostești să zic așa de sufletul lui sau nu te mai îndrăgostești dacă nu îți place caracterul degeaba ești frumos dacă ai un suflet rău sau un vocabular urât iar dacă ești foarte ok ca om dar exteriorul nu te atrage nu ai cum să l cunoști