| deea2sabau a întrebat:

Adica nu inteleg, de ce Dumnezeu ne,, lasa,, sa ne indragostim de o anumita persoana, iar accea persoana nu simte la fel, de ce nu ne ajuta sa uitam acea persoana sau de ce ne-am indragostit de persoana aia, daca El nu ne ajuta cu numic sau daca ne-am indragostit de ce nu ne ajuta sa uitam persoana respectiva. nu inteleg de ce? de ce suferim din dragoste iar Dumnezeu nu face nimic in legatura cu aceasta, de ce nu putem fii cu persoana care ne place, de ce tot timpul
Ii ignoram pe cei ce ne adora si ii adoram pe cei ce ne ignora...Ii ranim pe cei ce ne iubesc si ii iubim pe cei ce ne ranesc... de ce te rogi in zadar daca El nu asculata rugaciunile tale? Sunt altii care se roaga rar si au mai mult noroc ca tine pe aia de ce ii ajuta Dumnezeu

Răspuns Câştigător
| justanotheruseroftpu a răspuns:

Deea stiu ce simti am trecut si eu prin asta, am iubit si eu o fata care nu simtea acelasi lucru pentru mine zicea ca mai mult decat prieteni nu putem sa fim, si mai mult decat la un frate nu poate sa tina, mi-a fost greu sa inteleg asta dar la un moment dat am inteles ca de fapt faptul ca nu am fost impreuna a fost cel mai bun lucru deoarece suntem pana si in ziua de astazi prieteni f buni care ne putem baza unu pe altul si ne ajutam si ne zicem totul pe cand, daca eram impreuna vreodata riscam sa ne certam, sa ne despartim si sa pierd o asa buna prietena, asa am invatat eu ca prietenia cuiva este cea mai scumpa si mai de pret ce o putem avea si nu trebuie pierduta, din asta rugaciunile noastre nu sunt ascultate mereu, pentru a ne face sa trecem prin situatii mai putin "roz" din care avem ce invata, intrebarile care ti le-ai pus tu mi le-am pus si eu sincer la intrebarea citez "de ce te rogi in zadar daca El nu asculata rugaciunile tale? Sunt altii care se roaga rar si au mai mult noroc ca tine pe aia de ce ii ajuta Dumnezeu" nu am gasit raspunsul, si nu cred ca cineva o sa-l gaseasca vreodata, pur si simplu asta e viata si va veni si vremea ta, va veni vremea in care si rugaciunile tale vor fii ascultate, vremea in care si dorintele tale vor fi implinite, daca EL nu ti le implineste inseamna ca trebuie sa mai treci prin viata. "Ii ignoram pe cei ce ne adora si ii adoram pe cei ce ne ignora. Ii ranim pe cei ce ne iubesc si ii iubim pe cei ce ne ranesc", am fost cu o fata am iubit-o mult m-am purtat foarte frumos cu ea i-am daruit tot ce ai puteam daruii, ca ea sa ma lase pentru fostul ei iubit care si in ziua de astazi se comporta extrem de urat cu ea, o bate, o injura. ma tot intrebam: de ce? de ce? si mai tarziu am gasit un raspuns: fata asta nu e pentru mine, nu imi este destinat sa fiu cu ea. Cei ce iti ignora sentimentele nu merita sa silti ceva pentru ei sau sa suferi

| IsabelaIssa a răspuns (pentru justanotheruseroftpu):

Tare frumos mai vorbesti big grin :*

| justanotheruseroftpu a răspuns (pentru IsabelaIssa):

Multumesc :*

9 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

D-zeu nu a creat lumea roz, dupa cum bine stii. De asta ti-a lasat minte, sa poti judeca, sa intelegi ce e bine sa faci si ce nu. Unde nu intelegi, gresesti si inveti din greseli. Daca nu ai gresi de unde ai invata? Din auzite? Din filme si povesti? Sa nu uiti ca viata asta e o scoala pentru ceea ce va urma. Stiu ca sunt multi ce nu cred in D-zeu, si vin cu tot felul de pareri specifice lor, dar e alegerea lor. Gandeste-te la oamenii cu handicap, de orice fel. Oare cate intrebari isi pun ei!? In Biblie scrie : "Caci Eu stiu gandurile ce le am cu privire la voi, ganduri de pace si nu de nenorocire, ca sa va dau un viitor si o nadejde" O sa te intrebi unde sunt aceste promisiuni. Acestea depind de ceea ce se intampla in prezent. Depinde de noi, si de ceea ce facem. Nu te rogi in zadar, nu te gandi asa. Citeste Biblia si ai sa gasesti raspunsurile ce le cauti.

| BiuL a răspuns:

Nu-i vina lui Dumnezeu, El ti-a dat liber arbitru sa faci ce vrei cu viata ta. Daca iti place cineva si vezi ca nu iti raspunde la sentimente fugi, si atunci nu te mai indragostesti si nu suferi, ca doar nu apare iuberea peste noapte. SI daca chiar iubesti pe cineva, depinde de tine sa-l uiti, trebuie sa-l eviti si sa iti tii minte ocupata, sa nu stai toata ziua la el suferind ci sa iti gasesti activitati sa fii ocupata. Suferinta nu poate fi evitata, dar clar poate fi diminuata. Si de ce ii ignori pe cei care te adora? E vina ta...

| TashaUhm a răspuns:

Ia-o si tu ca pe un ''test'' al vietii!
Ne nastem ca sa invatam..nu?
Sincer, si eu o patesc des. sti. chestia cu ''rugaciunile''! Dar am ajuns in punctul in care..Nu neg ca ar exista ''Dumnezeu'' dar nici nu mai dau mare importanta!
Pur si simplu. Asa suntem noi, oamenii!
Cand nu ne convine ceva, gata nu exista!
Sau cand vrem ceva, ne rugam!
Toate la timpul lor!
Iubirea e trecatoare.Crezi ca si aia care sunt casatoriti de 30 de ani, se iubesc exact ca la inceput?
E un fel de rutina!

| SecretLady91523 a răspuns:

Dumnezeu,ne-a lasat sa avem proprile pareri si sa facem proprile alegeri. Ne-a lasat sa alegem intre bine si rau chiar daca asta inseamna sa suferim si sa invatam din greseli. Nu pentru ca nu ne iubeste, din contra. Nu ne-a lasat sa fim niste marionete, am fi fost toti o apa si un pamant trasi la indigo... fara opinii si pareri. Si aminteste-ti tot timpul un lucru... Cateodata Dumnezeu nu iti da ceea ce iti doresti, nu pentru ca nu meriti ci pentru ca meriti ceva mult mai bun. Deci are un plan mai mare pentru tinebig grin Sper ca te-am ajutat & take care:*

| danimazzz a răspuns:

NU ai intotdeauna tot ceti doresti.

| RzVq a răspuns:

Uite nu totul in viata e roz...
Daca totul ar fi cum ai zis tu nu ai mai avea nici un scop in viata pentru ce ai mai lupta viata e o competitie cel slab este strivit ca pe o furnica trebuie sa inveti sa fi tare asta e scopul vietii...

| abracadabrism a răspuns:

In primul rand Dumnezeu nu are nici o vina daca tu iei decizi proaste.
In al 2-lea rand norocul nu are treaba cu divinitatea, din contra, documenteaza-te.
In al 3-lea rand poti sa bati 100 de cruci daca esti prea prost sa stii sa mananci tot mori de foame.
in al 4-lea rand ii ignoram pe cei ce ne adora deoarece sunt accesibili si consideram ca ii avem pe tava, deci nu mai avem ce lucra la relatia cu ei.
in al 5-lea rand ii adoram pe cei ce ne ignora pentru ca ii vedem ca pe o provocare, iar castigarea respectului lor reprezinta un fel de rasplata pentru orgoliul nostru.
in al 6-lea rand 10 % din ce ti se intampla in viata sunt lururi intamplatoare asupra carora nu ai nici un fel de putere si 90% sunt reacti ale actiunilor savarsite de tine.
Sper ca te-am lamurit! big grin