| anonim_4396 a întrebat:

treaba este cam complicata dar voi incerca sa rezum totul. Eu sunt in clasa a X a dar baiatul pe care il plac este mai mic decat mine mai exact clasa a VII a, ceea ce simt pentru el nu am mai simtit pentru nimeni, sunt 8 luni de cand il tot plac asa ca mi-am luat inima in dinti sa ii spun, i-am scris pe facebook si el singurul lucru pe care mi-l spune este:,, este bine de stiut" de atunci nu am mai vorbit cu el dar chestia este ca mereu il urmaresc cu privirea, nu cred ca voi inceta din al iubi. Acum apare cel de-al doilea individ, acesta de o seama cu mine ba chiar in aceeasi clasa, are aceleasi interese ca mine are parul lung cum imi place mie dar atractia nu prea exista, chestia este ca imi place sa il fac gelos, nu sunt sigura daca il plac cu adevarat, macar pe jumatate cat pe primul. Intrebarea mea este; credeti ca ar trebui sa ma avant intr-o dragoste imposibila cu o persoana mai mica decat mine cu 3-4 ani si sa fiu de rasul scolii sau sa fiu cu cel de-al doilea cu care am interese comune dar nu si sentimente puternice.

Răspuns Câştigător
| DaRkMist69 a răspuns:

Draga mea, asta depinde doar de tine.tu esti singura care poate lua o hoatarare in legatura cu asta.dar sfatul meu este ca sa alegi cu inima cea ce vrei si sa nu ii bagi in seama pe altii..nu conteaza varsta. iubirea nu are varsta.dar daca aceasta nu este reciproca de la ambii parteneri nu are rost ca acestia sa isi faca complicati..deci iti repet fa ce iti spune inima. sper ca ti-am fost de ajutor. P.S. daca vrei poti sa dai si tu o funditabig grin

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| olivert1310 a răspuns:

Imi pare rau de baiatul ala, care probabil nu stie ce pierde. Visul meu este ca fata sa fie mai mare ca mine, toate au fost mai mari big grin Acum despre cazul tau, este un pic cam complicat: sa zicem ca tu esti destul de matura, dar el in clasa a VII-a nu stiu ce sa zic! noi baietii ne maturizam mai greu decat voi fetele. Indiferent de ce alegi, sa nu-ti pese de ce zic cei din jur, conteaza cum te simti tu, iubita? S-ar putea ca pustiul ala din generala sa te dezamageasca, sa nu fie in stare sa-ti ofere ce vrei tu(excludem relatiile sexuale). Daca el avea 20 si tu 23-24 era super ok, prea perfect, la 20 un baiat este mult mai matur. Ideea este ca s-ar putea sa suferi din cauza pustiului, dar nici cu ala de seama ta, daca nu aveti niciun foc care va leaga, eu zic sa nu te bagi. Mai asteapta sau daca nu poti, testeaza-l bine pe ala de-a VII-a, vezi cat il duce capul, cum vede el o relatie; sa stii ca la varsta lui, toti baietii sunt disperati sexuali si gata sa hartuiasca fetele, se descopera pe ei, tu fiind a X-a (cu siguranta mult mai dezvoltata decat una de seama lui) imagineaza-ti la ce se gandeste el cand tu ii spui ca vreti sa fiti impreuna, ala de-abia asteapta sa puna mana pe tine laughingprimul indiciu: comentul lui :"e bine de stiut".Fi despteapta si fa alegerea potrivita, gandeste-te la tine in primul rand!

| olivert1310 a răspuns:

Nu vreau funda, sper sa-ti fie bine! Am 20 de ani si m-am cam prins cum merg treburile astea big grin

| loryiii a răspuns:

In asemenea cazuri prima pe care trebuie sa o intrebi este inima. Dar cum ea uneori nu poate raspunde trebuie sa te gandesti oare mertia sa dai atata atentie celor din jur? ar trebui sa nu iti mai pese asa mult ce zic alti... In primul rand tin sa spun Nu, nu este o rusine, daca stii cum sa o spui da bine, dar in primul rand u trebuie sa te simti bine ca esti cu cineva mai mic ( asta in cazul in care il alegi pe cel mic). Acum sa fac o dezvaluire si eu am fost cu un baiat cu 2 ani mai mic ca mine... nu mi-a fost rusine nici macar o clipa. Deci concluzie : nu da importanta la ce zic ceilalti, ci la ce simti u. Din cate zici mai sus vad ca pe cel mai mic il placi mai mult, acea atractie chimie, uneri poate face totul intr-o relatie. Deci urmeaza-ti simturile fara a-ti pasa ce zic cei din jur. Pup si sper ca am fost de ajutor

| beleth a răspuns:

Pe scurt, cel de clasa 7a nu e pregatit pentru o relatie, nu ar putea avea sentimente reale pentru tine.Tu te vei implica prea mult si el te va face sa suferi. Daca ar accepta sa fiti impreuna, ar face-o doar ca sa isi impresioneze colegii. happy