| Ana8567 a întrebat:

Bună tu. E urgent. Ajutați-mă cu un sfat. Luna trecuta pe 18 am avut un contact neprotejat, am luat pastilă de a doua zi, insa la 4 zile mi.a venit menstruația deși trebuia sa vina după 2 săptămâni. Însă mâine trebuie să-mi vina și încă nu am nici un semn, mie îmi venea cu câteva zile înainte. Țin sa menționez faptul ca am avut și o infecție sau răceală luna trecuta, poate fi vorba de sarcina, deși mi.a venit menstruația după pastilă? Dau fundă. Mulțumesc mult

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Se vede clar ca nu te cunosti, nu stii nimic despre corpul tau, dar cedezi usor cand vine vorba de sex. Inainte de a ti incepe viata sexuală informeaza te, nu fă mai intîi sex si după aceea sa te panichezi toată, trebuie sa stii ca după ce i ti incepi viata sexuală organismul suferă modificări importante, cum ar fi dereglarile hormonale, tu trebuie sa faci periodic controale la medicul tau ginecolog, sexul fă l protejat, nici protejat nu esti scutită de o sarcină, dar facind sex protejat te feresti de boli transmisibile sexual, faptul ca ai fost răcită este incă o cauză a dereglării ciclului menstrual, ai mare grijă de tine, nu umbla desculță pe gresia rece, picioarele reci si statul cu tălpile goale pe gresie sau ciment rece conduc clar la anexite infectii urinare, voi sunte ti sensibile in zona vagin, ovare, cand esti transpirată nu sta lingă aer conditionat, sau ventilatoare, ca te i-a curentul si răcesti. Ce varsta ai? Mergi la medicul ginecolog pentru consultatie si tratament. De unde esti?

| Violleta2022 a răspuns:

Ai citit prospectul pastelie de a doua zi?
categoric nu l-ai citit, de aceea ai venit sa interbi aici.
Ei bine, unul din efectele acelei pastile este ca provoaca o furtuna hormonala in cporpul tau, deckansand omenstruaia aproape imediat, dupa acre in urmatoarele 3-6 luni, vei avea cilcul menstrual la date total necunsocute. Ovultaia nu se mai poate calcula si nici aproxima, pana ce corpul isi revine la nromal. Uneori durand chiar 12 luni pana isi revine complet.

| OMFGConrad a răspuns:

Nu, nu poate fi vorba de o sarcină. Dar poate fi vorba și chiar într-o proporție destul de mare, de o dereglare hormonală și nici ideea unei noi infecții nu se elimină 100%. Sfatul meu este să consulți un ginecolog cât mai repede pentru a nu intra în alte belele din cauza dereglării.
P.S.: De curiozitate, în ce zi a ciclului a fost consumat actul? Ce lungime are ciclul mentrual?
Data viitoare mai multă atenție! Multă plăcere și săntate!

| Ana8567 explică (pentru OMFGConrad):

Cum adică sa intru în ambele belele?

| Ana8567 explică (pentru OMFGConrad):

Am citit eu rău, ciclul ma ținea 4 zile

| OMFGConrad a răspuns (pentru Ana8567):

Aia e perioada menstruației, nu a ciclului.
Ciclul poate să dureze între 21-35.

| Ioanaioana9 a răspuns:

Pastila aceea te deregleaza cu totul. Stai linistita, nu e nimic grav... Dar sfatul meu e sa nu mai iei astfel de pastile ca iti deregleaza ciclul

| Ana8567 explică (pentru Ioanaioana9):

Ok. Mulțumesc. Am făcut testul de sarcina și a ieșit negativ