| eliza_5786 a întrebat:

Buna tutoror! Sunt noua, aceasta este prima mea intrebare si de aceea va rog sa raspundeti cat mai multi pentru ca ma confrunt cu aceasta intrebare de mai mult timp. Am 20 de ani si am inceput sa ma masturbez acum 10 ani dintr-o joaca. La inceput n-am stiut ce insemna, stiam doar ca este o placere si am continuat putin cate putin. Doar ca o faceam intr-o singura pozitie, singura in care puteam avea orgasm. Nu pot sa zic ca sunt dependenta pentru ca pot trece chiar si 2 luni fara sa o fac deloc iar la un moment dat am chiar incetat pentru 2 ani(in momentul in care mi-am gasit un prieten), dupa care am reluat din nou.Problema mea este alta... iubitul meu nu stie(suntem impreuna de 3 ani jumate si n-am avut curajul sa-i spun), iar atunci cand facem sex eu pot sa am orgasm numai in pozitia in care ma masturbez(pozitia lingurita, pe o parte). Am incercat de multe ori alte pozitii, am facut multe pantru a reusi si nimic. m-a chiar intrebat o data de ce nu pot avea intr-o alta pozitie numai in aia, iar eu am raspuns ca pur si simplu nu stiu, este singura.tot o prietena mi-a spus ca daca te masturbezi pe viitor n-o sa mai poti avea copii.acum nu stiu daca sa cred sau ce sa fac? As vrea sa stiu de ce nu pot avea orgasm si in alte pozitii(ce ar trebui sa fac ca sa am), si mai vreau sa stiu daca poti avea copii pe viitor cu toate ca te masturbezi dar o faci destul de rar?

Răspuns Câştigător
| Narfundo a răspuns:

Tu doar ai ramas cu parerea de mica ca nu este bine ceea ce faci.Eu zic sa o ti pentru tine si sa nu mai zici la nimeni. Poti sa mai zici pe TPU, noi suntem deschisi sa te ajutam in orice problematongue. Din curiozitate ...cum te simteai in momentele in care te masturbai si cum te simteai dupa ce te-ai lasat, am inteles ca ai renuntat vreo 2 ani. Aveai un apetit sexual mai marehee hee? sau mai mic>

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Masturbarea nu influenteaza in nici un fel capacitatea de a avea copii.
De altfel, masturbarea este o etapa necesara in viata unui adolescent, atat timp cat nu abuzezi de ea (cam cum ai facut tu). Din cauza acestui abuz ai acum probleme in a obtine orgasm la penetrare, dar asta se va regla in timp si cu rabdare. Copii o sa ai la vremea ta, nu ai motive sa ai probleme.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Doooaaamneee, prietena ta e batuta in cap rau de tot!
Probabil a auzit si ea printre bunicile de la tara ca daca te masturbezi nu poti avea copii si spune si ea mai departe...ca sa intareasca mitul!hee hee

Masturbarea nu influenteaza cu nimic fertilitatea! Ar trebui sa stii si tu la varsta asta!

In viata mea nu am auzit o gogomanie mai marelaughing

Masturbarea te ajuta sa iti cunosti trupul mai bine, doar atat, dar nici nu iti dauneazahappy

| Lary23 a răspuns:

Hey! sa zicem ca sunt in situatie asemanatoare.eu am 21! si eu termin destul de greu, cam 20-30 minute, iti dai seama saracul baiat laughing si tot asa, in pozitia misionarului.insa am descoperit secretul, dupa o relatie de 3 aniwinking pot sa ma termin in aproape orice pozitie atata timp cat el sau chiar eu ma stimulez cu degetulwinking tu poti sa-l rogi pe el, daca ti se pare prea jenant s-o faci tu.desi nu e nimic rusinos in a te masturba, parerea meawinking in ceea ce priveste copiii din viitor.cineva te-a pacalit! poti sa ai, bineinteles, nu are treaba cu autosatisfacerea.bafta :*

| Raisa a răspuns:

Ei bine.
poti avea copii si daca te masturbezi din cate stiu eu.
si fa'ti curaj sai spui pr. tau pentru ca deoarece te iubeste sunt sigura ca te va intelege!
bafta!
pa si succes:*

| voice a răspuns:

╔═.♥.══════╗ nu are absolut nici o legatura masturbarea cu copuu nu ca daca no faci deslaughing)))))

| eliza_5786 explică:

Mr sex: Am incredere in iubitul meu, doar ca mi-e rusine sa-i zic.este un subiect destul de delicat si nu stiu daca ar intelege tinand cont ca nu am vorbit niciodata cu el despre masturbare.

| eliza_5786 explică:

Alex94:pot sa-ti spun ca in momentele in care ma masturbam ma simteam bine(ca si toti care se simt bine cand se masturbeaza), dupa ce m-am lasat(m-am lasat pentru ca l-am intalnit pe prietenul meu), nu pot sa zic ca-mi lipsea masturbarea pentru ca aveam o viata sexuala activa, o faceam destul de des cu prietenul meu.

| Mr.Sex a răspuns:

Poti avea copii, din cate stiu eu. Eu zic sa incerci sa te lupti mai tare, masturbarea nu e buna deloc. Spune-i prietenului tau. De ce nu? Nu ai incredere in el?

| Mr.Sex a răspuns:

Nu o sa apara probleme, e o mica dependenta, trebuie sa rezisti cat mai mult timp fara excitatie si renunti happy. Si daca-i spui ca ai inceput acum 10 ani, intr-o joaca, ce probleme crezi ca v-or aparea? Daca doresti sa scapi de dependenta, iti sugerez sa-i spui. Din cate inteleg eu, nu prea ai incredere in el.

| ╔═.♥.══════╗ a răspuns:

Cere ajutorul unui ginecolog si cu timpul problema se va rezolva...si faza cu copiii nu are legatura daca nu o faci des

| adriana_1373 a răspuns:

Si eu ma masturbez mai tot timpul.de ce? ca partenerii nostri dorm pe ei, de curand am facut si sex anal super fain.cu vibratoru ...ca el refuza... dar poate imi voi gasi un amant cu care sa impartasim aceleas dorinte