| Austina345 a întrebat:

HELPP! Am pus o intrebare recent despre faptul daca e normal ca dupa 4 luni de cand mi-am început viata sexuală sa nu pot ajunge la orgasm. Ca sa fac un rezumat, cică fosta cu care o făcea iubitul meu avea orgasm, deci nu stiu in ce masura ține de mine sau de el.
Si mi-a răspuns cineva ca sa incerc sa ma masturbez singura intai ca sa stiu cum sa intru in acea stare ca sa o folosesc si in timpul actului.

Intrebarea mea e: chiar ajuta cu ceva daca fac asta? Pentru ca sincer... inainte mă mai masturbam singură, dar citisem ceva ca sunt cazuri care nu pot avea orgasm pentru ca s-au obișnuit sa il obțină singuri. Si cand am citit aia, am încetat crezând că poate asta afecteaza faptul că acum nu pot avea orgasm vaginal.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| pinkyypromise a răspuns:

Da, masturbarea ajuta mult, pentru ca astfel te cunosti tu mai bine si stii ce zone trebuie sa fie stimulate pentru a-ti oferi mai multa placere. Si in niciun caz nu te poti obisnui sa obtii orgasmul singura, fiindca va fi mult mai intens daca va fi provocat din partea altcuiva. Vei avea si tu o alta stare, vei fi mai excitata, desigur, daca partenerul stie ce face.

Si da, e normal sa nu ai orgasm dupa 4 luni. Nu exista un timp limita ce denota normalitatea in aceasta situatie. De exemplu, unele femei ajung sa experimenteze orgasmul abia dupa 30 de ani. Altele pur si simplu nu pot avea, asa e sistemul lor.

Ca o concluzie generala, e nevoie sa ai un partener priceput pentru a ajunge la asta si sa fii si tu deschisa, sa nu iti fie frica. Inainte de orgasm, mai ales pentru fetele incepatoare, se instaleaza o frica, un fel de neliniste, ce va face sa opriti partenerul. Tu in niciun caz nu trebuie sa-l opresti. Apoi, e senzatia aia de "iti vine sa faci pipi". Tu trebuie sa continui si sa nu te abtii in niciun fel. Chestia aia ce va iesi, nu e pipihappy. Iese din vagin si se numeste squirt. Apoi urmeaza orgasmul. Asa e in teorie.

Cateva sfaturi pentru a obtine mai rapid orgasmul sunt cele de mai sus, plus inca cateva. Un secret e sa fiti cat mai infierbantati. Sa prelungiti preludiul, sa se joace mai ales el cu corpul tau, insa sa te faca sa doresti pana nu mai poti, cu mangaieri si saruturi prelungite pe langa si pe zonele erogene. Cu cat va doriti mai mult unul pe altul, cu atat sunteti mai aproape de orgasm. Apoi, dupa ce incepeti si el vede sau ii spui tu ca e bine ce face, trebuie sa o tina tot asa, in acelasi ritm.

Cam astea ar fi cele mai simple metode. Mult succes!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca este normal, atata vreme cat baiatul are un cuc mic au foarte subtire, este practic incapabil din punct de vedere anatomic, sa atinga peretii vaginului, ca sa sa-ti produca excitatie si orgasm vaginal in final.
O alta ipoteza este, ca se termina prea repede si nu poate sa iti produca orgasm vaginal.
Ma indoiesc ca ar fi fost capabil sa-i produca orgasm vaginal fostei prietene. Evident ca minte! Daca era asa bun la pat, nu-l lasa femeia aia.

Constat ca nu ai habar ca exista 2 feluri de orgasm: cel clitoridian, care-l obtii prin masturbarea clitorisului si celalalt vaginal, care-l obtii cu un penis adevarat, sau cu un vibrator.
Bineinteles ca, mai sunt si barbati destepti, care nu-s prea dotati anatomic, dar s-au straduit sa invete tehnici de satisfactie vaginala.
Totusi, nu-i cazul la tine, odata ce barbatul asta este incapabils a te satisfaca in vreun fel.

| mihai69 a răspuns:

Orgasmul vaginal se obține destul de greu și uneori deloc. Dar prin masurbare sigur poți să înveți (dacă ești capabilă să-l ai) cum să ajungi la el. Și e total fals că masturbarea te va împiedica să ajungi la orgasm atunci cțnd faci sex. Dimpotrivă.

| Plato a răspuns:

Cine ti-a spus ca fosta lui avea? El?

| Austina345 explică (pentru Plato):

Da, el mi-a zis. Si nu cred ca m-ar fi mintit ca pana la urmă a avut cu aia o relatie de 2 ani... sa nu mai spun cat e de frustrant.

| ywar a răspuns:

As pune asa: fiecare yala, are o cheie potrivita. Nu este potrivita cheia lui pentru yala ta. E foarte probabil ca baiatul sa nu stie meserie, dar nu e bai pentru ca asta se mai poate invata si in doi.
Nu stiu ce sa-ti spun, dar daca nu corespunde nu cred ca ar fi cazul sa continuati.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Nu are nicio legatura masturbarea. Poate nu esti destul de excitata. Esti si la inceput.
Spune-i iubitului sa incerce sa-ti stimuleze si clitorisul sau sanii, ca sa ajungi mai repede la orgasm. happy