| Marrriiiaaaaaaa a întrebat:

Buna Tuturor! Am nevoie de o parere, un sfat. Am avut un contact sexual neprotejat in perioada fertila, mai exact cu 1 zi inainte de ovulatie, nu a ejaculat in mine, dar dupa ce a ejaculat nu s-a sters si a bagat-o iarasi pentru cateva secunde. Au trecut 10 zile de la aceasta intamplare, am dureri de burta aproape zilnic, pe sani mi-au aparut niste bubite in nr destul de mare, iar pe mameloane am niste pete albe, am si uscaciune vaginala, durerile de burta persista de cateva zile, uneori si de spate, credeti ca e posibil sa raman insarcinata?!

3 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Da, exista sanse mari sa se obtina o sarcina in conditiile descrise de tine.Statistic, cam 80%...

Totusi, simptomelr descrise nu au legatura cu o potentiala sarcina incipienta.

Fa un test peste 21 de zile de la contact, daca nu apare menstruatia intre timp.

| Marrriiiaaaaaaa explică (pentru Floridori):

Multumesc Mult
Ma gandeam ca poate durerile de burta uscaciunea vaginala si durerea de sani si ca ii simt umflati se cauzeaza de la o posibila sarcina.
Pe data de 18 19 ar trebui sa imi vina menstruatia.
Multumesc inca o Data?

| Floridori a răspuns (pentru Marrriiiaaaaaaa):

Aceste simptome pot fi specifice unei infectii sau a unei BTS, deci ar trebui sa vezi medicul.

Daca ai ciclurile perfect regulate si menstruatia ar trebui sa apara pe data de 18, atunci ovulatia a avut loc in data de 4, iar daca menstruatia ar trebui sa apara pe data de 19, ovulatia a avut loc pe data de 5.

Desigur, aceste date sunt valabile numai daca ai un ciclu perfect regulat si esti 100% sigura ca menstruatia apare la data de 18-19.