| Du3z a întrebat:

Buna tuturor! Am o intrebare putin mai complexa! In urma cu ceva timp, la locul de munca am cunoscut un tip eu 23 iar el 25 ani foarte dragut si foarte respectuos, am cam inceput sa ne placem, tot timpul ma priveste fix si chiar conversam prin sms-uri. In urma cu putin timp, am aflat ca a fost casatorit dar a divortat! El nu vrea momentan o relatie de durata, dar eu m-am indragostit de el si nu stiu cum sa procedez! Va rog sa ma ajutati cu un sfat, ce ar trebui sa fac daca el este fricos de o noua relatie? Ma tot refuza dar totusi ma place! Dau funda! Pupici

11 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Tu chiar nu iti dai seama ca te jigneste? Cand i te oferi cuiva pe tava iar el iti spune ca momentan nu isi doreste o relatie de durata, inseamna ca trebuie sa-l bagi in peezda "m.a-s.i.i" (ghilimelele si punctele le-am folosit pentru ca soft-ul asta insista sa ma faca sa par analfabet, fortandu-ma sa scriu "ma-si") si sa-ti vezi de treaba ta.winking

| AnastasiaK a răspuns (pentru wildthing):

Nu o "jignește". Dacă omul nu vrea, e libertatea lui să refuze, nu jignește pe nimeni. happy

| wildthing a răspuns (pentru AnastasiaK):

Ei bine, e opinia mea, asa vad eu lucrurile...atunci cand imi place o femeie, iar ea nu vrea sa fie cu mine (sigur ca e libertatea ei sa refuze), ma simt jignit si nu mai vreau sa am treaba cu ea.
Fata a cerut opinii, a primit mai multe si ma gandesc ca va urma sfatul persoanei cu care rezoneaza cel mai mult.

| AnastasiaK a răspuns (pentru wildthing):

Pai de la a te jigni ea pana la a te simți tu jignit e distanță lungă. Nu e vorba de sfaturi aici, sunt de acord cu tine ca nu e cazul să insiste, dar modul in care ai abordat problema e puțin ciudat. Faci să sune ca și când bărbatul respectiv își bate joc de ea când de fapt omul pur și simplu nu dorește o relație. happy

| wildthing a răspuns (pentru AnastasiaK):

Pai e posibil sa isi bata joc de ea in sensul ca ii da de inteles ca o place, ca mai apoi sa-i spuna ca momentan nu isi doreste o relatie de durata... ceea ce in traducere inseamna "vreau sa te foot, dar vreau sa ma rogi tu sa o fac, ca sa nu fiu nevoit sa imi iau vreun angajament fata de tine, pentru esti buna doar de un footai fara obligatii, nu si pentru o relatie", iar asta ar trebui sa fie ceva jignitor.winking

| ania a răspuns:

Ai fi mai fericita daca te- ai ruga lui Dumnezeu pentru un viitor sot si ai lasa in pace pe cei care te refuza.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

"Ai fi mai fericita daca te- ai ruga lui Dumnezeu pentru un viitor sot si ai lasa in pace pe cei care te refuza."

De fapt cel mai misto e sa obtii ce-ti doresti, nu sa astepti la "ce o pica". Ca pana la urma, rugatul de spiridusi sa-ti rezolve problemele, exact asta e.

| Violleta2022 a răspuns:

De fapt nu-i fricos de nici o relatie, doar ti-a spus asta ca sa nu te astepti la mai multe de la el, fiindca nu vrea decat sex si eventaul o iesire numai cand are el chef.
Sfatul meu este: sa-ti cauti un alt barbat care sa te iubeasca si sa-ti ofere totul, nu sa stai la cheful si cheremul unui divortat, care acum nu vrea decat distractie cu tine.

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu mai insista.

''Ma tot refuza dar totusi ma place!''

Draga prietena, cred ca ai inteles gresit semnalele lui, daca sufera in urma unui divort, cu siguranta are nevoie de spatiul lui personal si de singuratate o perioada, nu cred ca te refuza si totodata te si place, ar si vrea dar parca totusi nu, ci pentru ca inca nu este pregatit si nu doreste o noua relatie. Nu mai insista pentru ca va faceti rau amandurora, tie ca iti faci sperante si iti creezi deja posibile scenarii cu el, iar el ca are deja o suferinta si trebuie mereu sa se eschiveze si sa te refuze de fiecare data. Si el, ca si tine, veti intalni persoana potrivita la momentul potrivit, ai doar 23 de ani, abia incepi sa intri in viata, nu te grabi, cheia si cel mai important lucru, nu te grabi. Acest baiat are 25 de ani, de ce crezi ca a divortat? Sigur, pot fi o foarte mare posibilitate de motive, dar cel mai adesea se intampla pentru ca maturitatea este insuficienta la o asemenea varsta si se grabesc toti, iar el acum si-a dat probabil seama de greseala si are nevoie de un timp de gandire, sa se descopere si sa se cunoasca mai intai pe el. Tu acum repeti greseala pe care a facut-o el, de a te grabi. Nu te grabi. Dumnezeu sa te ajute la aceasta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Heei!

Până la urmă dacă el chiar își dorește cu adevărat se va întâmpla asta

tu îl poți influența doar dacă el se lasă influențat

sigur că există mai multe posibilități

de exemplu e posibil ca el sa nu te placă sau e posibil ca după ce îl condiții în profunzime să nu-l mai placi tu

există și posibilitatea ca el să profite, dar eu aș spune că varianta aceasta e mai puțin probabilă

În orice caz, merită să încerci fără să îți creezi așteptării și mai ales nu insista, tu doar fii acolo disponibilă și vei vedea daca chiar prezinți interes sau nu, e inutil să forțezi lucurile, mai ales dacă le-ai strica mai mult făcând asta

Mult succes!

| Mopmop a răspuns:

Uite un scenariu. Sunteti impreuna, totul ok 4 luni sa zicem.
Apare o cearta grava intre voi si sunteti obligati sa lucrati impreuna apoi.
Trage tu te rog concluzia.
Restul sunt povesti.