| SkumpikaMiKa a întrebat:

Buna tuturor.Am o mare problema si nu mai pot de stres.Astazi am facut dragoste cu prietenul meu de 2 ori.Ambele protejat.A doua oara s-a rupt prezervativul dupa ce a ejaculat si o avea inca in mine.Maine ma duc sa-mi iau o pilula de urgenta.Sunt sanse mari sa raman insarcinata? Cat costa contraceptivele de urgenta? Va rog, nu mai pot.
Ciclul ar trebui sa-mi vina prin 20 iunie. astept raspunsuri!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Maine te duci la ginecolog. Pilula de urgenta se ia NUMAI prescrisa de ginecolog, dupa o consultatie. Are foarte multe interdictii si foarte multe reactii adverse. este interzisa la adolescente, la femeile cu antecedente familiale de cancer de san, ovar, endometru, la femeile cu leziuni ale sanului, ovarelor, colului uterin, in anumite perioade ale ciclului menstrual, la femeile care fumeaza. in plus, da o adevarata furtuna hormonala care trebuie atent supravegheata. medicul va stabili daca o poti lua, daca raportul risc/beneficiu este in favoarea ta (perioada este una cu fertilitate relativ redusa, s-ar putea sa nu merite sa risti pilula) si o agenda de consultatii ulterioare (minim 3 in urmatoarele 6 luni, dintre care una obligatoriu peste o luna cand vei face si o ecografie cu sonda transvaginala).
nu te poti juca cu asa ceva, pilula de a doua zi este o bomba cu hormoni pe care ar trebui sa o iei maxim o data in viata, intr-o situatie de extrema urgenta. ruperea prezervativului poate fi o situatie de extrema urgenta, dar se poate sa ai alte contraindicatii (vezi mai sus)

| octha a răspuns:

Daca iti iei pilula ar trebuyi sa scapi 90%de spaime.cred ca no sa ramai gravida. oricum tiar fi prins bine sa te si speli, sau sa urinezi imediat, ca sa nu mai ai in tine sperma.cat despre urmatoarele activitati conjugale in pat, ar fi mai bine sa cumperi si un lubrifiant, chiar daca prezervativul are deja, sau daca o faci pe liber.asa ca atentie data viitoare:*