| Norbert97 a întrebat:

Am facut aseara dragoste si din motive ciudate prezervativul s-a rupt iar eu am ejaculat in vaginul ei cat timp a fost rupt prezervativul. Iar astăzi dimineata i-a venit ciclul acum o ora. Sunt sanse sa ramana însărcinată? i-am luat medicamente inainte sa ii vina ciclul iar acum ca i-a venit ciclul numai vrea sa le ia ca mi-o zis ca numai are cum sa ramana gravidă. Ceva sfaturi?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In aceasta situatie prezentata in intrebarea ta, este absolut IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina fiindca sexul a fost intretinut in perioada celor 9-10 zile de dinaintea menstruatiei care sunt 100% NEFERTILE. De asemenea pornirea menstruatiei reprezinta intotdeauna garantia ca in proportie de peste 99, 9% in ciclul menstrual abia terminat, NU s-a produs fecundarea ovulului, NU s-a format o sarcina si drept urmare din organism a fost eliminat endometrul care a devenit inutil. Folosirea pastilei contraceptive in aceasta situatie ar reprezenta ceva mai mult de IRESPONSABILITATE, ar fi o....IMBECILITATE. Multa sanatate!

| Norbert97 explică (pentru corbulalbrosu):

Sper sa ai dreptate, ca am emotii.

9 răspunsuri:
| OMFGConrad a răspuns:

Nu are de ce să ia medicamentele!
NU ESTE ÎNSĂCRCINATĂ!
Măcar unul dintre voi este cu capul pe umeri.

| Norbert97 explică:

Am fost la farmacie si mi-a zis ca poate sa il ia ca nu se intampla nimic. Este doar un singur medicament in caz ca poate sa ramana însărcinată... si imi e frica ca se va intampla ceva daca nu îl ia

| eleny1818 a răspuns:

Nu are de ce sa ia medicamente... partenera ta nu era in perioada fertila fiindca i-a venit deja menstruatie deci e 100% sigur ca nu e insarcinata si nici nu are sanse! SA NU IA MEDICAMENTE(pastila de a 2zi) PENTRU CA NU ARE ROST ACUM, EA FIIND DEJA LA MENSTRUATIE... pastila de a 2 zi e o bomba hormonala si trebuie sa aveti grija sa nu recurgeti la asa ceva

| Norbert97 explică (pentru eleny1818):

Este sigur ca nu trebuie sa ia medicamentul? Este o singură bucata care a costat 90 lei

| eleny1818 a răspuns (pentru Norbert97):

O singura bucata am luat si eu crede-ma ca stiu ce spun... ala se ia doar in cazul in care sexul se intampla in perioada fertila si esti sigur ca ai ejaculat in interior... chiar daca e doar o singura pastila e una foarte puternica care o sa ii deregleze tot organismul pana iese din el si asta poate dura cateva luni sau un an. Exista si riscuri mari iar dereglarile hormonale produse de aceste pastile sunt imprevizibile si pot duce la lucrui greu de remediat sau tinut sub control de exemplu menstruatie dereglata care poate sa nu vina si timp de 45 de zile, dureri groaznice pana la intarea in normal, kg in plus, stari urate iar mai apoi o sa fie foarte greu sa identifici perioada fertila atunci cand menstruatia intr-o luna dureaza 30 de zile iar in urmatoarea 45. Am patiti si nu mai iau niciodata acea pastila. NICIODATA

| Norbert97 explică (pentru eleny1818):

Am inteles atunci ii zic sa nu o ia dar tu crezi ca poate sa raman însărcinată? ea mi-a zis sa nu ma tem ca ii pe stop si nu o sa avem probleme. eu sunt băiat si nu stiu cum functioneaza la fete chestiile astea

| Anamaria934 a răspuns:

Sunt sanse foarte mici sa ramana gravida daca ai ejaculat in vagin cu o zi inainte de aparitia menstruatiei. Insa asta nu inseamna ca pot fi sigura 100%.

| Anamaria934 a răspuns:

Sunt sanse foarte mici sa ramana gravida daca ai ejaculat in vaginul ei cu o zi inainte de aparitia menstruatiei.