| jedi a întrebat:

Am revenit din nou, cu ceva probleme. Ultima vreme am facut cam des dragoste cu prietena. si dupa cateva zile ne-am trezit adica ea sa trezit ca are sangerari vaginale. prima data cateva picaturi rosi, a doua zi mai multe rosi-maroni, momentan sa oprit. insa nu stim ce este [mentionez ca la "dezvirginare" adica de la primul contact sexual si pana acum nu a curs deloc sange] ar putea fi de la himen? sa se fi rupt cu intarziere? sau ce ar putea fi? [am cautat mult pe net insa peste tot is numa chesti diferite]. si am vrea sa auzim parerea voastra inainte de un consult ginecologic[care este cam riscant in situatzia noastra. nu pot spune de ce!]

Răspuns Câştigător
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Cel mai bun raspuns ti-l poate da medicul ginecolog. Probabil aveti o varsta destul de mica... Si va e frica de asta... Dar... daca v-ati asumat responsabilitatea de a va incepe viata sexuala, asumati-va responsabilitatea si de a va proteja de o sarcina nedorita si de o posibila infectie cu transmitere sexuala. Vedeti ce faceti... dar ar fi bine ca ea sa mearga la un consult... Acele scurgeri nu sunt normale... Medicul poate afla ce e si poate da un tratament... Daca ea nu face asta, risca sa poarte cine-stie-ce boala, sa infecteze si pe altii si sa devina infertila. Nu va jucati cu sanatatea voastra!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mai degraba un avort sau o altfel de sangerare patologica. Crede-ma nu exista risc mai mare decat sa nu se duca la ginecolog. E putin probabil sa o omoare vizita la ginecolog, dar daca nu se duce, s-ar putea sa-si pericliteze grav sanatatea si chiar viata.

| jedi explică:

Poate fi un avort spontan?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Este o vorbă: de ce îți e frică nu scapi!
Așa este și în situația voastră.
Numai un medic ginecolog poate pune un diagnostic și eventual un tratament.
Membrana himelară dacă nu a sângerat la primul contact nu mai sângerează acum pentru că nu a avut vascularizație (lipsa vaselor de sânge).
Nu văd ce este așa de riscant să mergi la un medic? Este TRAGIC dacă NU MERGI la un consult.
Deci, fuguța la nenea doctor...
Sănătate.
Pa, pa.

| countessbathory a răspuns:

Sunt de acord cu jedi...

o prietena de-a mea tot a avut un avort.si sa inceput cu singerari. apoi i-a iesit embrionul cu tatul. dar dupa asta s-a dus la genecolo urgent sa-i faca curatire...

cred ca mai bine v-ati duce la un ginecolog.si nai de ce sa te temi.fiindca la genecolog consultatia poate fi si secreta.