| anonim_4396 a întrebat:

Din curiozitate am cautat pe internet poze cu himen (cum arata, etc.). Am vrut sa vad cum este al meu dar se pare ca nu exista sau poate ca nu imi pot da eu seama. In copilarie, cand inca invatam sa ma plimb cu bicicleta m-am lovit in sea. M-a durut foarte tare si cand m-am uitat era sange (nu mult, cateva picaturi). In acel moment credeam ca m-am ranit, ca era o zgarietura si nu i-am dat importanta. Menstruatie nu era pentru ca mi-a venit dupa cativa ani.
Credeti ca e posibil sa imi fi rupt himenul atunci?
Multumesc!

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

APROAPE TOTI confunda procesul de DE FLORARE a "pasaricii" care este un proces de natura fizica care este vizibila, palpabila si reprezentata de lezarea sau ruperea HIMENULUI, pielita care acopera partial sau total intrarea in vagin, cu o notiune de natura perceptiva la nivel mintal, o conceptie privind starea de puritatea a aceleasi "pasarici". Cele 2 notiuni reprezinta 2 lucruri si/sau stari de fapt complet diferite. VIRGINITATEA reprezinta un concept psihico-mental, adica este doar o notiune imateriala si INVIZIBILA, astfel ca existenta sau lipsa starii de virginitate nu poate fi atinsa voit/intentionat sau accidental. Rezulta ca absolut NIMENI in afara fetei/femeii nu se poate pronunta in privinta VIRGINITATII ei ca fiinta si nici a "pasaricii". Starea si notiunea de virginitate dispare/se pierde in momentul in care himenul si/sau vaginul fetei/femeii intra in contact direct cu un penis real/adevarat al unui baiat/barbat. Lezarea, deteriorarea si/sau ruperea chiar si accidentala a HIMENULUI se numeste DEFLO RARE. Insa acest proces de DE FLORARE se poate produce numai strict ca urmare a unei actiuni fizice, in urma careia se produce, rezulta si ramane o stare vizibila, palpabila. Deflo rarea poate sa apara sau sa se produca din mai multe/diverse motive, astfel ca aparitia/producerea deflo rarii poate sa nu aiba absolut nici-o legatura cu activitatea sexuala. In functie de grosimea, constitutia si elasticitatea pielitei, astfel ca himenul se poate leza/crapa/rupe in momentul in care fata face miscari ample de deschidere/indepartare a picioarelor, asa cumse intampla la balet, gimnastica, catarare/escalada, dans sportiv, ciclism, urcarea unei pante abrupte, etc.etc. Multa sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc frumos!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu l-ai rupt, fii linistita.Dezvirginarea e dureroasa, nu poti sta nici macar pe scaun vreo 3-4 zile, adica te poti aseza dar simti cum te doare...pasarica,cel putin asa a fost la mine...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca zici tu.
Eu ma refeream la ruperea acelei membrane.
Multumesc oricum!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Procesul deflorarii NU este sinonim cu procesul dezvirginarii. Faci o grava confuzie din moment ce nu esti in stare si nu reusesti sa intelegi ca este vorba de 2 notiuni complet diferite. Ar fi cazul sa te documentezi inainte de a comenta doar de dragul de a o face. big grin

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Tu cine esti? Barbatul meu sa comentezi? Vezi-ti de treaba ca e mai bine.Nu ti-am cerut sfaturi, n-o mai face pe-a desteptul cu mine. Daca esti asa destept fii pentru tine, eu n-am nevoie de parerile tale si nici sa ma corectezi tu pe mine.

| DrGoogle a răspuns:

Sunt slabe sanse sa te dezvirginezi asa, cum ai povestit tu fara penetrare, cat de putin.

| anonim_4396 explică (pentru DrGoogle):

Multumesc pentru raspuns!
Nu este vorba despre dezvirginare. Voi fi virgina pana cand o sa am un contact sexual. Eu am intrebat doar daca s-a rupt atunci.