| ~ Renata ! - ElectroGirl °•° a întrebat:

Buna tuturor happy. Am si eu o problema:de cateva zile ma gandesc serios la a-mi incepe viata sexuala, dar am cateva retineri. Credeti ca e normal la cei aproape 16 ani? Nu stiu daca e doar curiozitate sau altceva. Astept sfaturile voastre. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

BUna, daca tu crezi ca esti pregatita din punct de vedere fizic si psihic atunci nu ai decat, e viata ta si corpul tau, insa gandeste-te bine inainte de a oface-o si in plus nu cu oricine, daca ai un partener de incredere si il iubesti atunci totul este ok.Trebuie sa te gandesti si la protectie, si nu uita ca esti inca minora, deci ai mare grija ce si cum. E normal sa te gandesti la sex, mai ales la varsta asta, si eu am 16 ani ca tinehappy, m-am gandit si eu sa imi incep viata sexuala dar totusi nu am facut-o, cred ca am timp si nu e nicio graba, totul depinde de tine, de ceea ce simti si ce vrei, ai mare grija sa nu iei o hotarare care sa o regreti mai tarziu, numai bine iti doresc!

20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca esti fata nu e normal la 16 ani. Colul tau uterin e intr-un proces de maturizare care il face extrem de vulnerabil. Inceperea vietii sexuale acum te va face clienta permanenta a cabinetelor de ginecologie si membru al grupului de risc pentru cancerul de col uterin. Mai documenteaza-te si vezi daca curiozitatea ta e mai importanta decat sanatatea.

| CevaNormal a răspuns:

Ok, sa raspund direct la intrebarea ta, desigur ca e prea devreme sa incepi viata sexuala, deoarece ai sa te chinui tot timpul cit ai sa fii adolescenta, si chiar o parte din viata matura, pentru ca organismul tau nu este destul de dezvoltat

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Poţi face cancer de col uterin şi să nu mai poţi avea copii mai târziu... dar poate asta vrei.

cami
| cami a răspuns:

Normal?! Nu. Stai linistita, ai destul timp inainte. Si. mai degraba ai asculta sfatul lui Tepes, lasa tu "istetele", dar daca insisti, n-ai decat happy.

| zeeeeeex a răspuns:

Niciodata nu o sa spui ca esti total pregatita sa faci pasul asta, dar curiozitatea si unele presiuni te imping sa o faci si nu faci nimic rau, trebuie sa fii foarte atenta si cu capul pe umeri. Sfaturile gen "nu o fa cu el ca apoi se va desparti de tine" sunt bune dar nu sunt realiste in sensul ca DA vei da peste vreo unu sau 2 din astia dar vreau sa te intreb ceva... Vrei sa te mariti cu primul baiat care te`ai culcat?

| dydy22 a răspuns:

Hmm o intrebare greea, dar cred ca mai mult vrei sa o faci din curiozitate, dar daca ai un iubit care crezi ca merita si vb cu el de mult timp nu este rau, micaaaa, nu stiu ce sa zic nu este o varsta exact sa iti poti incepe viata sexuala, eu zic ca nu esti mica, dar daca merita baiatul este bine dar ai grija sa nu te paraseasca dupa treaba asta am mai auzit chestiile astea

| cucu a răspuns:

Mai asteapta ...si alegetzi foarte bine cel care va fi primul din viatza ta sa nu ai o dezamagire sau sa nu regretzi pasul facut

| cucu a răspuns:

Mai asteapta ...si alegetzi foarte bine cel care va fi primul din viata ta sa nu ai o dezamagire sau sa nu regreti pasul facut

| jocnecurat a răspuns:

Nu te grabii! Ai timp destul.Primul nu il vei uita niciodata si sa fi sigura ca el merita.nu iti pierde virginitatea la ori ce fraier.RESPECTA-TE!

| ~ Renata ! - ElectroGirl °•° explică:

@Tepes -faci aluzie la ceva anume yawn?! Eu am pus o intrebare la care asteptam niste sfaturi, pareri, idei. Si sa stii ca voi lua in considerare sfatul "istetelor"(asa cum le numesti tu) de pe site!

| anonima16 a răspuns:

Mai asteapta mai ai timp`winking

| clauclau_6191 a răspuns:

Asteapta pana la 18 ani, ti se va schimba felu cum gandesti, in zilele noastre ce mai conteaza, cand ai chef dar sa te protejezi.

| Elenaaa a răspuns:

Si eu imi pun acceasi intrebare ca si tine.Am prietene de 14, 15, 16 ani care numai sunt virgineoh go on.Conteaza mult daca est pregatita si ai langa tine persoana potrivita, important este sa vorbiti despre chestia aia, asa cum am facut eu si cu prietenul meutongue.Si peste cateva luni cred ca facem acel pas happyne iubim si asta e tot ce conteaza, si deja facem chestii din alea mai ciudate asalaughing. App am aproape 16 ani.Si daca cineva comenteazaoh go on e viata meatonguema simt pregatita! Ciau...Bafta:*

| luizza95 a răspuns:

Daca tu esti pregatita si ai gasit persoana potrivita poti sa o faci. Dar gandeste-te ca se intampla o singura data in viata si trebuie sa fie special cu o persoana speciala nu cu oricine pentru ca vrei sa incerci.

| buna si nebuna a răspuns:

Mha pana l urma nu conteaza varsta.trebuie sa fi pregatita. si sa vb cu prietenul tau despre asta deschis. fara nici o rusine.de exemplu sora mea si a inceput viata sexuala p l 14 ani jum.km asa.si nu ia parut rau ca si acum este cu iubitul ei.asa ca succes si vezi ce faci:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te mariti? sau vrei doar s-o pui? si viitorului sot o sa-i spui ca te-ai impiedicat, si ai cazut cu..., in? trebuie sa gasesti un prost ca sa te creada.ca de intrebat, vei fi intrebata, orice vor zice istetele de pe site.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca inca este prea devreme sa faci asta, mai ales ca majoritatea baietiilor vor doar sa se distreze si apoi se despart! Nu te grabii sa faci acest pas, ca poate mai tarziu vei regreta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Electro girl? sexul este normal atunci cand esti pregatita fizic si psihic. dar observ ca nu ai nevoie de sfaturi, hotararea ta fiind deja luata.si e asa cum spun, din experienta. e usor sa faci sex, si placut. dar daca nu ai gasit iubirea vietii tale, e posibil sa regreti ca ai inceput cu cine nu trebuie.de asta am intrebat; daca te casatoresti? sau vrei doar sa faci sex.fiindca in general baietii vor sa se simta bine, dar fara sa-si asume responsabilitati.de aia la o sarcina, te trimite sa stai pe masa doctorului si sa suporti durerea fizica si psihica a unui chiuretaj. dar viitorului sot ascultama bine, ca lucrez intre barbati, va trebui sa-i dai explicatii cu privire la viata sexuala.cand am spus istetele de pe site, ma refeream la acele fiinte libertine, care spun ca e demodat ce spun eu, si ca nu e adevarat, si nici modern.astea ies din dorinta cea mare, si din ingaduinta de sine. sfatul meu? fa sex daca esti pregatita. fa daragoste daca esti indragostita.consecintele le vei suporta doar tu.nu si noi care te sfatuim. unii bine, altii mai putin, bine.eu sper doar ca raspunsul meu sa-ti priiasca si sa te lumineze.nu ca ai fi in intunerec.

| daianis a răspuns:

Cred ca e mai mult o curiozitate pentru tine.nu cred ca ar trebui sa te grabesti, asteapta sa gasesti persoana potrivita pentru tine sa o iubesti si sa te iubeasca... daca o faci doar din curiozitate cu un oricare dupa o sa-ti para rau.este viata ta si alegerea ta dar gandeste-te bine ca asta ar putea sa te afecteze pe viitor.

| florina_8394 a răspuns:

Daca vrei sa iti incepi viata sexuala ai grija cu cine! si eu aveam cam 16 ani cand mi-am inceput viata sexuala. dar vreau sa spun ca nu regret deloc ca am facut-o pentru ca sunt cu un baiat de apoape 3 ani si ne iubim f mult si inca si acuum suntem impreuna si ne facem planuri de viitor.ai grija cu cine o faci si numai daca tu iti doresti asta cu adevarat trebuie sa te gandesti foarte bine inainte de a lua o hotarare. Iti doresc succes si nu uita sa te protejezi!