| D33ad3d3 a întrebat:

am si eu o problema :-s in urma cu ceva timp mi-am facut un prieten din acelasi liceu cu mine si m-am imprietenit si cu o colega de-a lui, faza e ca de el m-am despartit, cu ea am ramas prietena, mi-e prietena doar pentru ca ma apara daca e ceva, e mai mare cu un an, dar e cam vagaboanta si are si un limbaj ff colorat, prietenului meu nu ii prea placea de ea din cauza asta, as vrea sa fiu prietena cu ea in continuare, adica daca am nevoie sa ma apere, dar sa nu prea umblu cu ea prin oras sau prin pauze asa cum vrea ea, maine imi zicea sa ma duc pe la ea, am mai refuzat-o de cateva ori si nu stiu ce i-as putea zice sa ma distantez usor de ea dar in acelasi timp sa o am si ca prietena cand am nevoie sad help plz sad fundita! love struck

2 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Cu alte cuvinte,nu vrei sa fii prietena ei,doar sa-i dai senzatia ca esti prietena ei,asa incat,de cate ori ai nevoie,sa-ti sara in ajutor...
Scuza-ma,tie ti-ar place sa ai o prietena care doar sa profite de tine? Pentru ca tu doar asta vrei,s-o folosesti si in rest,nimic!
Asta nu e prietenie,e batjocura!
Prietenii,draga mea,ti-i alegi,nu-i judeci,ai incredere in ei si ei in tine.Iar la greu,le sari in ajutor!
Tu vezi prietenia ca pe un sir de servicii care iti pot fi aduse,fara ca tu sa dai ceva in schimb.
Daca nu vrei sau nu-ti place, rupe relatiile cu fata asta, dar nu-i insela increderea.Cand va descoperi lucrul asta, va fi mult mai rau pentru tine!
Si, revizuieste-ti ideile despre ce inseamna si este o prietenie!

| bambi12313 a răspuns:

Daca tu stii ca motivul pentru care v-ati despartit este ea discutati si pana la urma numai fii prietena cu ea insa daca motivul este altul pentru care voi v-ati despartit ea nu are nicio legatura... si nu poti fi prieten cu cineva si in acelasi timp sa te ascunzi de ochii lumii gandeste-te ca poate ea chiar te considera o prietena si tu o vei dezamagii nu te ferii sa iesi cu ea doar pentru ca are un limbaj colorat asa cum tu te-ai exprimat deoarece o prietenie nu sta intr-un limbaj si o prietenie nu simte rusine daca tu chiar o consideri prietena atunci de ce sa nu te duci la ea de ce sa nu vorbiti in pauze de ce sa nu iesi cu ea in oras daca tu ai fi indragostita si prietenul tau ar avea din cand in cand un limbaj colorat te-ai intalnii pe ascuns cu el