| bella931231 a întrebat:

Bună tuturor!
Este cineva printre noi care isi urmărește temperatura bazala și mă poate lămuri și pe mine.Din data de 20 august prima zi a ciclului menstrual iau temperatura dimineața pentru a-mi da seama când ovulez și când ar trebui sa îmi apara menstruatia deoarece ea este neregulata undeva intre 30-36 zile..La sfârșitul fazei luteale cand scade temperatura trebuie sa apara menstruatia sau mai poate dura câteva zile după scădere și atunci apare?
Îi rog sa răspundă doar ceI care știu ce vorbesc!
Dau funda!
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Cu circa 2-3 zile inainte de a se termina faza luteala producerea hormonului progesteron se reduce drastic sau complet si din acel moment temperatura scade rapid de la 37, 1-37, 3 grade la 36, 7-36, 8 si in preziua mernstruatiei (ultima zi a ciclului) temperatura redevine de 36, 4-36, 5 grade. Multa sanatate!

| bella931231 explică (pentru corbulalbrosu):

Ultimele zile am avut temperaturi de 36.6->36.7->36.day dreaming36.7->36.9 iar azi dimineață am avut 36.5

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Un mod mult mai simplu si in acelasi timp mult mai usor dar si precis de a determina ziua/momentul de eliberare a ovulului din foliciulul ovarian, se poate realiza prin folosirea testerului de fertilitate/ovulatie. Un tester bun poate fi folosit minim 3-4 ani (cjhiar si zilnic). Multa sanatate! http://www.e-fertilitate.ro/test-de-fertilitate-easy-test.htm http://www.suntmamica.ro/preconceptie/cum-arata-in-realitate-un-ovul-6029