| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor. In iunie am un an de cand m-am mutat la prietenul meu. Părinţii mei nu au fost de acord cu relatia noastră. Ne iubim mult iar in august vrem sa ne casatorim la primărie doar. Eu am 16 ani iar el are 27. Am cautat pe net si am vazut ca imi trebuie acordul părinţilor pentru a putea sa ne casatorim. Situatie noastră e altfel eu nu am mai vorbit cu ei din august anul trecut si nici nu imi doresc. Acel acord nu o sa eu primesc niciodată. Avand in vedere ca stau la el, cu declaratii la politie, el imi da bani ma întreţine etc. Putem sa ne casatorim in situatie aceasta fara a fi nevoie de acordul lor?

30 răspunsuri:
| lolly a răspuns:

Cum spune Djlsghtnquuw, sunt total de acord. Insa chiar la 16 ani sa stai fara aprinti, sa rupi orice legatura cu ei..pt ce, pentru un baiat? ...Nu-ti recomand, mai bine astepti inca 2 ani pana sa te casatoresti.Intrebare:
Te foloseste?:faceti S3x?

| mona a răspuns:

Daca crezi ca te iubeste si daca crezi ca si tu il iubesti si esti hotarata sa faci pasu spre casatorie nu ar trebui sa ti cont de parea altora, dragostea nu are varsta, parintii nu sunt de acord in ziua de azi in multe privinte cand vine vorba de copiii lor dar pana intr un final o sa accepte pentru ca nu au ce face si pentru ca esti copilu lor

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Esti nebuna? Sunt 9 ani diferenta, plus ca esti foarte mica pentru a te casatori, si o sa regreti foarte tare dupa, pentru ca nu e decat prima iubire, nu o sa fie pentru totdeauna..Eu iti spun sa mai astepti, plus ca puteti fi impreuna si necasatoriti, ce semnifica de fapt casatoria? Daca dupa o sa regreti, o sa-ti fie greu sa divortati, deci stai asa.

| IMC90 a răspuns (pentru Djlsghtnquuw):

Tu cu cine lula mea ai facut matematica?

de cand 27-16=9?

| I'mPerfect(a)! a răspuns (pentru Djlsghtnquuw):

Invata sa calculezi...sunt 11 ani, deci poti sa-i sari in cap si mai tarelaughing Si ce conteaza daca se marita la 16 ani, e alegerea ei si pare destul de matura in gandire.

Eu zic sa mergeti sa intrebati un avocat. Bafta!

| Foartesecret a răspuns (pentru Djlsghtnquuw):

De fapt sunt 11 da naaalaughingstraight face dragostea nu are varsta

| Djlsghtnquuw a răspuns (pentru IMC90):

11, o vai, am gresit si eu.

| Djlsghtnquuw a răspuns (pentru I'mPerfect(a)!):

Gata mai, am gresit. Oricum, ori 11, ori 9 tot e grav, oamenii normali se casatoresc la 18 ani, nu la 16.

| I'mPerfect(a)! a răspuns (pentru Djlsghtnquuw):

Mama s-a casatorit la 16 ani, matusa la 15 ani, vecinele mele s-au casatorit tot foarte tinere... oameni buni, daca ei sunt diferiti de noi, nu inseamna ca sunt anormalihappy

| Djlsghtnquuw a răspuns (pentru I'mPerfect(a)!):

Stai linistita, si la mine e la fel in familie, dar alea erau alte vremuri, nu ca acum, acum lumea divorteaza imediat, e diferit de atunci; plus ca ea o sa regrete.

| IMC90 a răspuns:

Esti o zdrenta iar ala e un pedofil

casa de piatra va urez, sa ma chemati la nunta sa ma fac praf si sa borasc pe tort.

| eu4you a răspuns:

Esti minora! Nu te poti casatori la 16 ani...ma miram de ce nu sunt parintii de acord.Nici nu stii concret ce e aia dragoste si te mariti! Nu zic ca e rau sa te mariti...asteapta sa devii majora.Macar 18 ani sa ai. O sa regreti toata viata ca ai facut asemenea pas la varsta asta.Doamneeee! Ce generatie avem in ziua de azi! Oamenii nu sunt pe creanga lor! Nu mai spun nimic ca ma umplui de nervi!

| TraficantăDeDulciuri a răspuns:

Nu v-am întrebat dacă să mă căsătoresc sau nu. Nu sunt romă, zdreanţă şi nici el pedofil şi nu poate avea nici o problemă la poliţie pentru că eu am dat declaraţie că locuiesc la el şi mă va întreţine el. Mă iubeşte altfel nu se apucă să investească aiurea nişte bani în plus el răspunde dacă mi se întâmplă ceva rău. Credeti-ma că faţă de părinţii mei e un zeu. Decât să stai cu o familie care nu te iubeşte şi în care nu eşti apreciat mai bine pleci cât vezi cu ochii. Întrebarea mea este dacă în această situaţie am nevoie obligatoriu de acordul părinţilor.

| IMC90 a răspuns (pentru TraficantăDeDulciuri):

''şi nici el pedofil''

dar cum se numeste un barbat de 27 de ani care sta c-o minora de 16 ani? sunt tare curios care este definitia dupa standardele tale (ca aia din legislatie o stiu deja)

| Medeya a răspuns (pentru TraficantăDeDulciuri):

Da Da Da! ai nevoie de acordul lor. dar Dc nu te duci la starea civila sa intrebi ce acte iti trebuie sa te casatoresti avand in vedere ca esti minora? nu te mananca nimeni si nu te va condamna nimeni de acolo

| filaret03 a răspuns:

Esti nebuna? te casatoresti la 16 ani? si sunt 9 ani diferenta! esti roma?(tiganca)?
Eu iti zic nu te catori! ca iti baga al cv in *** de nu te mai ridici din pat 2sapt.laughing

| IMC90 a răspuns (pentru filaret03):

Altu care a facut matematica cu femeia de servici...

| Foartesecret a răspuns (pentru filaret03):

Oameni buni sunt 11 ani rolling on the floor) lolstraight face

| Alecsa90 a răspuns (pentru filaret03):

Alt matematician stralucit, de cand naiba 27-16=9... Sunt 11 ani desteptule!

| Emena a răspuns (pentru IMC90):

Dar tu romana cu cine ai facut-o, mai? Se spune "femeie de serviciu", nu "servici"!

| IMC90 a răspuns (pentru Emena):

Tu ai auzit de sacrasm?

| Emena a răspuns (pentru IMC90):

Sigur era sarcasm in propozitia ta.

| IMC90 a răspuns (pentru Emena):

Mai cauta...

| reppo2009 a răspuns:

Esti nebuna sincer...La 16 ani tu vrei sa te casatoresti, Astfel spus iti nenorocesti copilaria pe care o mai ai ...PSbig grinute la un Psiholog sau Psihiatric

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu puteti.Ba mai mult, avind in vedere ca esti minora, daca se depune plingere, este pasibil de pedeapsa cu inchisoare.Mai bine incercati sa rezolvati pe cale amiabila cu ei.

| ℓσνє a răspuns:

Frate, esti nebuna. Nu te suparara, dar, esti minora! In primul rand nu te poti casatori pentru ca vei regreta extrem de mult! Si nu poti sa te casatoresti fara acordul lor. Eu te-as sfatul sa mai astepti 2 ani. cel puitn. Sper ca te-am ajutat! happy

| Medeya a răspuns:

Intre mine si sotul meu e o diferenta de 10 ani! Nu conteaza varsta! E super atent si intelegator cu mine. DAR nu te poti casatori fara semnatura lor pentru ca esti minora... eu zic sa mai astepti 2 ani sa devii majora, si asa il vei cunoaste si mai bine si atunci vei pune in balanta relatia voastra si daca merita te vei casatori cu el daca nu... mergi mai departe. SFAT! el e matur asa ca o s vrea un copil probabil, inca nu te grabi protejeaza-te! Raspuns final mai asteapta! puteti sta impreuna si necasatoriti iar daca el se va schimba intre timp vei putea s mergi mai departe fara s fii divortata.

| Ioanaaaaaaa55444222 a răspuns:

Buna te rog spune-mi cum ai facut sa te muti la el daca ei nu sunt de acord? cum ai facut declaratiile alea la politie?

| anonim1234567_DaIO a răspuns:

Bună, Mădălina!
Frumos nume, și pe mine mă cheamă la fel.
Nu mi se pare normal ceea ce faci. Eu înțeleg că îl iubești, dar sunt sigură că nu vrei să te măriți la vârsta asta. Tu la 16 ani nu ai minte, iar el la 27 nici atât! Eu am 15 ani și sunt cu un băiat de 1 an și o lună, ținem unul la celălalt, dar niciodată nu m-am gândit să mă mărit la vârsta asta sau să fug de acasă. Gândește-te mai bine dacă nu vrei să regreți toată viața. Numai bine. straight face

| anonim1234567_DaIO a răspuns:

Ah, am uitat ceva. Ai spus că acum te întreține el, dar când o să se plictisească de tine, o să rămâi pe străzi din moment ce cu părinții tăi nu mai vorbești de un an, pentru el.