| ioanatomi a întrebat:

Buna tuturor membrilor TPU.Am si eu ceva nelamuriri si va rog frumos sa ma ajutati. Am 14 ani si 3 luni. Prietenul meu are 17. El mi-a propus de ctaeva ori sa facem sex.Nu am acceptat fiindca nu am fost pregatita, si ma inteles.Doresc sa-mi incep viata sexuala alaturi de el.Mentionez ca sunt virgina.As dori sa-mi dati niste sfaturi. M-am gandit sa folosim prezervativul, voi ce credeti? Cum sa facem sa nu ma doara foarte tare? As dori sa aflu care mai sunt consecintele? Si dupa ce o fac, ce fac ca mama sa nu afle, adica exista sanse sa afle, ciclul imi va veni la data initiala? Si va rog frumos sa-mi mai dati niste sfaturi din propria voastra experienta.Mentionez ca-l iubesc si ca sunt cu el de 7 luni jum.Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| lavyBandB a răspuns:

Ioana.eu una iti sugerez faptul sa nu te grabesti.Este inca prea devreme pentru a iti incepe viata sexualahappyte sfatuiesc sa mai astepti.Prezervativul este cea mai buna si cea mai sigura metoda de contraceptie(daca este folosit cum trebuie)care te pazeste de BTS si de sarcinile nedorite. Daca totusi esti hotarata sa. ti incepi viata sexuala, poti sa cumperi un lubrifiant pe baza de apa pentru ca penetrarea sa fie mai usoara.Nu se vede daca iti incepi viata sexuala, poti sa stai linistita.Ciclul ti se va deregla, nu o sa. ti mai vina normal dar acum depinde la fata la altahappySincer si eu cand eram de varsta ta am avut acesta intentie(si eram doar de vreo 4-5 luni cu el)dar am zis sa mai astept si ma bucur ca am facut acesta alegere pentru ca nu a mai durat 1 luna si ne.am despartithappyOricum gandeste-te bine inainte de a face acest paswinking

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu mama ta trebuie sa vorbesti inainte, sa-i spui ce ai de gand sa faci. Fiindca incepand cu prima luna de la inceperea vietii sexuale si apoi din 6 in 6 luni va trebui sa te duci la ginecolog. Fiind atat de mica (inca un copil), colul tau uterin nu este matur si riscul tau de cancer de col va fi de 9 ori mai mare decat al unei fete care isi incepe viata sexuala dupa varsta minima recomandata (17 ani si jumatate). legea interzice consultul ginecologic al copiilor in absenta parintilor (e traumatizant si pune probleme), de aceea, in mod obligatoriu, mama ta te va insoti la consultatii pana macar la 17 ani. Dar ea trebuie sa stie dinainte, fiindca este o povara (la fiecare 6 luni, fara intarziere) si, in plus, va trebui sa gaseasca un ginecolog care sa nu anunte procuratura. In mod normal, sexul cu o fetita de 14 ani este infractiune (viol plus corupere de minore) si ginecologul e obligat sa anunte procurorul pentru a-l aresta pe partenerul tau. Mama ta va trebui sa dea niste declaratii (cum ca ea v-a permis si ca refuza anuntarea procuraturii, asumanadu-si toata raspunderea legala), astfel incat partenerul tau sa nu ajunga intr-un penitenciar de minori.
Important este sa discuti cu el si parintii vostri ce veti face in caz de sarcina. Asa cum stii, nu exista metoda contraceptiva 100% sigura si chiar cu prezervativ exista risc de sarcina. Tu nu ai voie sa iei anticonceptionale, contraceptive de urgenta si nici nu ti se poate face avort in Romania (din cauza varstei), asa ca trebuie sa stabiliti, inca inainte de a va incepe viata sexuala, ce faceti daca ramai insarcinata: nasti (cum e recomandabil) sau te duci in strainatate pentru avort. In ambele situatii cine plateste, cine isi asuma obligatiile financiare si nu numai care decurg din asta (el, parintii lui, parintii tai, tu).

| wildthing a răspuns:

Dar nu te intrebi si de ce maica-ta nu vrea ca fii-sa sa faca sex de la 14 ani? Eu cred ca stie ea ce stie si mi-e greu sa cred ca iti vrea raul. Eu nu inteleg totusi de ce te lasa sa ai prieten de la varsta asta. Sau ai reusit sa ii ascunzi si asta?

| Debb a răspuns:

Si eu am 14 ani jumate si am avut multe propuneri insa martor fiind am vazut experientele prietenelor. Dupa ce o faci cu el nu o sa il mai poti lasa stiind ca el a fost primul care a intrat in tine. El e baiat, nu intelege chestiile astea si poate oricand sa te lase dupa si tu vei fi cea care va suferi.

| DevilLife a răspuns:

Pai in primul rand gandeste-te bine daca vrei sa faci asta, nu fa doar la presiunea lui pentru ca vei regreta mai tarziu! In al doilea rand e obligatoriu sa folositi prezervativ.In al treilea rand el trebuie sa aiba experienta si sa fie foarte atent cu tine, sa te penetreze incet ca sa nu te doara si mai ales sa fie prezent si preludiul ca sa fii destul de "uda". In al patrulea rand menstruatia dupa primul contact se poate sau nu modifica, asta depinde de organismul fiecarei fete.In al cincilea rand dupa un timp mama ta isi va da seama ca tu ti-ai inceput viata sexuala oricum deoarece corpul se modifica, mai exact sanii tai se vor lasa...In al saselea rand te sfatuiesc dupa primul contact sa mergi la un ginecolog sa te examineze, sa vada ce schimbari au aparut si daca totul e ok. Tine minte:odata ce ti-ai inceput viata sexuala trebuie sa mergi la controale periodice, sa te pazesti mult mai mult ca inainte pentru ca infectiile vaginale pot aparea mult mai usor dupa disparitia himenului, fereste-te de raceli cat poti de mult adica evita sa stai pe rece si sa fii cu spatele gol caci poti raci la ovare.

Mai e un lucru pentru primul contact...nu foarte important, renunta la parul acela.

Bafta si aveti grija! Te pup!

| Dydy_7659 a răspuns:

Eu zic sa mai astepti? dc te grabesti? esti prea mica asta e parerea mea straight face Dar daca asta e alegerea ta... In primul rand foloseste prezervative asta te va feri de sarcina si de posibile boli cu transmisie sexuala. Menstruatia daca o ai regulata va veni normal daca nu ramai insarcinata asta zic foloseste prezervative ca sa nu ai probleme. Dar totusi insist esti prea mica mai astepta happy

| ReiVaN a răspuns:

Daca faci sex de acum.la 18 ani... centura

| ioanatomi explică:

VA multumesc foarte mult pentru raspunsuri!:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine ai facut ca l-ai refuzat, daca la anii aia vrea sa faca asa ceva inseamna ca doar te tine de distractie, as zice sa termini relatia asta, si sa-ti gasesti un baiat mai intelegator, si nu care se arunka din nepasare, si nu se gandeste ca el nu o sa aiba de suferit, pe el nu-l intereseaza, doar nu face el avort, majoritatea dintre baieti vor sa inceapa viata sexuala mai repede, fara sa se gandeasca la biata fata prin ce poate trece dupa ce face greseala de a face sex, deci, mai bine gaseste pe cineva care sa inteleaga aceste lucrurihee heebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu face asta te rog mai tarziu ai sa regreti eu am 38 ani si 2 copi iar fetita mea are aceeasi varsta cu tine dupa ce s-a culcat cu tine no sa te mai iubeasca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ioana. Din puctul meu de vedere esti prea mica sa faci acest pas. Si eu am 14 ani nu ma gandesc sa fac acest pas decat dupa majorat...asta va fi de vazut. E mai bine sa nu faci asta si mai ales cu unu de 17 ani care nu prea are experienta.Prima oara trebuie sa fie ceva"WOW" altfel ramai cu sechele.winking

| sunshine_6748 a răspuns:

Eu dupa 1 an si ceva am facut-o cu el. ( atunci avusem 16 aproape 17. si sincer am regretat dupa asta mai ales ca e ft greu e sa te desparti de copilul din tine!
Nu stiu, cred ca nu ar trebui sa o faci + la asta e prea devreme...
dar vorbind despre mine la etapa actuala. treaba cu dragostea ma impiedica sa il las. cred ca asta e avatantajul