| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor va rog mult fara jigniri. Am 17 ani si sunt virgina, ieri cu iubitul meu ne jucam, sarutam. apoi a inceput sa ma atinca in zonele intime, eu fiind foarte excitata n-am reactionat. a bagat degetul lui in vagin si chiar mi-a placut insa era putin dureros insa nu ma dizbirginat! Problema e ca ma simt naspa in sens ca mi-e rusine sa ma uit la el in ochi nu stiu de ce. Si mereu ma gindesc la asta pentru nu prea as fi vrut sa se intimple dar fiind foarte excitata n-am putut sa reactionez.Mi-e rusine oarecum. oare de ce.

Răspuns Câştigător
| deeea28 a răspuns:

Nu este o rusine sa simti placere chiar daca nu ai voie. Stiu ca asta se baga in cap, ca nu ai voie sa simti asa ceva, dar ai voie si e chiar frumos. Prin faptul ca se opreste zic eu ca da dovada ca are rabdare cu tine si tine la tine ca daca nu, cred ca profita de mult. Momentul ala va veni la un moment dat, momentul cand veti face sex si atunci e bine sa lasi rusinea si sa incerci sa te simti bine. Nu exista dupa, sa nu te intrebi niciodata daca el este potrivit sau ce va fi dupa, nu trebuie sa cauti un raspuns, trebuie doar sa traiesti momentul si sa treci peste. Oricum, ma bucur ca ai ajuns la 17 ani si esti virgina. Din punctul meu de vedere inseamna ca ai fost educata bine. Iti este rusine fiindca ai fost educata cu bun simt, iti este rusine fiindca inca nu ai maturitatea sexuala sa te simti nestanjenita cand esti langa un barbat, dar asta se rezolva cu timpul si cu rabdare. In timp te vei obisnui.

| anonimg a răspuns (pentru deeea28):

Deea, tu spui:
"sa nu te intrebi niciodata daca el este potrivit sau ce va fi dupa, nu trebuie sa cauti un raspuns, trebuie doar sa traiesti momentul si sa treci peste"...
Aceasta este ce-a mai mare greseala pe care o fac cei mai multi oameni. Este ca si cum ai traversa marea inot fara sa te intrebi daca vei avea putere sa si ispravesti lucrul inceput.
Chiar Domnul Isus ne invata sa facem planuri mai dinainte, si sa nu mergem orbeste in viata, dupa cum este scris:
"Caci, cine dintre voi, daca vrea sa zideasca un turn, nu sta mai intai sa-si faca socoteala cheltuielilor, ca sa vada daca are cu ce sa-l sfarseasca?
Pentru ca nu cumva, dupa ce i-a pus temelia, sa nu-l poata sfarsi, si toti cei ce-l vor vedea sa inceapa sa rada de el
si sa zica: "Omul acesta a inceput sa zideasca, si n-a putut ispravi."
Sau care imparat, cand merge sa se bata in razboi cu un alt imparat, nu sta mai intai sa se sfatuiasca daca va putea merge cu zece mii de oameni inaintea celui ce vine impotriva lui cu douazeci de mii? (Luca 14:28-31)

Mimilus, imi este teama ca tu incerci acum sa iti linistesti constiinta cautand in inima ta sa faci ca lucrul infaptuit sa nu para atat de grav precum este. Si multi te ajuta in aceasta spre raul tau si al lor.
Dar iti spun astazi, ca aceasta o faci spre nenorocirea ta, atat cea vremelnica cat si vesnica.
Iar daca nu este asa, atunci care dintre cititori va putea sa spuna ca Dumnezeu nu exista? Iar daca El exista, tu, ca un copil al Lui, oare L-ai facut sa Se simta mandru de tine, sau oare L-ai dezonorat prin ceea ce ai facut?
El nu tine in seama pacatele noastre daca ne vom asuma responsabilitatea si vom fi sinceri inaintea Lui recunoscandu-ne vinovatia. Dar oare vom putea vreodata sa "musamalizam" greselile noastre inaintea Lui? Niciodata. Ele vor fi o povara pentru noi daca le vom tine si nu le vom marturisi.

Iata un link care are 2 parti: http://www.youtube.com/watch?v=yd1YZCtAPN0
Vizualizati-le pe amandoua. Nu sunt adeptul acestei confesiuni, dar, daca lucrurile acesea nu sunt biblice, atunci nu le dati importanta. Dar daca sunt biblice, atunci cautati sa le impliniti, caci numai in felul acesta omul poate sa fie fericit in viata.

19 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Asa este la inceput si dupa aceea te obisnuiesti, iti va trece rusinea.

| anonimg a răspuns:

Este si normal sa te simti asa, deoarece ai facut lucrul acesta cu un strain; caci strain se numeste orice om inaintea caruia iti arati intimitatea si cu care nu esti casatorita.
Imagineaza-ti doar pentru cateva clipe ca ai fi facut lucrul acesta cu sotul tau. Ce contrast intre aceste doua tablouri! Cat de frumos ar fi fost daca ai fi facut lucrul acesta cu sotul tau! In locul rusinii pe care o ai acum te-ai fi bucurat de dragoste si incredere.
Acum, macar ca ai facut lucrul acesta, nu-l mai continua. Cauta sa iti faci principii; si pana la casatorie nu te mai lasa nici atinsa, nici tinuta de mana, nici sarutata de nici-un baiat. Ramai prietena cu baiatul acesta. Daca te va astepta pana la casatorie, bine; daca nu, lucrul acesta va fi o dovada ca nu era pentru tine. Oricum ar fi, niciodata nu vei mai avea dreptul sa reprosezi cuiva ca te-a inselat; caci tu ai facut-o inaintea lui. Doar Dumnezeu este singurul care te poate ierta, care nu iti va reprosa; ba inca tot El este singurul care iti poate reda demnitatea. Demnitate care vine in urma marturisirii vinovatiei tale, si in urma iertarii pe care numai El o poate da. Pleca-te pe genunchi la marginea patului, si, prin credinta cere-I iertare; si totodata crede ca ai fost iertata, dupa cum Domnul Isus Insusi a spus: "De aceea va spun ca orice lucru veti cere, cand va rugati, sa credeti ca l-ati si primit, si-l veti avea." (Marcu.11:24)
Iar apostolul Pavel spune ca Dumnezeu "poate sa faca nespus mai mult decat cerem sau gandim noi". (Efeseni.3:20)

| Florin_Buta_1989 a răspuns (pentru anonimg):

Du-te si propovaduieste biserica in alta parte si nu baga aici baliverne din astea, e absolut normal sa se atinga, si din simplul fapt ca ea e virgina, de aici vine rusinea care o sa treaca happy

| Thextruexme a răspuns (pentru anonimg):

Iti bati joc?laughing Fata are 17 ani si este prima data cand este "atinsa" si rusinea ei vine de la singurul fapt ca nu a m-ai facut asta, o sa ii treaca. Daca tu chiar crezi ce ai zis acolo atunci sunt doua variante ori esti preot ori esti fiu de preot.

| Oana92 a răspuns (pentru anonimg):

Aloooooooo...prietenia nu e suficienta pentru a intemeia o familie functionala! O relatie de iubire presupune si sex, de fapt nu exista fara sex!

Am mai vazut extremisti care spuneau sa nu faca sex inainte de casatorie, dar sa nu se tina de mana si sa nu se sarute e deja prea de tot. Asta nu inseamna sa ai principii, inseamna sa fi dus cu capul. Principii ai daca nu iti trece jumate de oras prin pat, nu daca te casatoresti virgina si neatinsa si vei fi o viata intreaga o frustrata...

| DNSK a răspuns (pentru anonimg):

Doamne apara-ne pe toti. si eu cred in religia mea si-n Dumnezeu, dar nu sunt fanatic! nu stiu ce religie sau secta esti dar praful s-a ales de tine

| Anonimus197568 a răspuns (pentru anonimg):

Stai ca-i dat-o rau pe religie.Adica sa nu se pupe sa nu se tina de mana pana cand se vor casatorii? Ceeeee? Mai ai un pic si le zici ca n-au voie sa se vada! E iubitul ei cum sa nu se tina de mana si sa nu se sarute? Poate tu nu ti-ai intalnit jumatatea si nu intelegi ca prin pupatul ala pe care tu il interzici ramane flacara dragostei aprinsa
Daca ea se casatoreste le 50 de ani? Ce face nu-l pupa pe ala timp de 40 de ani?

| anonimg a răspuns (pentru Oana92):

Tu spui: "O relatie de iubire presupune si sex". Dar numai atat? Responsabilitate nu presupune? Sigur ca da. Si cum se dovedeste acesta responsabilitate? Oare nu prin casatorie?
Tineri si adulti impreuna, fug de responsabilitati. Si ceea ce va rezulta din aceasta o societate degradanta; atat de degradanta, incat aceasta degradare va parea ca un lucru normal, obisnuit. Intr-o zi tinerii vor spune: "Pot sa ma culc si cu sora, si cu fratele, si cu mama si cu tata; ca doar n-a murit nimeni din asta."
Oare este normal ca sa spunem: "Pana la casatorie pot sa ma culc cu cine-mi place; ca doar sunt liber"?
Cetatile Sodoma si Gomora nu au crezut ca or sa fie curatate cu foc de pe fata pamantului; tot asa nici oamenii de astazi nu cred ca pamantul va fi curatat prin foc. Paharul nelegiuirilor este aproape plin.
Daca este scris ca "nu puteti face tot ce voiti" (Galateni.5:17), atunci asa si este.

| Oana92 a răspuns (pentru anonimg):

Am spus ca presupune SI sex, deci da, presupune in primul rand responsabilitate. Dar nu doar prin casatorie devi responsabil. Sa te protejezi de o sarcina nedorita pentru ca mai apoi sa nu fi nevoit sa omori un suflet, sa nu iti inseli parteneul, sa nu fortezi lucrurile intr-o directie pe care partenerul nu o doreste- toate astea sunt de asemenea dovezi ale responsabilitatii!

Am impresia ca tu militezi pentru casatoriile aranjate de parinti, realizate intre doi oameni care nu se cunosc (ca doar nu au voie sa se tina de mana, sa se sarute, etc) si care nu au gasit lucrurile in comun care sa-i uneasca. Sti ce se va alege de relatiile despre care tu vorbesti? Praful! Istoria a dovedit-o, povestile de iubire despre care citesti in carti, pe care le vezi in filme, care sunt cantate in toate limbile pamantului nu asa se infiripa! Iubirea are nevoie de ceva ce sa o tina vie, iar lipsa semnele de afectiune o stinge incet dar sigur. Unde ai vazut tu oameni care sa fie fericiti dupa o poveste ideala din punctul tau de vedere? Pentru ca in cel mai bun caz ea devine o frigida sau o frustrata, iar el isi va cauta pe alta sau o va bate. Nu au nimic in comun, eventual se casatoresc foarte repede si nu au experienta de viata necesara pentru a mentine vie o casatorie.

Si pe bune, nu mai da citate din Biblie, nu vorbesti despre Dumnezeu cuiva care nu are habar de ce vorbesti. Cred in Dumnezeu si stiu ca Biblia se citeste intr-un anume fel si se interpreteaza dupa anumite canoane. Nu mai posta citate scoase din context pentru a le interprate cum vrei tu. Si inceteaza sa dovedesti cat esti de credincios pe internet. Pe bune, Dumnezeu e prea sfant, iar relatie cu El trebuie sa fie o chestie intima, nu afisata pe facebook, TPU, twitter sau mai stiu eu pe unde.

| anonimg a răspuns (pentru Oana92):

"Ati desfiintat frumos porunca lui Dumnezeu, ca sa tineti datina voastra." (Marcu.7:9) Asta faci tu si majoritatea tinerilor. Pacatul este pacat, oricat de mult il imbrobodi noi oamenii ca sa nu mai para urat. Vrei oare sa spui ca Mimilus n-a pacatuit? In spusele tale, oare Il indreptatesti pe Dumnezeu, sau faci ca Legea Sa să apara mai putin importanta decat este ea?
Iar daca am scris aici, am facut-o ca sa o ajut pe acesta fata. Ea se face vinovata de calcarea poruncii a 7-a. Si cat timp va tine acest pacat nemarturisit, si cat timp il va mai practica, este in pericol sa piarda mantuirea; iar tu o sprijinesti in aceasta punandu-te intre ea si Dumnezeu care poate sa o mantuiasca. Oare nu stii ca aceia care tin partea pacatosilor se fac vinovati de acelasi pacat chiar daca nu l-au infaptuit? Ba mai mult, se fac vinovati si de pierderea mantuirii oamenilor pe care ii sprijinesc in pacatul lor!
Vezi dar, ca tu nu lupti impotriva mea. "Sa nu va pomeniti ca luptati impotriva lui Dumnezeu." (Fapte.5:39)

| Oana92 a răspuns (pentru anonimg):

Ti-am mai spus si iti repet:nu mai scoate versete din Biblie si le pune in contexte care sa te favorizeze pe tine. Si in plus, oare care pacat e mai mare, al ei si al meu ca suntem "desfranate" sau al tau ca te falesti, ca iti strigi credinta in lung si in lat si ca schimbi Cuvantul lui Dumnezeu in asa fel incat sa iesi tu bine. Vrei versete din Biblie, uite aici un sfat din Biblie: oamenii vad paiul din ochiul celorlalt dar nu vad barna din a lor. Si imi pare rau ca nu iti dau exact versiunea din Biblie, dar eu sunt ocupata sa fac faptele bune nu sa vorbesc despre ele...(Asta ca sa fim pe aceiasi lungime de unda)

Si nu te supara ca iti repet, dar tu esti fanatic. Nici absolventii de teologie nu stiu Biblia pe de rost. Tu nu ai limite...si exagerezi. Lasa-ne pe noi in pacatele noastre ca fiecare isi traieste soarta asa cum ii e data si va primi rasplata pe masura faptelor personale nu ale celorlalti.

| Seepty a răspuns:

Poi spune-i in fata ca nu mai vrei sa te atinga in zonele intime.

| Maxim96 a răspuns:

Asa intotdeauna este inceputul.

Răspuns utilizator avertizat
| MadaSweet18 a răspuns:

N-are de ce sa-ti fie rusine, e perfect normal sa va atingeti unu' pe altul.

| Abbcdd a răspuns:

Nu ai de ce sa iti fie rusine, pun pariu ca iubitului tau i-a placut mult acest "joculet" :*

| Addush a răspuns:

Nu te mai gandii la rusinetongue. Gandeste-te la placerea pe care ati avut-o amandoi.

| Carinadanceanu a răspuns:

Sfatul meu este sa incerci sa treci peste rusine ca e ceva firesc.Lui cu siguranta i-a placut.Iar daca sentimentele sunt indeajuns de puternice nu da cu piciorul.O sa regreti dupa ca nu ai stiut cum sa te bucuri de el. Succes!