| monycutzza a întrebat:

Buna, ultima menstruatie a fost pe 29.11. 2017 iar pe 15.12. 2017 am avut un contact sexual cu iubitul. cat la suta extista posibilitatea de a ramane insarcinata? nu si.a dat drumu in mine

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca au fost 2 sau mai multe partide sexuale concomitente, ai sanse foarte mari sa ramai insarcinata, deoarece erai in plina perioada fertila.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ai prezentat si precizat doar un singur indiciu cert/exact, cel privind data pornirii menstruatiei si data intretinerii actului sexual este complet insuficient pentru a se putea face o analiza concludenta si a oferi un raspuns cat mai apropiat de realitate. Este strict necesar si obligatoriu sa fie precizate informatii si date privind tipul sau caracteristica ciclului menstrual, cel de a fi unul REGULAT sau NEREGULAT. De asemenea trebuie in mod obligatoriu sa fie cunoscuta lungimea ca numar de zile a ciclului, fiindca doar asa se poate formula un raspuns catusi de cat cer si corect. Asa cum este prezentata intrebarea in cel mai bun caz se pot emite cel mult simple presupuneri sau pareri cu totul subiective, care practic sunt lipsite de orice valoare. Totul depinde atat de momentul din cadrul ciclului menstrual in care a fost intretinut sexul si de capacitatea partenerului de a nu ''scapa'' sperma in vagin. Asa cum este pusa intrebare la modul general si raspunsul oferit poate fi la fel doar unul incert, ambiguu fiindca atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se forma o sarcina in asemenea cazuri este cuprinsa intre 0 si 100%. Este determinat stiintific si medical, faptul ca sarcina poate sa se formeze DOAR, NUMAI in cazul in care in mod sigur ajunge sperma in vagin si acest lucru se produce intruna sau mai multe zile dintre cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE a respectivului ciclu menstrual. In cazul tau fiind vorba de a 16-a zi a ciclului este posibil ca sexul sa fi fost intretinut in perioada fertila, sau dupa trecerea acestei perioade, Sanatate!