| anonim_4396 a întrebat:

Ultimul contact sexual a fost pe 9 februarie, chiar in ziua in care mi s-a terminat sangerarea menstruala. Contactul a fost neprotejat, ejacularea fiind in afara vaginului. De ieri am o scurgere rosu inchis spre maroniu insotita de dureri in abdomenul inferior. In mod normal as spune ca este vorba de ciclu menstrual dar este cam redus cantitativ. De obicei am cicluri menstruale cuprinse intre 27 si 35 de zile. Exista posibilitatea unei sarcini? Sa imi afectat stresul menstruatia?(mentionez ca am fost extrem de stresata in ultimul timp). Vreau doar o parere, oricum o sa vad un medic in aceasta saptamana. Multumesc! happy

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca menstruatia in cazul tau se desfasoara pe perioada medie de 4-5-6 zile, inseamna ca PRIMA ZI a menstruatiei care este implicit si PRIMA ZI a ciclului menstrual, a fost cel mai probabil in data de 3-4 februarie. Daca presupunerea este corecta in acel caz reiese faptul ca ciclul menstrual a avut o lungime de 27-28 de zile ( 03.02 - 02.03 = 28 zile) adica lungime care ca numar de zile se incadreaza in limitele de lungime a ciclurilor anterioare. Fiindca au aparut si au existat simptome premenstruale cum se intampla de obicei, se poate considera ca sangerarea care a pornit in data de 2 Martie, reprezinta inceperea unei menstruatii autentice.
Fiindca ciclului menstrual anterior s-a suprapus peste perioada 03.02 - 02.03, rezulta ca ovulatia s-a produs in ziua de 17.02 iar perioada fertila a fost intre 13 si 18 Februarie, astfel reiese ca actul sexual din data de 9 Februarie a fost intretinut cu circa 3-4 zile inainte de prima zi considerata fertila si cu 7-8 zile inainte de ZIUA OVULATIEI adica in perioada de INFERTILITATE RELATIVA a ciclului menstrual cea in care probabilitatea de a se putea forma o sarcina teoretic este apropiata de 0 (zero) chiar si in cazul in care sperma ajunge in vagin. Fiindca actul sexual a avut loc cu cateva zile inainte de a incepe perioada fertila si in plus conform afirmatiei tale, NU a ajuns sperma in vagin, se poate afirma fara teama de a gresi ca in astfel de conditii a fost cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina. Multa sanatate!

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Clar nu e vorba de nicio sarcina
1. n-aveai cum sa ramai gravida dupa terminarea ciclului, doar in cazuri extrem de rare dar din moment ce nici nu s-a terminat in tine scad si mai mult sansele
2. semnele de sarcina nu apar asa a 2-a zi dupa actul sexual ci abia dupa vreo 3 saptamani minim
Probabil ai avut pur si simplu ultimele scurgeri maronii ale menstruatiei.

| CristinaSNC a răspuns (pentru Adry05):

Scurgerile au aparut de ieri (rosu-maroniu) + dureri de burta. In momentul contactului, 9 februarie, ciclu se incheiase cu o zi in urma.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru CristinaSNC):

Cu o zi inainte adica in data de 8 Februarie s-a incheiat/terminat MENSTRUATIA (deci NU CICLUL), iar in data de 9 Februarie a inceput PERIOADA INFERTILITATII RELATIVE a ciclului anterior care a tinut pana in data de 12 Februarie. Pentru o informare exacta, precisa si CORECTA in privinta structurii oricarui CICLU menstrual complet, (incepand din prima si pana in ultima sa zi) trebuie cunoscute urmatoarele aspecte, explicatii :
-- PERIOADA (timpul/durata) ca numar de zile situate/cuprinse intre PRIMA ZI de pornire a sangerarii a 2 menstruatii produse consecutiv, reprezinta 1 CICLU MENSTRUAL complet (intreg).
Fiecare ciclu menstrual care are lungimea mai mare de 24 de zile este format din 4 perioade distincte dupa cum urmeaza : (insa pot sa fie si doar 3 perioade dar numai daca ciclurile menstruale sunt scurte de 21 - 24 zile, caz in care lipseste cea de a 2-a perioada)
1.)-- CICLUL MENSTRUAL incepe cu zilele de sangerare adica cu MENSTRUATIA, o perioada care poate avea intre minim 2-3 pana la 7-8 zile,
2.)-- este urmata de a 2-a perioada care poate avea un numar variabil de zile (depinde de lungimea ciclului menstrual), care reprezinta perioada de INFERTILITATE RELATIVA cea in care posibilitatea de formare a sarcinii este foarte mica, dar NU si imposibila,
3.)-- urmeaza a 3-a PERIOADA cea FERTILA care are durata de 5-6-7 zile, fiind singura perioada in care formarea sarcinii este POSIBILA
4.)-- urmata de a 4-a perioda (ultima) a ciclului menstrual care este PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE care are intotdeauna durata, lungimea fixa de 14 zile.
SINGURA perioada a fiecarui ciclu menstrual in care se poate forma SARCINA este cea de a 3-a, adica intervalul de 5-6 zile care apartine PERIOADEI FERTILE.
A.)-- In primele 2 intervale de timp, cea de MENSTRUATIE si cea a PERIOADEI INFERTILITATII RELATIVE, in urma unui act sexal care s-a terminat cu ejacularea spermei IN VAGIN, d.p.d.v. teoretic formarea sarcinii este IMPOSIBILA in proportie de peste 95-97%,
B.)-- iar ULTIMELE 9-10 zile ale ciclului menstrual care reprezinta perioada de INFERTILITATE ABSOLUTA, formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA chiar si atunci cand SPERMA este ejaculata in vagin intentionat sau din greseala. Multa sanatate!

| Adry05 a răspuns (pentru CristinaSNC):

Asa crezi tu da pot sa mai apara scurgeri din astea micute maronii nu e nimic anormal

| RAY a răspuns:

Daca ai clar NU

| Violleta2022 a răspuns:

1. Ciclul tau este de tip NEREGULAT, daca variaza intre 27 si 35 de zile.
2. Sexul pe ciclu nu te poate lasa insarcinata, dar iti poate face niste infectii urate.
3. ma indoiesc sa poti vedea un medic in cateva zile, cand programarile dureaza cateva saptamani.
4. Poate fii vorba de o boala cu transmitere sexuala, daca ai dureri abdominale si sangerari.
5. Intotdeauna exista posibilitatea ueni sarcini, cand faci sex neprotejat

| Emilian65 a răspuns:

Ziua in care ai avut contact sexual nu era in periiada fertila, deci nu poti fi gravida.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Nu cred că eşti însărcinată atâta timp cat X nu si a dat drumul in vaginul tau.÷nu erai in perioada fertilă.

Eu din caza stressului, scăderea in greutate, alimentaţiei etc. Am avut menstruatia neregulată.