| MihaelaCaty a întrebat:

Sunt in ziua ovulatie si am facut sex neprotejat... Nu si a dat drumul in mine, e o posibila sarcina? Ar fi bine ca maine sa iau un anticonceptional? URGENT

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Intr-o astfel de situatie totul se reduce si depinde de experienta si capacitatea partenerului de sex de a-si coordona, controla si de a-si retine la perfectie ejacularea. Se presupune ca tu ai fost de acord si ai acceptat sa intretii un contact sexual neprotejat in cea mai periculoasa zi a ciclului menstrual, fiindca esti sigura ca partenerul tau are experienta necesara si nu ar fi capabil sa-ti provoace cu buna stiinta un rau imens. Daca nu ai incredere in el inseamna ca ai amandoi v-ati comportat LAMENTABIL si ati procedat intr-un mod absolut IRESPONSABIL din moment ce te gandesti ca ai putea fi in situatia de a folosi acea pastila nenorocita de a 2-a zi. Daca este asa, atunci este de plans, te compatimesc dar iti meriti soarta. Probabil ca iti va fi invatatura de minte pentru tot restul vietii. Multa sanatate!

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca stiai in ce zi esti trebuia sa ii impui partenerului sa-si puna prezervativul de la inceput. Degeaba iei acum anticonceptional, este prea tarziu. Dar poate ai noroc sa nu pici pe bec. Timpul va decide.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Nu crezi că la vârsta ta adică 17 ani nu este bine sa i ti incepi viața sexuală? Trebuia sa mai astepti cel putin 2, 3 ani, ca sa nu zic ca sexul se face numai după căsătorie, de ce vă grăbiți măi fetelor asa? Ai 17 ani nu 80.

| MihaelaCaty explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu cred ca sunteti in masura sa ma judecati. S a intamplat, asta e. Acum incerc sa previn o posibila sarcina.

| darrio2007 a răspuns (pentru MihaelaCaty):

Este normal sa fii judecata.Tu si altele ca tine. Care intai fac sex cum le taie capul si apoi se ingrijoreaza. Este normal sa fii judecata daca ai postat aceasta intrebare.

| florincraiova a răspuns (pentru MihaelaCaty):

Bulestete în continuare bby

Răspuns utilizator avertizat
| Bondarel99 a răspuns:

Nu anticonceptionale, ci pastila de a doua zi, desi cred ca nu ai motive de ingrijorare.

| anamariarot a răspuns:

Desi sansele sunt sub 1%, ele exista. Anticonceptionalele nu se iau asa dupa ureche, ci la recomandarea medicului si nu se iau oricand, ci se incepe "tratamentul" cu ele din prima zi de menstruatie. Cred ca te refereai la pastila de a doua zi, dar trebuie luata in maximum 72 de ore de la contactul sexual si nu mai mult de 2 ori pe an, pentru ca produce niste dereglari de toata "frumusetea". Pe viitor protejeaza-te, macar cu foite chinezesti daca stii ca partenerul e sanatos si nu are vreo boala cu transmitere sexuala.