| Adelina1995 a întrebat:

Buna,va cer din nou un sfat.Relatia mea cu mama s-a cam racit de cand tatal meu a decedat,mama si-a refacut viata intre timp,eu inca sufar dupa tati,insa mi-am gasit alinarea in bratele unui baiat care are grija de mine, ma iubeste, stie mereu ce sfat sa-mi dea.Eu il iubesc foarte mult pe acest baiat,insa mama nu e de acord sa am o relatie cu el, si nu suporta gandul ca iubitul meu ma atinge, saruta.Chiar daca sunt de 9 luni cu el, este mai mare decat mine cu aproape 5 ani, eu am 13 si el aproape 18, ne iubim prea mult, vreau sa fug cu el in lume, sa nu o mai aud pe mama si prostiile ei.Va rog frumos ajutati-ma.

5 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

E normal sa ai nevoie de afectiune, dar nu ignora si ca el te place acum foarte mult pentru ca esti mica, nu stii multe si esti moale, fina si frageda. Dar ce "garantie" poti avea ca nu te va parasi dupa cateva luni, cand poate cunoaste una mai mare, mai experimentata si cu care se simte mult mai bine decat cu tine?!
Trezeste-te pana nu e prea tarziu! Poti face Petting cu el, dar atat!
Ai varsta la care trebuie sa inveti, sa iti poti face un viitor sigur! Nu risca sa repeti si tu greseala atator alte fete, care au devenit mamici minore cu copii!
Suntem tara pe locul 1 in Europa, la numarul de mame minore! - 300.000!

| Ririru a răspuns:

Evident ca nu accepta sa ai un iubit cu 5 ani mai mare ca tine cu care mai faci si sex, avand in vedere ca n-ai o varsta care ti-ar permite. Iti risti sanatatea si mai ales libertatea lui, intra usor la puscarie pentru corupere de minori. In fine, cand aveam vreo 15 ani si eu credeam ca tot ce-mi zic ai mei sunt prostii, ca ce stiu ei, acum la 22 le multumesc ca am crescut frumos si am fost cuminte, pentru ca avand in vedere ca tu nu mai esti virgina de la 13 ani si mai esti si groaznic de naiba, destul de probabil la 18 ani sa ai cel putin vreo 7-8 parteneri sexuali la activ. Iar asta e tragic, domnisoara!
Pleaca in lume fata draga, intr-o saptamana cand o sa te saturi sa mananci doar cartofi prajiti ( daca o sa tii permiti si pe astia) o sa te intorci fuguta la mami, unde totul e roz si nu trebuie sa muncesti pe un salariu de mizerie, pe care tu oricum n-o sa-l ai, ca nu te angajeaza nimeni cu 7 clase. Consulta in pshiolog. Tatal tau nu ar vrea sa te vada asa.

| mihai69 a răspuns:

Dacă vrei să ajungi la 17 ani pe străzi cu unul sau doi copii după tine, dă-i drumul și fugi de acasă!

| Stephanie20 a răspuns:

In primul rand WTF. ai 13 ani, nici macar buletinul si deja te vezi peste ocean. Pune mana pa carte si fi cu tipul asta daca chiar il iubesti, desti baietii de varsta lui vor doar sa obtina acte sexuale, nu m-as mira ca peste cateva luni sa pui o intrebarea ce sa fac, m-a parasit iubitul dupa ce a obtinut ce a vrut.
Discuta cu mama ta si spune- i ca tii la ea mult.
Mie sincer imi vine sa rad, ai 13 ani in loc sa te preocupe viitorul tau pe tine te preocupa viata amoroasa. N-am nimic impotriva dar cred ca ar trebui sa gandesti la rece. Ramai in tara, langa mama ta.

Bafta

| YuuuriPlisetsky a răspuns:

Du-te la psiholog sa te ajute, ei sunt specializati in asta si iti pot da sfaturi concrete.