| Blushhh a întrebat:

Va rog sa imi raspundeti si mie. Acum o lună, am facut-o cu prietenul meu. Mentionez ca eu am o menstruatie mai neregulata. Adica in luna octombrie mi-a venit dar in noiembrie, nu. Apoi mi-a mai venit pe la inceputul lunii decembrie dar de atunci si pana acum nu mi-a mai venit. Pe la jumatea lunii decembrie am avut mai multe contacte sexuale neprotejate cu ejaculare si afara, dar si inauntru. Adica azi a ejaculat, urmatoarea data nu. Dar in luna decembrie am avut peste 4 contacte sexuale cu ejaculare in interior. Mie trebuia sa imi vina in ianuarie, si acum suntem in februarie si tot nu mi-a venit. Este vreun risc sa fiu însărcinată daca pana acum nu observ niciun simptom de sarcina? Va multumesc pentru atentie si as dori un raspuns. Va rog.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand faci sex neprotejat INTOTDEAUNA EXISTA riscul sa ramai gravida!

Un test de sarcina se poate face DUPA 21 de zile de la Ultima partida sexuala. Orice test facut inaintede 21 de zile, va arata negativ din cauza ca-i facut cu mult prea devreme.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ciclurile tale menstruale au caracteristica principal de a fi mai mult sau mai putin diferite ca lungime intre ele, din acest motiv este practic imposibila stabilirea perioadei fertile. Cu cat este mai dereglat si mai lung ciclul menstrual, probabilitatea de a intretine un contact sexual neprotejat cu ejacularea spermei in vagin care sa se produca exact in cele 3-4 zile ale perioadei fertile devine din ce in ce mai mic. De asemene scade foarte mult si probabilitatea ca ovarul sa reuseasca sa maturizeze si sa elibereze un ovul viabil in cazul in care sunt afectate organele reproducatoare din cauza functionarii incorecte si defectuoase a glandelor endocrine. In acest moment se poate verifica cu ajutorul unui test de sarcina daca in urina exista sau lipseste hormonal de sarcina hCG. Rezultatul testulului efectuat in acest moment va fi garantat valabila/valida deci corecta. Insa este cat se poate de necesara si binevenita vizita si consultatia medicala atat cea endocrinologica cat si cea ginecologica. Multa sanatate!

| HazelEyes77 a răspuns:

Da exista un risc destul de mare sa fii ramas insarcinata fiindca nu te ai protejat. Mergi la un control ginecologic sau fa i un test de sarcina.

| Irinami21 a răspuns:

Test de sarcina, clar. Nu astepta simptome.

| KarinaLee6 a răspuns:

Da, e posibil să fi însărcinată.

| Suntdoareu22 a răspuns:

Test de sarcina, la farmacie