| anonim_4396 a întrebat:

in data de 3 Decembrie 2019 am avut un contact sexual cu iubitul meu și prezervativul s-a rupt, am luat pastila de a doua zi, EllaOne, pentru orice eventualitate. Următoarea menstruație mi-a venit in mod normal in 24 Decembrie (menstruația anterioara fiind pe 27 Noiembrie).
Menstruație : 24-28 Decembrie
Contactate sexuale : 13-17 Ianuarie
Menstruație : 22-26 Ianuarie
Contact sexual : 2 Februarie
Menstruație : 14-18 Februarie
Contacte sexuale : 24-28 Februarie

Iar acum ar trebui sa îmi vina și văd ca încă nu mi-a venit, mi-e frica, e posibila o sarcina? Sau o întârziere de la acea pastila?
Chiar dacă știu și eu și iubitul ca in toate partidele de sex nu s-a mai rupt prezervativul, fiindcă am verificat și totul a parcurs in regula.

Va rog, raspundeți la întrebare fără sa va bateți joc, mulțumesc!

11 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Menstruația anterioara a inceput pe 27 Noiembrie.
Menstruație : 24-28 Decembrie
Menstruație : 22-26 Ianuarie
Menstruație : 14-18 Februarie
27.11 - 23.12 = 27 zile
24.12 - 21.01 = 29 zile
22.01 - 13.02 = 23 zile
14.02 - 12.03 = 28 zile pana in prezent
Faptul ca ciclul menstrual anterior a fost scurt de 23 de zile, se
poate considera este rezultatul actiunii produse de acea pastila nenorcita care isi manifesta actiunea sa nefasta.
Si in plus avand si aceasta succesiune a lungimilor pe care le-a avut ciclul tau menstrual pe o perioada atat de lunga de 1 an si 2 luni : 20, 26, 23, 28, 21, 28, 23, 25, 24, 26, 26, 25, 19, 27, 29, 23 de zile, reiese ca si inainte de a folosi pastila avortiva EllaOne ciclul tau menstrul a fost foarte neregulat, si din acest motiv NU se poate formula un raspuns in care sa se afirme CERT si CONCRET daca dereglarea actuala este urmarea pastilei sau este de fapt conforma cu caracteristica generala a ciclului tau.
Astfel ca lungimea finala a actualului ciclu menstrual, precum si momentul in care va porni menstruatia, practic este imposibil de anticipat si/sau in ce mod vor actiona hormonii proveniti din pastila EllaOne. Se poate considera ca folosirea prezervativului a impiedicat formarea sarcinii si neinceperea menstruatiei este o urmare a dereglarii ciclului menstrual Multa sanatate!

| Inutarh a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Dar tot îmi e frica.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Inutarh):

Fa un test de sarcina.

| CodrutElian1990 a răspuns:

In orice caz, de la contactul sexual din 3 decembrie, daca ulterior ai avut menstruatie, nu puteai sa ramai gravida. Daca ulterior te-ai protejat, doar in caz ca nu ati fost atenti si a ajuns sperma in vagin sub diferite forme: ex. deget care a venit in contact cu sperma. Dar probabilitatea este foarte mica.

| Inutarh a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu a ajuns sperma in vagin, părerea mea, dar și a iubitului

| ywar a răspuns:

Ti-a cam tras-o la coada, observ! Dragoste in vremea coronavirusului! Ma primesti si pe mine, vreau si eu sa mananc o carnita tanara!

| Inutarh a răspuns:

Și mai vreau sa zic ca aceasta au fost lungimile ciclului menstrual : 20, 26, 23, 28, 21, 28, 23, 25, 24, 26, 26, 25, 19, 27, 29, 23

| Ale080999 a răspuns:

Mai asteapta cateva zile si daca tot nu iti vine, iti poti face un test de sarcina. Pana atunci incerca sa te calmezi pentru ca intarziere menstruatie poate sa fie influentata si de faptul ca esti stresata.

| Inutarh a răspuns (pentru Ale080999):

Dar nu e prima oara când ma stresez.

| Ale080999 a răspuns (pentru Inutarh):

Te cred si stiu cum e, fa un test de sarcina ca sa te mai linistesti.
Ai menstruația regulata in mod normal?

| Inutarh a răspuns (pentru Ale080999):

Nu e regulata. am adăugat in comentariu lungimile ciclului menstrual din ultimu an și câteva luni : 20, 26, 23, 28, 21, 28, 23, 25, 24, 26, 26, 25, 19, 27, 29, 23