| anonimxenotome a întrebat:

Bună! Am 20 de ani, am avut multiple contacte sexuale neprotejate, fara ejaculare, în luna decembrie. Ultimul a fost în data de 28 decembrie. Pe data de 20 ianuarie am avut menstruatie normală. Credeti ca sunt sanse sa fiu însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pornirea sangerarii menstruale reprezinta garantia ferma ca in proportie de peste 99%, in ciclul menstrual care s-a terminat, NU a fost fecundat ovulul deci NU s-a format si nici NU s-a instalat o sarcina in uter. Din acest motiv din uter este eliminat tesutul numit ENDOMETRU, mucoasa a carei destinatie a fost cea de a gazdui ovulul fecundat. Dar in lipsa sarcinii, respectivul tesut a imbatranit, a degenerat si a devenit inutil sa mai existe si este eliminat prin procesul menstrual ciclic. Este 99, 9% exclusa orice probabilitate de sarcina in astfel de situatii. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca ai avut menstruatie normala nu sunt sanse sa fii gravida.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Emilian65):

Te sfatuiesc sa accesezi urmatorul link. Multa sanatate!
https://www.tpu.ro/......insa-acum/

| Floridori a răspuns:

In cazul in care ulterior actului sexual a existat menstruatia si s-a desfasurat in conditii normale, absolut nu poate exista o sarcina.
Sarcina si menstruatia nu pot exista concomitent.
Multa sanatate!

| anonimxenotome explică (pentru Floridori):

Ma gandeam la menstruatie peste sarcină

| Floridori a răspuns (pentru anonimxenotome):

Nu exista "menstruatie peste sarcina". Femeile insarcinate care prezinta sangerare anormala sunt, de obicei indrumate catre Urgente.
Deci in prezenta unei menstruatii normale atat cantitativ cat si ca durata, NU poate exista o sarcina.

| Teo29 a răspuns:

Sanse de sarcina vor exista mereu, daca o faceti neprotejat!

Sfat : Folosiți prezervativul pe viitor, corect, și de fiecare data!

| anarosca78 a răspuns:

Dacă ai avut menstruatie, evident ca nu