| 666_7474 a întrebat:

Vreau cateva informatii despre anticonceptionale de la persoane care le folosesc. Mi-au fost recomandate de medic YAZ si as vrea sa stiu cum s-au impacat persoanele care au mai folosit aceste pastile.
Al doilea lucru, as vrea sa stiu de cand sunt protejata impotriva unei sarcini, avand in vedere ca mi-a spus sa incep administrarea din prima zi de menstruatie.
In al treilea rand, partenerul poate ejacula in interiorul vaginului fara a exista risc de sarcina?

Multumesc pentru informatii!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

1. NU contează "cum s-au impacat persoanele care au mai folosit aceste pastile", ci cum va "reacţiona" organismul tău!

De când activezi tu pe acest site, ar TREBUI să ştii că aici MAJORITATEA userilor sunt COPILAŞI :(

Părerile "altora", mai ales în cazul de faţă, sunt IRELEVANTE deoarece ( în 2013 ) majoritatea de 80 % dintre useri erau/sunt COPILAŞI de 10-18 anişori :
http://www.tpu.ro/......ad-aceasi/
Acum, cred că vreo 90-95 % dintre userii TPU sunt COPILAŞI de 10-18 anişori :(

2. Toate aceste informaţii erau CLAR precizate în prospect :)
"3. CUM SĂ LUAŢI YAZ
Fiecare blister conţine 24 comprimate active de culoare roz-deschis şi 4 comprimate placebo de culoare albă.
Cele două tipuri de comprimate YAZ, de culori diferite, sunt aranjate în ordine. Un blister conţine 28 comprimate.
Luaţi câte un comprimat YAZ în fiecare zi, dacă este necesar cu puţină apă. Puteţi lua comprimatele cu sau fără alimente, dar trebuie să le luaţi la aproximativ aceeaşi oră, în fiecare zi.
Nu confundaţi comprimatele: în primele 24 zile luaţi câte un comprimat de culoare roz-deschis şi apoi, în ultimele 4 zile un comprimat de culoare albă. Trebuie să începeţi imediat un nou blister (24 comprimate de culoare roz-deschis şi apoi 4 comprimate de culoare albă). În consecinţă, nu există pauză între blistere.
Datorită compoziţiei diferite a comprimatelor, este necesar să începeţi cu primul comprimat din partea superioară stângă şi să luaţi comprimatele în fiecare zi. Pentru a respecta ordinea corectă, urmaţi direcţia săgeţilor de pe blister.
Pregătirea blisterului
Pentru a vă facilita ţinerea evidenţei, există 7 etichete cu cele 7 zile ale săptămânii pentru fiecare blister de YAZ. Alegeţi eticheta săptămânii care începe cu ziua în care începeţi să luaţi comprimatele. De exemplu, dacă începeţi miercuri, utilizaţi eticheta săptămânii care începe cu „MI".
Lipiţi eticheta săptămânii deasupra părţii superioare a blisterului YAZ unde este scris „Aşezaţi eticheta săptămânii aici" astfel încât prima zi este deasupra comprimatului marcat „1".
Există acum o zi indicată deasupra fiecărui comprimat şi puteţi vedea dacă aţi luat un anumit comprimat. Săgeţile indică ordinea în care trebuie să luaţi comprimatele.
În timpul celor 4 zile în care luaţi comprimate placebo, de culoare albă, (zilele de placebo), trebuie să înceapă sângerarea (aşa numita sângerare de întrerupere). Aceasta începe, de obicei, în ziua a doua sau a treia după ultimul comprimat activ YAZ de culoare roz-deschis. Odată ce aţi luat ultimul comprimat de culoare albă, trebuie să începeţi cu următorul blister, indiferent dacă sângerarea s-a oprit sau nu. Aceasta înseamnă că trebuie să începeţi fiecare blister în aceeaşi zi a săptămânii şi că sângerarea de întrerupere trebuie să apară în aceeaşi zi a fiecărei luni.
Dacă utilizaţi YAZ în acest mod, sunteţi, de asemenea, protejată împotriva sarcinii în timpul celor 4 zile în care luaţi comprimate placebo.
Când puteţi începe cu primul blister?
 Dacă nu aţi utilizat un contraceptiv pe bază de hormoni în luna precedentă Începeţi administrarea YAZ în prima zi a ciclului (adică în prima zi a ciclului dumneavoastră menstrual). Dacă începeţi YAZ în prima zi de menstruaţie, sunteţi imediat protejată împotriva sarcinii. De asemenea, puteţi începe administrarea în zilele 2-5 ale ciclului menstrual, dar trebuie să utilizaţi măsuri de protecţie suplimentare (de exemplu prezervativul) pentru primele 7 zile." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_883_14.07.08.pdf?anmPage=1297ID=25931

3. Dacă iei corect AC şi NU uiţi vreo tabletă mai mult de 12 ore, atunci NU există risc de sarcină ( chiar dacă partenerul ejaculează intravaginal )!
AC asigură o protecţie de 99-100.

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca incepi administrarea primei pastile cea din stanga sus in prima zi de menstruatia vei fi imediat protejata contra sarcinii. Daca incepi administrarea in a 2-5 zi a ciclului menstrual va trebui sa utilizezi masuri de protectie suplimentare (cum ar fiprezervativul) in primele 7 zile de folosire a AC-lului. Bineinteles ca partenerul poate ejacula fara nicio restrictie daca vei proceda exact cum am descris in raspunsul meu.Foarte mare atentie sa nu incurci ordinea de administrare, urmareste cu atentie directia sagetii desenate pe blister.Menstruatia se va porni intruna din zilele in care vei folosi cele 4 comprimate albe. Multa sanatate.

| SkyPilot a răspuns:

Ai aici prospectul:
http://www.medipedia.ro/......g-3mg.aspx
Aici este un articol despre o problema serioasa:
http://www.medipedia.ro/......sange.aspx
Vezi parerile altora pe forum aici:
http://www.medipedia.ro/......fault.aspx
Cand prospectul nu coincide cu recomandarea medicului, mergi pe mana medicului.
Daca iei pastila in prima zi a menstruatiei, esti prtejata si poate terminain tine neprotejat. Daca mai gresesti cu cate o ora-doua, efectul de protectie nu se pierde, dar ai grija sa le iei pe cat posibil la timp.