| anonim_4396 a întrebat:

iau anticonceptionale yasmin incepand de astazi. Dupa cat timp poate sa ejaculeze partenerul in interiorul vaginului fara nici un risc? Nu as vrea sa ma trezesc cu o sarcina nedorita...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai precizat dacă le-ai început în PRIMA zi de menstruaţie!

"Când puteţi începe să luaţi primul blister
• În cazul în care nu aţi utilizat contracepţie hormonală în ultima lună
Administrarea comprimatelor Yasmin trebuie să înceapă în prima zi a ciclului ( adică în prima zi a sângerării menstruale ).
Dacă începeţi să luaţi Yasmin în prima zi a ciclului menstrual sunteţi imediat protejată împotriva unei sarcini.
Puteţi începe, de asemenea, şi în zilele 2-5, însă, în acest caz, asiguraţi-vă că folosiţi o metodă contraceptivă suplimentară ( de exemplu, un prezervativ ) pentru primele 7 zile."

SURSA - Prospectul, vezi linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_2796_24.09.10.pdf?anmPage=1685&ID=33678

Toate cele bune.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ti le-a prescris ginecologul si le-ai luat din prima zi de menstra, dupa 7 zile. daca nu respecti regulile, niciodata.

| foxi a răspuns:

7 zile, daca respecti prospectul

| Azµre a răspuns:

După 7 zile dacă le administrezi corect din prima zi a ciclului!

| IloveME a răspuns:

Dupa 7 zile, spune medicul!
Mai asteapta cateva zile, fa-o mai tarziu pentru orice evntualitate!

| nyko06 a răspuns:

Buna cel mai sigur este dupa terminarea primei cuti.

| Geniuss a răspuns:

7 zile dar mai indicat ar fi 8