| anonim_4396 a întrebat:

Buna,
Vreau sa imi incep viata sexuala. Sunt sigura ca el este baiatul potrivit, ma iubeste, il iubesc... nu mi-e frica de nimic decat de faptul ca ar putea afla mama. Cred ca la toti tineri care isi incep viata sexuala ii framanta acest gand. mentionez ca am 16 ani si cateva luni. sunt cu el de 7 luni. Nu mi-a cerut niciodata asta. Ce sfat imi dati?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tu trebuie sa-i spui mamei tale, fiindca dupa inceperea vietii sexuale este necesar sa te duci la ginecolog regulat (prima data in prima luna dupa primul contact sexual). Fiind minora, pana la 18 ani vei merge insotita de un parinte.
Fiind prea tanara si organele tale genitale nefiind complet maturizate, inceperea vietii sexuale acum te va duce in grupa de risc inalt pentru cancer de col uterin. Asta inseamna ca tu nu vei fi ca toate femeile sanatoase, ci vei avea un oarecare handicap. Va trebui sa te duci la fiecare 6 luni la ginecolog pentru a evita pe cat posibil sa faci cancer de col uterin. Asadar, pentru tine mai ales este vital sa mergi regulat la ginecolog si prin urmare sa-i spui mamei tale. Eu cred ca orice fata care decide sa-si inceapa viata sexuala inainte de a fi majora stie asta si o face. Cred ca daca te simti suficient de matura sa faci sex, atunci fara indoiala esti suficinet de matura sa discuti asta cu parintii tai.

| marsy a răspuns:

Mai asteapta. pe la 17 si ceva o sa fiii mai sigura pe tine. Parintii tai il vor sti mai bine pe prietenul tau! Nu va trebui sa te ascunzi denimeni si de nimic... Ku gindul sa nu afle ai tai! Succese si rabdare

| Alina_9354 a răspuns:

Pai daca esti minora si afla mama ta il da pe prietenul tau pe mana politiei si nu cred ca vrei asta! Asteapta macar pana vei implini 18 ani si vei putea lua decizii corecte 100%!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai daca el nu a cerut, tu de ce vrei sai dai fortat? daca afla parintii lui ce vrei sai faci? iti dai seama? si-ti mai si frica de mama ta. ce sex vei face tu cu frica in tine? mai bine mai astepti oleaca pana veti fi siguri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca tu ai ganduri negre dinainte mai bine nu face proasta alegere de ati incepe viata sexuala acum. Ai 16 ani si este normal sa iti fie teama. Mai intai ar trebui sa iti pui problema protectie si apoi asta.
Daca iti este atat de teama nu vei reusi nimic. Te vei gandi in orice clipa la ce se va intampla daca afla mama ta si nu te vei putea concentra.
Sunteti de 7 luni... totusi, nu este cine stie ce. Este bine ca te iubeste si esti fericita. Dar nu face o geseala pe care sunt sigura ca o vei regreta. Mai intai raspunde-ti la intrebarile care te framanta si apoi da sentinta.