| Violeta_1263 a întrebat:

Bunahappy vreau sa stiu si eu de ce sa folosit cratima in se-ntind.2 motive. funda

Răspuns Câştigător
| Cocodrilo a răspuns:

Hai ca ati zapacit-o complet pe Violeta - hiatusuri, eliziuni :-)
Violeta, se foloseste cratima si in s-a.
Chiar daca nu scrie in carti eu as explica cratima putin mai altfel. In vorbire exista cazuri cand pronuntam impreuna doua cuvinte (de exemplu,,maicata" - am scris intentionat fara cratima: asa auzim). In scriere vrem sa fim mai rigurosi si sa pastram o informatie in plus, aceea ca SUNT doua cuvinte desi auzim unul singur.
Cratima nici nu,,leaga" nici nu,, desparte". Ne atrage atentia ca acolo unde auzim un singur cuvant pronuntat este vorba de fapt de doua sau mai multe, eventual prescurtate pentru a putea fi pronuntate impreuna. De exemplu:
adu-mi-o doua cratime ne arata ca avem trei cuvinte: adu (verb), mi (prescurtat de la,, mie", pronume personal in dativ) si o (pronume personal la acuzativ, persoana a III-a gen feminin).

13 răspunsuri:
| Aylee a răspuns:

S-a evitat hiatul. Si pentru o vorbire mai rapida, vine de la se intinde, si ca sa se vorbeasca mai repede sa zis se-ntind

| Girl a răspuns:

Pai

1.Se evita eliziunea intre 2 vocale.
2. Evitarea hiatuluri.
:*

| raluca18 a răspuns:

S-a folosit cratima deoarece prescurteaza verbul se intind

| ghkjghk a răspuns:

1-Cratima inlocuieste litera " î "
2- Reducerea numărului de silabe datorită ritmului rapid al rostirii.

Si de ce e pusa intrebarea la sectiunea "Drgoste si sex"?laughing

Ma rog...oh go on Fundita? puppy dog eyes

| dragosh a răspuns:

Asta e tema ta la romana?laughing
In fine...
1. Elidarea vocalei "i" si prin urmare evitarea formarii hiatului
2.Mentinerea ritmului si a masurii cred

| alexa007 a răspuns:

Este o legatura intre 2 cuvinte se intind si pentru a suna mai bine

| yappi a răspuns:

Din punct de vedere morfologic cratima marcheaza elidarea vocalei "i^" din punct de vedere fonetic cratima marcheaza rostirea impreuna a doua parti de vorbire pentru a se pastra masura si ritmul versului.happy sper ca te'am ajutatbatting eyelashes

| Bianka_9565 a răspuns:

Uite sa foloseste cratima pentru ca tine locul "i" uite "se intind" se foloseste cratima pentru a tine locul.:d funda plizz

| Bianka_9565 a răspuns:

Uite sa foloseste cratima pentru ca tine locul "i" uite "se intind". funda te rog big grin

| petruta a răspuns:

Pai eu iti zic numai un motiv ca pe celalalt nu il stiu.Sa folosit cratima in cuvantul se-ntind pentru lipsirea consoanei i. si iese cuvantul se intind

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eridarea unui sunet.
Citirea in tempo rapid.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Cratima marcheaza elidarea vocalei'i'
2.Rostirea impreuna a celor doua cuvinte
Asa e.stiu sigur. funda?

| Mirrruna a răspuns:

1. A disparut loitera i de la intind.
2. Scurteaza in vorbire si uneste in scriere cuvintele se si intind.
Funda?