| αλεχανδρα a întrebat:

Voi cate motive ati scris la cratima?(la evaluarea nationala )

5 răspunsuri:
| LimonadaBaa a răspuns:

Pai primul este:cade vocala e
2.marcheaza rostirea intr-o singura silaba a doua parti de vorbire dif(prepozitie, adv de loc)
3.confera discursului un ritm mai rapid.

| Levelstar a răspuns:

Inlocuieste vocala e
leaga 2 parti de vb diferite
se rostesc intr-o singura silaba

| deny1230 a răspuns:

Eu am scriis ca are rolul in pronuntarea in aceeasi silaba a 2 parti de vorbire diferite (am precizat si felul lor in paranteza) si evitatarea hiatului si am mai precizat si modul de formare, adica faptul ca marcheaza elidarea vocalei 'e".Tu ce ai scris? happy

| αλεχανδρα explică:

Inlocuieste vocala,, e''
marcheaza rostirea intr-o singura silaba a doua cuvinte diferite laughing)) eu am scris doar doua si cred ca trebuiau 3sad

| αλεχανδρα explică:

Am vazut baremul si trebuia doar un motiv happy