| Galas a întrebat:

Bună!
Vreau să vă adresez și eu o întrebare...sau mai bine spus vreau sfaturi de la cei experimentați.
M-am informat doar de pe internet, însă am discutat și cu prietenul meu ceea ce ține de metode de contracepție.
Am 20 de ani și recent am început viața sexuală.
Vreau să știu, prezervativul oferă o buna siguranță sau mai bine să caut și alte metode opționale?
Mulțumesc anticipat

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Prezervativul feminin e mai bun

| GdX a răspuns:

Sterilet sau prezervativ. Incearca se eviti pe cat posibil medicamentele.

| RoCkKiD a răspuns:

Din pacate prezervativele mai au gauri si se mai rup, sunt ok in lipsa de altceva dar eu nu as dormi linistit noaptea doar cu ele.

Daca vrei protectie doar impotriva sarcinilor nedorite, metodele medicamenteoase sunt mai safe si aici ai chestii gen depo provera (injectie la 2-3 luni), anticonceptionalele care sunt zilnice sau chiar steriletul. Cred ca cel mai bine ar fi sa mergi sa vorbesti cu medicul tau ginecolog care iti poate zice ce e mai ok pentru tine.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In primul rand as vrea sa va felicit ca va ganditi din timp la aceste lucruri. Asa ar trebui sa faca toti.

Prezervativul ofera o oarecare buna siguranta. Dar daca il folositi corect, nu cred ca ar trebui sa aveti probleme. Daca cumperi prezervative de calitate, nu ar trebui sa ai probleme, cum ca se rup sau lucruri de genul. Alte metode mai "practice" si mai sanatoase/morale, nu prea sunt ca aceasta metoda.

| Emilian65 a răspuns:

Da, prezervativul ofera o buna protectie pentru: sarcina nedorita si infectarea cu o boala sexuala.

| Sofer a răspuns:

Prezervativul.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cea mai sigura si fara urmari asupra paartenerei este prezervativul. Dupa ce capatati putina experienta, iar prietena isi stabileste parametrii exacti ai ciclului menstrual, puteti folosi combinat prezervativul in perioada fertila si fara, in perioada nefetila, conform metodei calendarului. Atentie la marja de siguranta.

| Catalin77945 a răspuns:

Pai practic prezervativul ofera protectie super buna, pana cand se rupe ca de acolo nu prea.Dar poti lua anticonceptionale acelea dupa ce le iei cum trebuie o perioada poti face fara prezervativ si 100% nu ramai

| Stegman a răspuns:

Prezervativul. Alte metode doar la recomandarea medicului.

| Cristian86 a răspuns:

Distanta fizica 1, 5 m happy