| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am inceput viata sexuala de multa vreme insa prin metoda ' coit intrerupt'. Dar dupa cum stim exista probabilitatea de a ramane insarcinata si folosim prezervativul.Eu impreuna cu prietenul meu nu ne place cu aceasta metoda de contraceptie deoarece nu ne simtim bine cu acel 'cauciuc'! Si el nu mai vrea sa facem asa. spunandu-mi ca nu ai cum sa ramai insarcinata daca el foloseste metoda coitului intrerupt. Oare ce sa fac? Prezervativul e de vina? Voi ce metode folositi

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mergi impreuna cu prietenul tau la un medic de planning familial si alegeti impreuna metoda care vi se potriveste cel mai bine.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Idealul e sa mergeti si sa va faceti analizele! Daca ies ok, le repetati dupa 3 luni, si daca si atunci ies ok, puteti face sex "pe viu"... dar se pare ca voi uitati ca prezervativul nu e doar bariera anti-baby, ci anti boli! Varianta fara prezervativ dupa analize, e valabila doar daca sunteti ambii, absolut siguri unul de fidelitatea celuilalt!, altfel, o sa poate aparea "probleme"! Cat despre "cuciuc", ceea ce spneti voi aici, simplu, poate sa nu fie totul! Sunteti siguri ca nu aveti si alte probleme, de genul preludiu prea scurt, aproape inexistent, sau lubrifiere insuficienta?! Metoda coitului intrerupt este "responsabila" de nasterea multor copii, pentru ca in faza de excitatie initiala, barbatul elimina 2-3 picaturi, unde innoata "numai" vreo 50 de milioane de omuleti, dornici sa faca cunostinta cu ovuletul tau! Asa ca...

| Linda a răspuns:

Niste cunostinte de-a mele au avut 4 copii bonus folosind metoda coitus interruputus, altii doi, etc. Deci poti ramane insarcinta cu CI.

| M.J. a răspuns:

Ia anticonceptionale, dar nu fara prescriptia medicului...stiu ca nu e sigur aceasta metoda "coit intrerupt"dar si eu de cand mi-am inceput viata sexuala, adica de aproape 1an tot "metoda asta folosesc"si pana acum nu s-a intamplat nimin nedorit...bine,nu sfatuiesc pe nimeni sa procedeze asa, dar eu am mai multe motive pentru care nu am ajuns inca la un ginecolog

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E riscant, insa a functionat cel putin in cazul meu in relatia in care sunt implicat. La noi relatia a evoluat in sensul ca tindem spre casatorie si copil deci nu mai este cazul, insa probabil voi aveti toata viata inainte si nu ar strica o metoda sigura in evitarea unei sarcini, gen pastile contraceptive pentru tine. Vizitati si voi un ginecolog, faceti-va analizele si puteti renunta la prezervativ dc nu va place. Insa repet nu va bazati metoda folosita de el, pentru ca s-ar putea sa aveti mari surprize. Cele mai sigure sunt pastilele, desi pot avea si efecte negative pe termen mediu si lung asupra sanatatii oricarei femei.