| butterfly27 a întrebat:

A-si avea o intrebare.De ce toata lumea e asa impotriva unei relatii cu un barbat/o femeie mai in varsta? Cu 10-20 de ani? Ca daca exista respect si intelegere,eu cred ca este posibil, si datorita experientei de viata a lui/ei.Probabil ca exista fete/baieti care stau cu asemea persoane pentru bani, dar eu ma refer aici la o relatie bazata pe iubire.

Răspuns Câştigător
| didiDia a răspuns:

In general oamenilor le place sa se bage aiurea in seama, sa-si dea cu parerea, sa comenteze, critice doar ca sa se auda vorbind. Totusi, exista si o categorie mai restransa de persoane care sunt bine intentionate si care considera ca persoana mai in varsta o va imbatrani pe cea tanara, ca diferenta de varsta implica si diferente de mentalitate, de asteptari de la viata. Acesti oameni cred ca aceste diferente ii vor separa intr-un fel pe femeia si barbatul intre care exista o mare diferenta de varsta. Personal, pe mine ma irita la culme ideea multora ca nu poti iubi un om care are mai mult de 10 de ani in plus fata de tine si ca tu de fapt il vezi pe tatal tau (mai rar mama ta) in acel om si ca de fapt nu-l iubesti. Cum isi permit oamenii aia sa-mi spuna mie ce simt eu? De parca ei ar sti ce-i in sufletul meu. Si mai culmea, cica si Biserica s-ar baga sa comenteze in aceste cazuri (ca vezi Doamne nu e bine sa te casatoresti cu un om mai in varsta ca tine cu mai mult de 10-15 ani). Ce-i treaba bisericii cu cine ma casatoresc eu? N-au nici preotii treaba numa sa-si bage nasu' peste tot. Oameni indiscreti si manipulatori. Atentie, in tot ce am scris am considerat cazul cand pe parteneri ii leaga iubirea sincera, nu interesele. Deci nu vorbim despre casatorie pentru interese materiale sau profitare de,, prospatura'' si tineretea ei. Mai sunt si oameni sinceri si sufletesti care pot iubi curat pe acest pamant, nu doar oameni pe interese.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Au dreptate fiindca dupa ce trec anii el sau ea o sa fie mai batran/a la aspect si se aseamana ca ar sta cu mama/tata avand grija ca ramane fara puteri. In relatie e mai bine sa fie 2 persoane cu varste care nu au o mare diferenta si asa viata e mai frumoasa.

| mona a răspuns:

Daca e sa te iei dupa lume, niciodata nu o sa faci ce iti propui pentru ca orice ai face, cineva totdeauna va avea ceva de comentat

| DeeaMarry a răspuns:

Intr-adevar, este foarte posibil sa existe respect si intelegere intre ei. Ce nu prea e posibil sa se intample e sa aiba aceleasi prioritati, sa isi doreasca acelasi lucru la varste atat de diferite, sa fie la fel de maturi in gandire. Plus ca la batranete vor interveni greutati.

| ElizzaTPU a răspuns:

Nu vad nimic rau in asta, personal. Insa e bine sa lasi lucrurile sa decurga normal, sa nu te grabesti la casatorie si copii.

La noi riscul de a avea interes intr-o astfel de relatie este foarte crescut din cauza saraciei.

Rata de succes cea mai mare o vei avea cu un partener cu varsta apropiata. El te va intelege cel mai bine dupa parerea mea.