| Radandam a întrebat:

Am 18 ani, sunt virgin si acum 4 zile m-a masturbat prietena mea.Am simtit o durere atunci, toata treaba s-a terminat cu ejaculare.Eu cred ca sufar si de fimoza, de aceea mi-am facut o programare la urolog dar trebuie sa mai astept 6 zile si deja am 4 zile de cand ma doare penisul.Imi este frica sa nu am parafimoza.Tin sa precizez ca preputul meu acopera capul penisului in totalitate exact ca inainte pana sa am acea durere de penis.Traiesc cu spaima asta sa nu am parafimoza, vreau sa va intreb daca mai pot astepta 6 zile in cazul acesta? Credeti ca am parafimoza? Va rog sa ma ajutati, va multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul fimozei, preputiul este situat strans pe glandul penian (capul penisului) si din acest motiv nu poate fi retractat peste glandul penisului catre baza acestuia datorita faptului ca largimea in diametru a deschiderii preputiului este mult prea mica.
Parafimoza apare in momentul in care preputiul este retractat ori fortat peste glandul penisului aflat in erectie si inelul fibros existent in capatul extrem al preputiului ramane blocat in santul balanopreputial situat intre gland si trunchiul penisului. Fiindca preputiul este blocat si nu mai poate fi tras spre inainte pentru a reacoperi glandul penisului acel inel fibros gatuieste penisul si sangele existent in vasele de sange nu mai circula si capul penisului se imflameaza si se umfla foarte mult si uneori retragerea preputiului devine imposibila, caz in care interventia medicala de urgenta devine strict necesara. Parafimoza se mai poate produce si atunci cand preputul este retras peste glandul penisului aflat in stare flasca, preputiul lasat acolo in pozitia retrasa dupa gland, si intre timp/ulterior in urma aparitiei unei excitari penisul sa intre in erectie, caz in care apare gatuirea penisului si umflarea exagerata atat a vaselor de sange cat si a glandului penian.
In cazul tau in mod sigur NU este vorba de parafimoza, insa din explicatia ta se poate presupune ca ar putea fi vorba de una din afectiunile provocate de fimoza netratata la timp si anume de o
balanita care este o inflamatie a glandului penisului, sau o posibila postita adica inflamatia preputului. Sau exista chiar si posibilitatea ca penisul sa-ti fie afectat de balanopostita, adica inflamatia combinata atat a glandului penian cat si a preputului. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Emazio a răspuns:

De ce nu cauti pe net poze cu parafimoza si o sa vezi ca nu ai. Nu e ca si cum site-ul asta e plin de doctori care mai si dau verdicte doar citind. Si daca noi iti spunem ca ai parafimoza ce o sa faci cand tu ai programarea peste 2 zile? Nu te mai plange aiurea.

| mihai69 a răspuns:

Parafimoză e când rămâi cu el „belit" și nu mai poți trage pielea înapoi. Tu probabil ai pățit o rană la fren, din cauza maniPulării big grin prea viguroase a organului.
Deci... nu ai și poți aștepta mult și bine. Ar fi mai util să te speli zilnic cu apă caldă și săpun (de câteva ori) ca să eviți o infectare a rănii.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Tu zi mersi ca prietena ta te-a ajutat ca sunt altii care nu primesc nici macar un ajutor de la prietena.