| Șobolanul777 a întrebat:

Am 17 jumate (1. 93cm și 95kg, am scris astea că poate va intereseazăhappy, bun, să trecem la subiect, deci, pensiul meu în stare de erecție 12-13 cm, da, știu, o puțulică, fiecare cu norocul lui happy, am citit întâmplător pe net despre fimoza, nu mai știu exact motivul, eram cu niște prieteni, n-are importantă. Cred ca am fimoza, zic asta deoarece prepuțul, "pielea" acea care acoperă pensiul, când o decalotez, se "strânge" foarte mult sub capul pensiului, asta în stare flască, când e în erecție, atingând dimensiunea precizata mai sus, acea "piele" mai rămâne foarte puțin sub capul penisului, înțelegeți voi, am înțeles ca se operează, nu e obligatoriu, cică poți rămâne cu ea pe viață, nu te va afecta cu nimic, da întrebarea e, pot întreține relații sexuale, dacă am fimoza, țin să precizez ca sunt și virgin? Mulțumesc pentru răspunsuri!

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care penisul este afectat de boala numita FIMOZA si aceasta este de gradul 1 sau spre gradul 2, din cele 4 grade de clasificare, exista in permanenta pericolul ca in timpul actului sexual sa se produca o decalotare fortata (accidentala) si inelul fibros existent in capatul extrem al preputiului sa ramana blocat in santul balanopreputial situat intre glandul (capul) si trunchiul penisului si astfel sa se ajunga in starea de PARAFIMOZA. Din nefericire in 8 din 10 cazuri, parafimoza poate fi eliminata doar chirurgical si in regim de maxima urgenta, pentru a fi evitata posibilitatea de necrozare a penisului ultra tumefiat.
De asemenea intretinerea actelor sexuale cu un penis afectat de fimoza, de regula provoaca (in cazurile ''fericite'') o senzatie de disconfort sau chiar durere, in loc de placere si satisfactie. Acceseaza si citeste urmatorul raspuns fiindca s-ar putea sa-ti fie util si folositor. Multa sanatate!
https://www.tpu.ro/......-l-belesc/

| dannyel86 a răspuns:

Am citit si eu despre fimoxa si parafimoza. Cea din urma e cea mai periculoasa, caci necesita interventie chirurgicala de urgenta.
Revenind la fimoza, aceasta se poate datora inelului fibros stramt din varful preputului si/sau frenului scurt (ata penisului), care nu permite decalotarea completa.
Fimoza se poate ameliora prin exercitii usoare, repetate de decalotare (cu cresteri graduale de intensitate), prin folosirea unor creme care sa relaxeze acel inel fibros sau prin utilizarea unor dispozitive de largit acel inel problema (le-am descoperit recent pe internet). Se numesc "Phimosis Stretcher Rings", iar pachetul contine mai multe dimensiuni, dupa nevoile utilizatorului.
Interventia chirurgicala nu mai e o necesitate, ca in trecut!
Revenind la intrebarea ta: poti face sex daca ai fimoza. Marele dezavantaj e ca exista posibilitatea sa simti un disconfort in timpul actului sexual (nu e obligatoriu). Nu stii pana nu o faci!

| BuBBlesykeSs a răspuns:

Putulica laughing)) si aia de o au de 10 cm cum se mai numesc?