| AnnabellaBB a întrebat:

Bună ziua.
Am 27 de ani și sunt căsătorita civil din 2018. Relația a început în 2016. Nunta am făcut-o anul trecut în 2019. Soțul are 30 de ani.
Noi locuim in Germania, acum sunt însărcinată în 5 luni cu primul nostru copil, băiețel, dar căsnicia nu ma mai satisface. Practic, vreau sa divorțez de el. Nu este bărbatul pe care mi l-am dorit, nu mai simt nimic pentru el. De când sunt însărcinată, el vine de la munca, face curat, mâncare, spala vasele, îmi aduce mâncarea la pat. Eu practic, nu mai fac nimic. Căsnicia noastră a cam fost pe butuci din luna ianuarie, am plecat în România pentru 2 săptămâni, dar am zis să-i mai dau o șansă, căsniciei. El nu accepta divorțul și îmi spune ca dacă vreau sa plec, să-l las după ce nasc, dar sa plec fără copil. Situația financiara este buna, nu ducem lipsa de nimic, dar ne certam aproape tot timpul, asta pana sa rămân însărcinată.
Nu știu ce sa fac. Nu îmi place cum se comporta, nu este bărbatul pe care mi l-am dorit, ce sa fac?!
De plecat, e clar ca o sa plec dacă ar fi după ce nasc, aici am asigurare, condiții.
Vreau altceva, alt bărbat care sa știe cum sa se comporte. Am avut probleme și în relația sexuală. Eu sunt sado-maso și el nu e de acord cu asta. Spune ca sunt nebuna și el nu ma poate strange de gat și alte chestii.
Când ne certam sau când ne contrazicem, el se enervează, înjură, nu se controlează. El este șofer de camion. Lucrează cam 14 15 h pe zi. Pleacă la 4 am 5 am și vine acasă pana în ora 18:00. Face maxim 100 km curse lângă orașul unde locuim noi, Duisburg. Nu pleacă azi și vine sâmbăta. Este șofer pe bascula mai pe românește.
Eu cred ca acest copil o sa crească foarte fericit fără el. Nu sunt de acord ca un copil sa vadă violente și înjurături. Nu știu de ce este asa. Asa este și fratele lui. Chiar nu înțeleg. Este o persoana bună, dar fără caracter. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Valentina8 a răspuns:

Sper sa nu te deranjeze, dar problema este la amandoi. Tu ca nu stii ce-ti doresti si faci decizii pripite,iar el pentru comportamentul impulsiv, violent. limbajul vulgar. Acestea nu trebuie sa existe nici din partea lui si nici din a ta. Problemele au inceput de cand esti insarcinata, esti femeie, gandeste te ce anume a declansat acest "razboi" vorbeste cu el, discutati si rezolvati impreuna ca doua persoane adulte si mature. Banuiesc ca-ti vei iubi copilul, il vrei fara tata? Sau mai rau, un tata vitreg? "Rau cu rau dar si mai rau fara rau" Pana acum te-ai grabit cu alegerile tale, nu te judeca nimeni dar macat nu mai repeta aceasta greseala. "Nu exista probleme, ci doar solutii ce trebuie gasite"
Sau nu se poate discuta cu el? Preia controlul si explica i totul pas cu pas. Cere i sa se aseze si sa te asculte. Totul sta in preluarea controlului insa cu amabilitate. Fara injuraturi, fara urlete, fara reprosuri. Candva l-ai iubit, aduti aminte de ce. El ti a sugerat ca vrea copilul, sigur il va iubi. Tine minte, acum nu esti nici tu cea mai importante si nici el ci copilul ce-l porti in pantece.
Noroc

67 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EcceHomo):

Nu cred că o iubește, sa vezi ce ar iubi una ca tine.

a investit mult în relație pentru ai da drumul, tocmai că a ajutat-o l-a făcut să se ataseze, să vrea și ceva in schimb; probabil daca ii s-ar șterge toata memoria cu ea, și ar fi in locul nostru ar numit-o o târfă nebună și s-ar amuza pe seama ei.
De ce sclav? Ca-i naspa sa stai cu o cineva care nu simte mai nimic pentru tine, orice a-ti avea în spate. Și copil nu contează.

| ancaval a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu NU susțin divorțul, deci niciodată nu o să fiu de acord cu așa ceva. Alții, poate, dar e treaba lor!
Și de unde știi tu că o să o "sado..."altul? Pe ce te bazezi? Știi să ghicești viitorul? Frumos ar fi să ne abținem de la discuții de genul ăsta și să ne vedem de viața noastră, și NU să prezicem viitorul cuiva, chiar nu e frumos și nici măcar pe al nostru nu-l știm, dapăi pe al altuia.

| Ofiintă a răspuns:

Tot ce prezinți tu, NU sunt niște motive plauzibile în ceea ce privește separarea de partener. Observ că ești și tu conștientă de acest aspect.

Este in regulă să susții faptul că : nu il vreau, nu mă atrage acest bărbat, vreau pe altcineva care să se conformeze stilului și caracterului meu, cu care să mă completez, DAR în momentul în care alegi viitorul partener.

Tu ai depăsit de mult acest stadiu, ai făcut alegerea, v-ați acceptat reciproc și asteptati venirea unui copil. Toate bune și frumoase, aparent.

Cu această atitudine, nu vei face decât rău ție și celor care nu ar merita una ca asta.
Este atât de absurd să susții faptul că ar crește mai bine fără tată, in condițiile în care el îți face toate poftele.

Spuneai că vrei pe altul. Ce-ar spune un alt bărbat dacă ar afla motivele reale care au stat la baza despărțirii tale? Ar avea o impresie bună vis aviz de felul in care te-ai subapreciat fostul soț? S-ar băga în una ca asta, alături de o femeie care nu știe ce își dorește și se plictisește ușor, iar apoi renunță.
De unde poți avea garanția că vei da de altul mai bun? Calitate nu găsești în orice colț.
Mai apoi se adaugă și partea în care tu ai un copil și nu mai este atât de ușor să îți găsești pe cineva care să accepte o relație cu tine.

| AnnabellaBB explică:

Dacă erau tarfa, nu eram însărcinată cu soțul meu și nu ma casatoream. Eram o tarfa, dar crede-mă ca sunt profesoara?

| AnnabellaBB explică (pentru mgtow):

Dar ce aveți toți cu bătaia? Mai oameni buni, credeți ca peste tot în lume, bărbații sunt educați să-și bata nevasta?

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Daca ti-a trebuit maritis la varsta frageda stai si indura

| mgtow a răspuns (pentru AnnabellaBB):

Romanii si aia din tarile sarace nu prea stiu de respect pentru femeie, femeile la fel isi fac de cap sau stiu de frica e submisiva. Deaia zic ca romanii sant ca ruleta ruseasca daca iese glontul din pistol e de rau - in schimb indivizii din tarile bogate precum Dubai, Arabia unde exista mult petrol si sant multi bogati, America sant mai responsabili si cunosc tactul pentru a oferi o viata buna la femeie numai ca acolo ele vor bani si isi bat joc de ei

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru AnnabellaBB):

Esti o rasfata razgaiata. ala vine mort de oboseala de la munca, tu freci menta pe pat ca deh esti burtoasa si ala saracu se chinuie si cu mancare si cu curatenie. si tot mofturi faci. un barbat care se respecta ti-ar fi trantit tava cu mancare in cap si n-ar accepta asemenea umilinte

| AnnabellaBB explică (pentru VerginicăVacăGrasă):

Umilințe ca face de mâncare, curățenie?
Dar unde te crezi draga, în vestul sălbatic? Și el sta acolo, și el face mizerie. Auzi ma, umilințe.
Jalnic
Vezi-ți de treaba ta...

| AnnabellaBB explică (pentru mgtow):

Pe mine nu ma interesează de cei din tarile sărace. În România nu exista educație. Vad ca majoritatea dau cu ghiocul și vad ca o sa iau bătaie.
Atâta prostie nu am văzut.
Mentalitate românească

| AnnabellaBB explică (pentru Valentina8):

Nu am cuvinte. Am plâns citind rândurile.
În weekend voi avea o conversație frumoasa cu soțul.
Îți mulțumesc enorm. M-ai ajutat mult!
Gândești foarte bine și ai dreptate în tot ceea ce ai scris

| AnnabellaBB explică (pentru VerginicăVacăGrasă):

Dar la ce vârstă ai fi vrut sa ma mărit? La 50? Hai ca ești patetic

| Manu1233 a răspuns:

Nu ești sănătoasă la cap, faci mofturi când el face toate treburile în casă, aduce bani, îți face de mâncare să nu mori de foame, nu îl meriți deloc, consider că tu nu meriți să fii împreună cu nimeni că nu-ți place violența, dar îți place să te strângă de gât când ți-o bagă în c*r, ești doar o profitoare de bunătatea omului, n-ai activitate cerebrală fetițo, femeie nu ești la mintea ce o ai. Mai te faci și de râs aici pe TPU, vai de capul tău.

| AnnabellaBB explică (pentru Manu1233):

M-a amuzat teribil.
Lasă invidia deoparte

| mgtow a răspuns (pentru AnnabellaBB):

Asta e dar asa e cum am zis. Tara saraca = rautate & probleme de multe ori

| AnnabellaBB explică (pentru mgtow):

Nu locuiesc în România deci nu-mi pasa!

| mgtow a răspuns:

Traiasca mgtow Romania bine zis

Răspuns utilizator avertizat
| Manu1233 a răspuns (pentru AnnabellaBB):

Este bine că pentru tine totul este o glumă, de luat în râs, dar pentru oamenii cu capul pe umeri e de plâns ceea ce ai zis. Invidios nu sunt, sunt bucuros că n-am avut parte de așa specimene.

| AnnabellaBB explică (pentru Manu1233):

Singurul specimen, ești tu.

| Manu1233 a răspuns (pentru AnnabellaBB):

Stai liniștită, nu mă simt, în schimb tu ești o nesimțită dacă nu te simți.

| AnnabellaBB explică:

Suferi, săracul de tine. Între timp, poate te prinde pe tine covid19. Îl trimit cu drag!
Normal ca face pentru ca și-a dorit familie și copil. Dar voi ce știți, vai de voi bărbați. Nu spala vase pentru mine ma deșteptule. Și el mănâncă in ele. Face mâncare pentru ca și el mănâncă...
Ești varza

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru AnnabellaBB):

Vai mai dat gata cu raspunsul tau.

| GirlOnline81 a răspuns:

Problema pe care o văd eu este ca tu ai căutat un bărbat care sa îndeplinească niște condiții "minime" și sa acopere niște nevoi:
- sa gateasca
- sa facă curățenie
- sa câștige bine
- sa facă sex pervers
Ma opresc la sex pervers. Bărbații se stârnesc ușor, ar răspunde oricum și oriunde, dar depinde de femeie. La cum ai descris lucrurile, tind sa cred ca tu ești genul de femeie care o arde pe canapea toată ziua și visează ca bărbatul va avea un chef nebun de sex, asta după 15 ore de munca și cu o nevasta cu capsa pusă. Nu te condamn, doar constat.

| AnnabellaBB explică (pentru GirlOnline81):

Și l-am găsit. Le are pe toate.
Bravo mie.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru AnnabellaBB):

Așadar pentru tine " nu este bărbatul pe care mi l-am dorit" este egal cu " bravo mie". Pai, in cazul asta, bravo tiewinking.

| AnnabellaBB explică (pentru GirlOnline81):

Dacă vrei, ți-l fac cadou.
Nu ma supăr. Nu este ultimul bărbat de pe glob

| GirlOnline81 a răspuns (pentru AnnabellaBB):

L-as lua bucuroasa, doar ca eu sunt mai mult genul " f.uck on the run". Iar dacă lui ii e lene sa te înțepe pe tine, soția lui, pe mine nici atât. Mersi pentru oferta, totuși.

| AnnabellaBB explică (pentru GirlOnline81):

Nu-i e lene, nu e pe modul sado. De înțepat, m-a înțepat bine. Am copilul lui in minewinking

| Sophieka a răspuns:

Pai ai mentionat ca esti *sado-maso* si vrei strangeri de gat, lovituri in pat, dar apoi nu iti place cand el se enerveaza si jigneste!?
Vad ca e un barbat ok, muncitor, harnic, iti aduce si mancarea la pat...Si apoi se enerveaza ca orice om, ca din ce ai scris, nu se enerveaza degeaba.