Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Sunt cu un barbat de 3 ani si stam impreuna la parintii lui. pana sa ma mut cu el, facea cam ce vroia, mai tot timpul plecat cu prietenii. imi zicea ca daca stam impreuna o sa fie altfel. m-am mutat deci la el, desi parintii mei nu au fost de acord si povestea se repeta: pleaca cu orele, nu raspunde la telefon, cateodata mai bea, pentru el conteaza cel mai mult prietenii, fotbalul si distractia. are probleme cu banii, s-a imprumutat de la banca inca de pe cand era cu ultima iubita, si ca sa-l ajut i-am dat bani, numai ca sa fie bine, fiindu-mi mila de el. sunt trista, ca tin la el, dar lui nu-i pasa de mine. ma doare, ca desi ai lui parinti vad ceea ce face, nu ii zic nimic. am ajuns sa ne certam, sa ne jignim si cand mai bea, tot mie imi reproseaza ca a ajuns cum a ajuns, ca nu mai are prieteni, ca fosta lui iubita nu l-a jignit niciodata, ca eu nu vreau sa-l mai ajut cu bani, ca nu-l inteleg. as vrea sa plec, dar nu vreau sa ma intorc acasa pentru ca mi-e rusine fata de parinti si ca sa ma mut cu chirie nu am bani. imi vine sa plang ce viata de cuplu am. va rog, un sfat.

24 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intotdeauna un om isi va continua comportamentul indiferent daca va mutati sau nu impreuna. Nu pot sa cred ca tu chiar credeai ca mutandu-te cu el se va schimba ceva.
Daca ti-e mila de el, nu-l iubesti, fiindca mila este in contradictie cu respectul.
Parintii lui nu se pot baga intre voi, nu e treaba lor sa va rezolve voua problemele de cuplu, e foarte bine ca nu zic nimic. iar daca vreodata te-au auzit jignindu-le fiul, oricum ar fi el, sa stii ca in ochii lor ti-ai pierdut orice valoare si orice respect, pentru ca, pana la urma, in casa lor nu ai voie sa le jignesti fiul. Si, niciodata intr-o relatie nu ai dreptul sa jignesti. Daca el te jigneste, pleci pur si simplu, dar nu faci acelasi lucru.
Parintii tai te vor primi inapoi. E bine ca ti-e rusine, dar ei sunt parintii tai si te vor sustine orice ai face in viata.
Atata timp cat nu-l iubesti, nu-l respecti, nu ai nimic decat mila si jigniri sa-i oferi si nu primesti nimic ed la el, de ce sa stati impreuna?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scuza-ma ca ti-o spun direct si frust: daca te-ai prostit cand te-ai mutat cu el, desi cred ca-l cunosteai cat de cat, nu persista in prostie. Cred ca stii ce spuneau stramosii nostri: Errare humanum est, perseverare diabolicum!
Lasa rusinea la o parte si intoarce-te la parinti, chiar cu riscul sa-ti mai scoata ochii ca nu i-ai ascultat. Oricum, din ce spui, relatia voastra nu mai are nici un viitor, mai ales ca, se pare, tipul are nevoie doar de banii tai si nu da pe tine nici o ceapa degerata.
Chiar daca te superi pe mine fiindca am fost destul de dur, asculta-mi sfatul si urmeaza-l. La varsta mea am vazut destule asemenea situatii si nici una nu a sfarsit bine.

| Vix999 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Exact de aceeasi parere sunt si eu!
Lasa mandria si mergi acasa. Te asigur ca parintii tai nu te vor crititca si te vor ajuta. Niciodata sa nu-ti fie rusie sa recunosti cand gresesti, mai ales in fata parintilor. Ei sunt singurii care ne vor cu adevarat binele.

| EmaS a răspuns:

Nici intr-un caz nu va fi mai bun.Imi pare rau ca te-ai lasat folosita.Un barbat trebuie sa iti ofere sprijin si protectie.Eu te sfatuiesc sa iti cauti un altul care sa te aprecieze pentru ceea ce esti.

| darrio2007 a răspuns:

Intoarce-te la parintii tai.Nu este o rusine.Ei ti-au dat viata si te vor intelege ca ai gresit. Oricum data viitoare fii mai atenta.Succes.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Un raspuns mai bun decat al d-lui Ioandelasal nu poti sa primesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hei! Este evident că există o problemă ce trebuie rezolvată. Nu e vorba de o chestie simplă, ci de viața ta și de viitorul tău de azi înainte. Uită-te în față, te vezi fericită alături de bărbatul iubit? Eu nu cred asta. Ăsta e începutul. Imaginează-ți cum se va purta cu tine peste ani. Ia situația în piept și ai curaj. Dacă tu nu te ajuți, atunci nu o va fac nimeni. El nu te iubește cu adevărat, iar tu ai nevoie de asta. Nu îți oferă timp, atenție, înțelegere, te pune pe ultimul loc, îți reproșează tot ție și ce e mai important nu îți oferă iubire în adevăratul sens al cuvântului. Lasă rușinea și mergi la părinți. Până la urmă ei sunt cei care ți-au dat viață și tu tot fiica lor rămâi. Povestește-le totul și sunt sigură că te vor înțelege. Nu continua cu situația asta, pentru că va degenera din ce în ce mai rău. Ai încredere în tine și alege ce-i mai bun și ce te face fericită. Baftă!

| blueheart a răspuns:

Hei! Nu te mai gandi la trecut,lasa plansul si traieste viata frumos. Nu langa un barbat care nu te merita absolut deloc ci alaturi de un barbat care sa te aprecieze,care sa te protejeze,care sa-si doreasca sa-si intemeieze o familie alaturi de tine,sa aveti copii,sa fiti cu adevarat o familie.
Eu iti dau sfatul datorita faptului ca stiu cum este sa traiesti cu cineva care iti reproseaza lucruri de care nu esti vinovata. Spre deosebire de tine eu am avut o relatie fericita pana au aparut prietenii. Si datorita prietenilor lui m-am indepartat putin cate putin. Dar nu m-am plans. Am ales despartirea,am fost ambitioasa, am vrut sa-mi demonstrez ca merit mai mult. M-am angajat, am facut o facultate in care m-am intretinut singura, mi-am cumparat o casa. Datorita lui am devenit o luptatoare si m-am descoperit.
Nu-ti pierde speranta. Iti trebuie doar dorinta de a schimba raul din viata ta si de a te regasi. Lupta pentru tine si mai ales pentru fericirea ta! Esti o invingatoare, vei afla asta in curand.
Succes! happy

Răspuns utilizator avertizat
| emilitalia a răspuns:

Parerea mea este sa mergi fuguta la parinti si sa incepi o relatie serioasa atunci cand vei fi pregatita pentru alta si asta repede pana nu vine si barza cu toate ca este iarna.Bafta si sarbatori fericite alaturi de cei dragi.

| MrSoapte a răspuns:

Stiti cum e, fiecare are dreptate in felul lui...si, nu tot ce zboara, se mananca! Atata vreme cat tu ai renuntat la postura de IUBITA, in favoarea celei de COLEGA DE CAMERA...suporti consecintele! Acum, cred ca e bine sa te gandesti ce-i mai bine pentru tine! Ca, in lumea asta, doar noi suntem cei care ne vrem binele! Sa fim seriosi, ai 30 de ani si stai cu un cretin care nu te respecta, nu te apreciaza si mai mult ca sigur, te inseala! De ce mai stai acolo? Ai nevoie de cineva care sa-ti spuna "pleaca"?!?!

| Liliana1981 a răspuns:

Du-te acasa! Probabil ai inteles ca parintii sunt singurii care te iubesc neconditionat si sunt convinsa ca ar fi fericiti sa te stie acasa langa ei, linistita decat ducand viata asta. Si chiar daca or sa-ti zica vreo doua vorbe nu cred ca o vor face cu rautate. Desi dupa un "mama, tata vreau sa ma intorc acasa...ma mai primiti?" cred ca nu vor mai avea puterea sa te certe.

| Estera123 a răspuns:

Nici nu trebuie sa o mai spun, dar ai facut cea mai mare prostie cand te-ai mutat cu el. Nu trebuie sa ai niciodata incredere intr-un barbat de genul asta. Odata obisnuita instalata, va fi foarte greu pentru tine sa il faci sa renunte.
In al doilea rand, nu stiu cati ani, dar daca nu ai cum sa te muti cu chirie sau la o alta prietene, va trebui imediat sa vorbesti cu parintii tai. Sa le ceri iertare si sa le ceri sa te primeasca inapoi. Va trebui sa iti calci peste orgoliu si sa mergi la ei. Niciun parinte, oricat de rau ar fi, nu te-ar izgoni, ba chiar vor fi fericit ca ti-ai dat seama ca ai facut o prostie. Iar pe viitor, incearca sa ii asculti cat de putin, pentru ca uneori vei fi uimita de cata dreptate au.
In concluzie, va trebui sa iesi imediat din cercul asta vicios ca sa nu ajungi la situatia in care sa nu mai poti iesi, nu-ti fie mila de asemenea om.

| CeInteleptul a răspuns:

Bună Cadi.
Ca să putem să te ajutăm, am nevoie să îmi spui câți ani ai, ce diferență de vârstă este între voi doi și în ce țară locuiești?

| CeInteleptul a răspuns:

Hei, ceea ce ți-au spus ceilalți blogeri nu este valabil! Fetele au spus că trebuie să pleci, iar băieții au fost de acord cu acest comportament.
În situația de față trebuie să te asculți doar pe tine și să iei o decizie bună, doar prin privire în interiorul tău.
Pune întrebările potrivite.
Dc ce aș sta cu el?
Ce pot face să plec?
Ce pot face să îl schimb?
Ce avantaje am dacă rămân cu el?
Ce dezavantaje am dacă rămân cu el?

Răspunde în scris la aceste întrebări, sau la altele care îți vin în cap. Pe o foaie. Reflectează asupra răspunsului.
Apoi citește ceea ce ai scris și reflectează asupra răspunsurilor.

O dată ce decizia este luată. Trebuie să acționezi! Nu lasă să treacă nici măcar o zi acționează!

Sunt sigur că vei lua decizia care ți se potrivește cel mai bine.

| CeInteleptul a răspuns:

Numai bine!

| TrafalgarLawDăFărst a răspuns:

De parinti nu trebuie niciodata sa iti fie rusine pentru ca ei te cunosc si te inteleg cel mai bine si daca tu nu mai vrei sa stai cu el nu sta si inca ceva nu are rost sa plangi pentru asa ceva, iar daca plangi asigurate ca plangi de bucurie! Noroc in continuare happy

| Omega233 a răspuns:

Pleaca! Incearca sa iei legatura din nou cu parintii, daca nu te intorci macar de'le un telefon si povestestele situatia ta, eventual cerandu'ti scuze si rugandu'i sa nu'ti reproseza ca nu i'ai ascultat, recunoscand tu singura ca ai gresit.

| maddoximilian a răspuns:

Intoarcete acasa, cerele scuze la ai tai parinti si cautati un barbat care stie cum sa se poarte.

| sebyHVA a răspuns:

Mai bine sa va despărțiți...happy

| Mdl_Madalin'u_1996 a răspuns:

Trebuie sa te duci acasa la ai tai si totodata sa-ti ceri scuze fata de ei.

| ela245 a răspuns:

Daca tot va certati el in continuare si nu te mai intelegi cu el cel mai bine ar fi sa iti iei inima in dinti si sa vorbesti cu parinti tai sa te intorci la casa parinteasca. Sper ca te-am ajutat big grin

| Stancu_Partene_Rodica_1972 a răspuns:

Acum de sarbatori oamenii sunt mai buni si mai iertatori, mergi la parintii tai si explica situatia ta. Orice parinte doreste tot binele din lume la copilul sau. sper sa te ierte si sa te sprijine. Referitor la specimenul langa care tiai irosit 3 ani din viata... ce sa ti spun. fa cum iti dicteaza inima si gandeste-te si la viitorul tau si la posibilitaea ca vei avea un copil cu el si cum te vei descurca fara vreun sprijin din partea lui. atunci va fi prea tarziu ...gandeste te in viitor nu in prezent caci dragostea mai trece si prin stomac si sa nu mai ai nici o baza in barbatul de langa tine? Eu iti doresc sa fii fericita!

| aditu25 a răspuns:

Vai, Doamne! dar cine te-a pus sa stai. or avea baiatul asta si ceva calitati, dar, facand gafele astea cu plecatul, cu bautul sau disparutul, nu este de trecut cu vederea. Din mila pentru el, ai ajuns intr-o stare sufleteasca jalnica, cred eu, si continuind asa vei ajunge rau, nu el. Nu pot sa inteleg cum unii/unele isi bat joc de altii: profita, injosesc, jignesc. si faptul ca stai cu parintii tai sau ai lui, nu este bine. ce fel de cuplu mai sunteti voi?! nu recomand. mama lui, tatal lui nu vad cum se comporta copilul lor? dar cati ani, ai ilinca? cel mai bine, pleaca.