| AnnabellaBB a întrebat:

Bună ziua.
Am 27 de ani și sunt căsătorita civil din 2018. Relația a început în 2016. Nunta am făcut-o anul trecut în 2019. Soțul are 30 de ani.
Noi locuim in Germania, acum sunt însărcinată în 5 luni cu primul nostru copil, băiețel, dar căsnicia nu ma mai satisface. Practic, vreau sa divorțez de el. Nu este bărbatul pe care mi l-am dorit, nu mai simt nimic pentru el. De când sunt însărcinată, el vine de la munca, face curat, mâncare, spala vasele, îmi aduce mâncarea la pat. Eu practic, nu mai fac nimic. Căsnicia noastră a cam fost pe butuci din luna ianuarie, am plecat în România pentru 2 săptămâni, dar am zis să-i mai dau o șansă, căsniciei. El nu accepta divorțul și îmi spune ca dacă vreau sa plec, să-l las după ce nasc, dar sa plec fără copil. Situația financiara este buna, nu ducem lipsa de nimic, dar ne certam aproape tot timpul, asta pana sa rămân însărcinată.
Nu știu ce sa fac. Nu îmi place cum se comporta, nu este bărbatul pe care mi l-am dorit, ce sa fac?!
De plecat, e clar ca o sa plec dacă ar fi după ce nasc, aici am asigurare, condiții.
Vreau altceva, alt bărbat care sa știe cum sa se comporte. Am avut probleme și în relația sexuală. Eu sunt sado-maso și el nu e de acord cu asta. Spune ca sunt nebuna și el nu ma poate strange de gat și alte chestii.
Când ne certam sau când ne contrazicem, el se enervează, înjură, nu se controlează. El este șofer de camion. Lucrează cam 14 15 h pe zi. Pleacă la 4 am 5 am și vine acasă pana în ora 18:00. Face maxim 100 km curse lângă orașul unde locuim noi, Duisburg. Nu pleacă azi și vine sâmbăta. Este șofer pe bascula mai pe românește.
Eu cred ca acest copil o sa crească foarte fericit fără el. Nu sunt de acord ca un copil sa vadă violente și înjurături. Nu știu de ce este asa. Asa este și fratele lui. Chiar nu înțeleg. Este o persoana bună, dar fără caracter. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Valentina8 a răspuns:

Sper sa nu te deranjeze, dar problema este la amandoi. Tu ca nu stii ce-ti doresti si faci decizii pripite,iar el pentru comportamentul impulsiv, violent. limbajul vulgar. Acestea nu trebuie sa existe nici din partea lui si nici din a ta. Problemele au inceput de cand esti insarcinata, esti femeie, gandeste te ce anume a declansat acest "razboi" vorbeste cu el, discutati si rezolvati impreuna ca doua persoane adulte si mature. Banuiesc ca-ti vei iubi copilul, il vrei fara tata? Sau mai rau, un tata vitreg? "Rau cu rau dar si mai rau fara rau" Pana acum te-ai grabit cu alegerile tale, nu te judeca nimeni dar macat nu mai repeta aceasta greseala. "Nu exista probleme, ci doar solutii ce trebuie gasite"
Sau nu se poate discuta cu el? Preia controlul si explica i totul pas cu pas. Cere i sa se aseze si sa te asculte. Totul sta in preluarea controlului insa cu amabilitate. Fara injuraturi, fara urlete, fara reprosuri. Candva l-ai iubit, aduti aminte de ce. El ti a sugerat ca vrea copilul, sigur il va iubi. Tine minte, acum nu esti nici tu cea mai importante si nici el ci copilul ce-l porti in pantece.
Noroc

67 răspunsuri:
| AnnabellaBB explică (pentru Sophieka):

Nu am nevoie de răspunsul tău.
A venit prea târziu laughing
Fiind însărcinată, este o stare pe care n-o pot explica.

| Sophieka a răspuns (pentru AnnabellaBB):

Sper sa treci cu bine prin sarcina. Nastere usoara si sanatate!

| AnnabellaBB explică (pentru Sophieka):

Nu mai am mult!
Mulțumesc

| AnnabellaBB explică (pentru Valentina8):

Totul s-a asezat de la sine. Copilul are acum 15 luni. Suntem toti 3!?
Sfaturile tale mi-au fost de mare folos!

| ailen1987 a răspuns (pentru AnnabellaBB):

Am citit povestea, ma bucur ca a-ți rămas împreună ❤️

| AnnabellaBB explică (pentru ailen1987):

Multumim. Copilul împlinește 3 anisori in iarna, suntem cea mai fericita familie

| jorjache a răspuns:

Pr un bărbat adevărat
Sado maso e foarte ispititor, dar și responsabil