| Alinușș7278289345 a întrebat:

Am făcut sex cu iubitul meu în data de 6 iar iubitul meu a ejaculat in mine, azi in data de 10 este ziua ovulatiei. Este posibil sa raman insarcinata?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca actul sexual neprotejat finalizat cu ejacularea spermei in vagin a fost intretinut in data de 6 Iunie, adica cu minim 4 zile inainte de ziua de 10 Iunie in care va fi eliberat ovulul din ovar, posibilitatea sa se poata forma o sarcina in aceste conditii este foarte mica, apreciata la o probabilitate de maxim 8 - 30% din cauza faptului ca spermatozoizii supravietuiesc in uter in medie 2 zile, rar 3 zile, foarte rar 4 zile si extrem de rar 5 zile.
Perioada fertila a ciclului menstrual are durata de 6 zile si din acest motiv si posibilitatea cat si probabilitatea formarea sarcinii creste si este din ce in ce mai mare cu cat actul sexual este intretinut mai aproape de data in care se produce ovulatia :
-- in prima zi a perioadei fertile probabilitatea este de 3 - 8 %
-- in a 2- a zi a perioadei fertile probabilitatea este de 8 - 30%
-- in a 3- a zi a perioadei fertile probabilitatea este de 30 - 60%
-- in a 4-a zi a perioadei fertile probabilitatea este de 60 - 95%
-- in a 5-a zi, a ovulatiei probabilitatea devine maxima 85- 98%
-- in a 6-a zi, dupa ovulatie, probabilitatea redevine mica 5-20%
-- In perioada de infertilitate RELATIVA a ciclului menstrual, cea situata intre menstruatie si perioada fertila se apreciaza ca si in cazul in care ajunge sperma in vagin probabilitatea e de 3-5%
--In perioada de infertilitate ABSOLUTA a ciclului menstrual, cea situata dupa perioada fertila si ultima zi a ciclului, chiar si in cazul in care ajunge sperma in vagin posibilitatea de formare a sarcinii este ZERO.
Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu este posibil sa fii gravida

| Goete a răspuns:

A ejaculat in tine, mai exact unde in tine?

| Reghqen a răspuns:

Sunt șanse mari să rămâi însarcinată, nu cumva a făcut-o întenționată "iubitul" tău să își dea drumul în tine?
Ține minte asta, fă sex doar cu prezervativ, nu poți să știi ce le poate capul nouă bărbațiilor!
Du-te și fa un test!
Ce zici de un prezervativ data viitoare?

| 90210 a răspuns:

Da

| Justme79 a răspuns:

Nu neapărat poți rămâne imediat însărcinată chiar dacă ești în timpul ovulație, adică cel puțin eu am văzut în cazul meu că nu s-a întâmplat. nimic, eu zic că nu trebuie să îți faci prea multe griji!